Fundacja Wolność i Demokracja

 • MEDIA O NAS

  • 19.06.2017

   Spotkanie z finalistami 1. Olimpiady Historii Polski na Ukrainie

   19 czerwca sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Adam Kwiatkowski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z laureatami i finalistami pierwszej edycji Olimpiady Historii Polski na Ukrainie, zorganizowanej przez Fundację Wolność i Demokracja i Polskie Towarzystwo Historyczne.

  • 15.06.2017

   Otwarcie siedziby Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa „ZGODA” w Borysławiu

   30 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie siedziby przy ulicy Wesniana 28 w Borysławiu. Jest to jeden pokój w starym budynku, który udało się wyremontować i wyposażyć dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Fundacji Wolność i Demokracja, ale w planach jest adaptacja kolejnego pomieszczenia.

  • 21.03.2017

   Objazd polskich miejsc pamięci

   W połowie marca br. przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi oraz Fundacji Wolność i Demokracja dokonali objazdu miejsc pamięci okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, znajdujących się na terenie Lwowa i obwodu lwowskiego

  • 20.03.2017

   Poranek Radia Wnet

   Rafał Dzięciołowski porównał dzisiejszą Białoruś do Polski za PRL-u. Jego zdaniem społeczeństwo białoruskie powoli staje się coraz bardziej obywatelskie. Za błąd uznał kwestię ograniczenia finansowania telewizji Biełsat – powinna być jeszcze bardziej dotowana.

  • 19.03.2017

   Wiek Pary, elektryczności i ekonomii

   Fundacja Wolność i Demokracja ma przyjemność zaprosić społeczność Wałbrzycha do zapoznania się z wystawą pod tytułem „Wiek Pary, elektryczności i ekonomii. Wkład Kresów Wschodnich w kształtowanie się nowoczesnej gospodarki i przemian społecznych na ziemiach polskich w XIX wieku”, którą można obejrzeć na wałbrzyskim rynku.

  • 17.03.2017

   Co jest ważne w biznesie?

   16 marca odbyły się warsztaty „Wkład Kresów wschodnich w kształtowanie nowoczesnej gospodarki ekonomii i przedsiębiorczości”. Młodzież klas I E i III E miała okazję budować relacje inwestorskie na XIX-wiecznych Kresach. Wcielenie się w wielkich inwestorów i wynalazców pomogło poznać tajniki ówczesnej historii, przedsiębiorczości i ekonomii. Jaki ponadczasowy wniosek można wyciagnać z tych zajęć? – W biznesie ważniejszy jest charakter, niż pieniądz.

  • 17.03.2017

   Obejrzyj ciekawą wystawę

   Fundacja Wolność i Demokracja zaprasza wałbrzyszan do zapoznania się z wystawą pod tytułem „Wiek Pary, elektryczności i ekonomii. Wkład Kresów Wschodnich w kształtowanie się nowoczesnej gospodarki i przemian społecznych na ziemiach polskich w XIX wieku”, którą można obejrzeć na wałbrzyskim rynku.

    

  • 13.03.2017

   Książkę „Jeńcy września 1939” zaprezentowano w Łucku

   10 marca w Bibliotece Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki odbyła się prezentacja książki Tetiany Samsoniuk „Jeńcy września 1939”. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Łucku, władz lokalnych, Wołyńskiego Muzeum Krajoznawczego, Państwowego Archiwum Obwodu Wołyńskiego, polskich organizacji, a także krajoznawcy, pracownicy i studenci WUN im. Łesi Ukrainki.

  • 7.03.2017

   Zapraszamy na prezentację książki „Jeńcy września 1939”

   10 marca o godz. 14 w Bibliotece Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki (ul. Wynnyczenki 30 a, Łuck) odbędzie się prezentacja książki Tetiany Samsoniuk „Jeńcy września 1939”. Pokaz organizują redakcja polsko-ukraińskiego dwutygodnika „Monitor Wołyński” wspólnie z Instytutem Polskim Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki.

  • 27.02.2017

   W Krakowie wręczono Nagrodę im. Danuty Siedzikówny „Inki”

   Fundacja „Wolność i demokracja”, organizator biegów Tropem Wilczym, została laureatem Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”. Nagrodę ustanowiła Fundacja Armii Krajowej w Londynie dla osób i instytucji, które przyczyniają się do przywracania pamięci o żołnierzach wyklętych.

  • 27.02.2017

   Inka byłaby dumna z biegu „Tropem Wilczym” [ZDJĘCIA, WIDEO]

   W hołdzie Żołnierzom Wyklętym Fundacja Wolność i Demokracja otrzymała Nagrodę imienia Danuty Siedzikówny „Inki”. Wręczono ją wczoraj podczas koncertu organizowanego przez krakowski IPN i Stowarzyszenie Passionart. Nagrodę za przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych przyznaje Fundacja Armii Krajowej w Londynie, a w kapitule zasiadają weterani AK, przedstawiciele środowisk osób represjonowanych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz rodziny „Inki”. W tym roku postanowiono uhonorować warszawską fundację, która od 2013 r. organizuje projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

    

  • 26.02.2017

   Fundacja Wolność i Demokracja Laureatem Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki” za rok 2017

   W wyniku głosowania laureatem Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki” w 2017 roku została Fundacja Wolność i Demokracja.

  • 25.02.2017

   Dworczyk: pięć lat temu w Biegu Tropem Wilczym wzięło udział 20 osób, w tym roku – 65 tysięcy

   – Pięć lat temu nie był to wynik zbyt obiecujący, bo to było mniej więcej 20 osób, które wzięło udział w projekcie. Nieoczekiwanie dla nas samych tak to się rozwinęło, że w tym roku 65 tys. osób pobiegnie w wielu miastach w Polsce i poza jej granicami oddając hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego – mówił w „Sygnałach dnia” Michał Dworczyk, były prezes fundacji „Wolność i demokracja” oraz poseł PiS. 

  • 24.02.2017

   Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

   Fundacja Wolność i Demokracja po raz piąty zaprasza do wzięcia udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym.

  • 24.02.2017

   Fundacja Wolność i Demokracja laureatem Nagrody „Inki”

   Laureatem Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki” w 2017 roku została Fundacja Wolność i Demokracja za projekt biegowo-edukacyjny „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

  • 24.02.2017

   Ukazała się książka „Jeńcy września 1939”

   Książka przedstawia losy 19 żołnierzy i rezerwistów Wojska Polskiego represjonowanych przez sowiecki reżim totalitarny na terenie Rówieńszczyzny w latach 1939–1941. Szkice biograficzne napisane po polsku i po ukraińsku uzupełniają materiały archiwalne, dokumenty i zdjęcia, skonfiskowane jeńcom wojennym podczas aresztowań odbywających się w placówkach obozowych Budowy Nr 1 NKWD. 

  • 22.02.2017

   Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rusza V edycja [WEŹ UDZIAŁ]

   Celem tej rozrastającej się od 2013 roku inicjatywy jest uczczenie pamięci Żołnierzy Niezłomnych oraz edukacja w zakresie tego tematu. Jak co roku wybrano dziesięciu bohaterów, których życiorysy przybliżone będą w materiałach edukacyjnych, zamieszczonych w pakietach startowych. Tegoroczna edycja odbędzie się w 240 miejscowościach w Polsce. Do projektu przyłączyły się również lokalizacje z zagranicy (Australia, Nowy Jork, Chicago, Londyn, Kresy).

  • 19.02.2017

   V Bieg Tropem Wilczym upamiętni Żołnierzy Wyklętych

   W 230 miastach w całym kraju oraz m.in. w Nowym Jorku i Londynie 26 lutego odbędzie się tegoroczna piąta edycja Biegu Tropem Wilczym, upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych.

  • 16.02.2017

   Program „Pytanie na Śniadanie”

   W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń biegowych. 26 lutego przynajmniej 60 tysięcy biegaczy w ponad 200 miejscach w całej Polsce pobiegnie na dystansie 1963 m śladem „Wilków”. W ten sposób będą świętować Narodowy Dzień  Żołnierzy Wyklętych i wspominać walczących w polskim podziemiu antykomunistycznym.

  • 10.11.2016

   „Biało-Czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie” – projekt współfinansowany przez Senat RP realizowany w Szkole Podstawowej nr 166 im. Żwirki i Wigury

   Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury w Warszawie we wrześniu 2016 r. wzięła udział w projekcie międzynarodowym „Biało-Czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest wspierania polskiej tożsamości narodowej pośród Polaków zamieszkałych na Białorusi i Ukrainie.

  • 6.10.2016

   Szkolenia polskich organizacji na Ukrainie

   Już po raz czwarty odbyły się szkolenia polskich organizacji na Ukrainie w ramach projektu „Lepiej, sprawniej, nowocześniej. Program wspierania organizacji polskich na Ukrainie” prowadzonego przez Fundację Wolność i Demokracja. Zajęcia odbywały się w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

  • 29.07.2016

   Fundacja Wolność i Demokracja zorganizowała szkolenie “Ja – Lider” w Polsce

   Od 2 lipca do 11 lipca 2016 roku członkowie Stowarzyszenie Polaków Polonia im. K. Szymanowskiego w Kropywnyckiem wzięły udział w szkoleniach, które odbyły się w ramach projektu “Ja – Lider” organizowanego przez Fundacja Wolność i Demokracja.

  • 1.02.2016

   Bieg pamięci

   1 marca przypada Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w niedzielę 28 lutego w Kłodzku, tak samo jak w ponad 160 innych miejscowościach w Polsce, odbędą się rożnego rodzaju wydarzenia mające na celu uczczenie pamięci żołnierzy niezłomnych.

  • 22.01.2016

   Kielce: Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

   28 lutego 2016 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz czwarty organizuje projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W imieniu Fundacji Wolność i Demokracja zapraszamy na kielecką edycję imprezy do Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica – podaje UM Kielce.

  • 26.09.2015

   Lipowiec – miejsce naznaczone krwią Polaków i Ukraińców

   W czerwcu 1920 roku podczas przerwania linii frontu w pobliżu miasteczka przez 1 Armię Konną Budionnego poległo ponad kilkudziesięciu polskich i ukraińskich żołnierzy. 25 września 2015 w miejscu ich bohaterskiej śmierci został odsłonięty kamień upamiętniający to wydarzenie. Fundacja Wolność i Demokracja razem z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dofinansowały budowę upamiętnienia w Lipowcu oraz wielu innych podobnych pomników na Ukrainie.

  • 25.09.2015

   Papież na Kresach

   Wystawa „Święty Jan Paweł II na Kresach” będzie udostępniona mieszkańcom i gościom Ząbkowic Śląskich już w najbliższą niedzielę. Otwarcie wystawy nastąpi w niedzielę 27 września 2015 r. ok. godz. 10:30 (tuż po Mszy św. odprawianej w tym kościele o godz. 9:30). Ekspozycja będzie miała charakter plenerowy i można ją będzie oglądać wzdłuż alejki prowadzącej do kościoła Ojców Bonifratrów. Na fotogramach zobaczymy nastrój spotkań z Polonią, które odbywały się w miastach będących historycznymi Kresami Rzeczypospolitej. Będzie to już druga prezentacja przygotowana przez Fundację Wolność i Demokracja, jaka trafi do Ząbkowic.

  • 24.09.2015

   “Każdy z nas powinien pomyśleć, że los drugiego człowieka zależy również od niego”

   Gośćmi audycji byli Wiktoria Charczenko z Fundacji Wolność i Demokracja, Anatol Terlecki, prezes Towarzystwa Polaków Doniecka, Katarzyna Czajka z fundacji Godnie Żyć oraz przebywający na Ukrainie Andrzej Iwaszko.

  • 24.09.2015

   Program „Polski punkt Widzenia”

   O sytuacji Polaków w Donbasie, stosunku MSZ RP do kwestii ich ewakuacji oraz uchodźców z bliskiego wschodu mówili Andrzej Iwaszko i Michał Dworczyk

    

  • 24.09.2015

   Papież na Kresach

   Wystawa „Święty Jan Paweł II na Kresach” będzie udostępniona mieszkańcom i gościom Ząbkowic Śląskich już w najbliższą niedzielę. Otwarcie wystawy nastąpi w niedzielę 27 września 2015 r. ok. godz. 10:30 (tuż po Mszy św. odprawianej w tym kościele o godz. 9:30). Ekspozycja będzie miała charakter plenerowy i można ją będzie oglądać wzdłuż alejki prowadzącej do kościoła Ojców Bonifratrów. Na fotogramach zobaczymy nastrój spotkań z Polonią, które odbywały się w miastach będących historycznymi Kresami Rzeczypospolitej. Będzie to już druga prezentacja przygotowana przez Fundację Wolność i Demokracja, jaka trafi do Ząbkowic.

  • 23.09.2015

   „To co się dzieje, to ośli opór i małpia złośliwość rządu”. Rafał Dzięciołowski o braku ewakuacji Polaków z Mariupola na tle zgody na imigrację islamską. NASZ WYWIAD

   Pierwsze apele o ewakuację Polaków z Mariupola w maksymalnej liczbie 120 osób pojawiły się, gdy nie istniał jeszcze problem imigrantów islamskich — mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Rafał Dzięciołowski, członek rady Fundacji Wolność i Demokracja, od 1998 r. działający na rzecz Polaków na Wschodzie.

  • 22.09.2015

   Program „Wolne Głosy” w Telewizji Republika

   O apelu Polaków z Mariupola do Rządu RP w kontekście chęci przyjęcia przez Polskę uchodźców z bliskiego wschodu i kwestii repatriacji mówili Andrzej Iwaszko i Michał Dworczyk

  • 22.09.2015

   Polacy z Mariupola od roku proszą o pomoc. PO odpowiada: Pomożemy, jak się pogorszy sytuacja

   Chcemy zaapelować do polskiego rządu, do premier Ewy Kopacz o ewakuację kilkudziesięciu naszych rodaków z Mariupola. Od ponad roku te osoby zabiegają o to, żeby przyjechać do Polski i rozpocząć normalne życie. Mariupol był przez pewien czas zajęty przez separatystów, potem był blisko linii frontu, dzisiaj jest kilka kilometrów od linii demarkacyjnej oddzielającej wojska ukraińskie od prorosyjskich separatystów – powiedział Michał Dworczyk

  • 22.09.2015

   Polska poparła projekt UE. Przyjmie uchodźców

   Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przegłosowali we wtorek podział 120 tysięcy uchodźców – poinformowała luksemburska prezydencja UE. Co to oznacza dla Polski? – Obawiam się, że rozpoczynamy proces, nad którym będzie bardzo trudno zapanować – dodał Dworczyk. Przypomniał, że w tej chwili na Bliskim Wschodzie przebywa 4 mln uchodźców. – Teraz UE deklaruje, że przyjmie sto kilkadziesiąt tysięcy, a co będzie jak kolejne sto kilkadziesiąt tysięcy się pojawi? – pytał.

  • 19.09.2015

   “Państwo przyjmuje nas jak problem. Polacy niesamowicie wspierają”

   – Chcemy tylko, żeby urzędnicy podchodzili do nas, jak podchodzi się do normalnego człowieka. Do dzisiaj nie mogę zrozumieć, na czym polega różnica między Polakami, którzy przyjechali z Ukrainy na własną rękę, a tymi, którzy zostali ściągnięci przez polski rząd – mówiła w audycji “Między innymi Betlejewski” Wiktoria Charczenko z fundacji Wolność i Demokracja.

  • 19.09.2015

   Karta Polaka już nic nie znaczy?

   Z Michałem Dworczykiem, posłem Prawa i Sprawiedliwości, prezesem Fundacji Wolność i Demokracja, rozmawia Mariusz Kamieniecki.

  • 17.09.2015

   Czy Polska jest atrakcyjna dla Ukraińców? Myroslava Keryk: nie wszyscy chcą uciekać z Ukrainy

   Czy obecny kryzys związany z uchodźcami odsuwa na dalszy plan problem Ukraińców, którzy chcieliby uciec do Polski? – Konflikt w Syrii zmniejsza zainteresowanie problemami mieszkańców Ukrainy, a trzeba pamiętać, że ci ludzie też pozostają w różnych ośrodkach dla przesiedleńców – mówiła w programie WP #dziejesienazywo ukraińska socjolog Myroslava Keryk, zwracając jednak uwagę, że coraz mniej osób chce uciekać z Ukrainy. Prezes Fundacji Wolność i Demokracja Michał Dworczyk podkreślał z kolei, że nasi rodacy, którzy chcieliby uciekać z terenów, leżących na bezpośrednim zapleczu frontu, „odbijają się od drzwi”.

  • 17.09.2015

   Rozpoczęły się zapisy do czwartej edycji biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

   2 września Fundacja Wolność i Demokracja rozpoczęła zapisy do czwartego już ogólnopolskiego biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, który odbędzie się 28 lutego 2016 roku, w przeddzień przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  • 15.09.2015

   Michał Dworczyk: Polityka ws. imigrantów to kolejny dowód na to, że obecny rząd nie myśli w kategoriach narodowych. NASZ WYWIAD

   Ze wschodniej Rosji i Kazachstanu w ciągu kilku lat umożliwiono repatriację blisko milionowi Niemców. Nikt nie robił z tym problemów. Mało tego, Niemcy uważali, że to korzyść, a nie tylko moralny obowiązek. W naszym przypadku nie mówimy o takich liczbach, tylko o maksymalnie kilkudziesięciu tysiącach rodaków ze Wschodu. A tych, którzy od razu chcieliby przyjechać, jest od kilkuset osób do kilku tysięcy.

    

  • 14.09.2015

   Dożynki w Solecznikach: uhonorowano trud rolników

   W niedzielę, 13 września, park miejski w Solecznikach zamienił się w wesołe dożynkowe miasteczko. Każde starostwo rejonu tradycyjnie przybyło na najważniejsze święto rejonu, wieńczące pracowity rok na roli. Fundację reprezentował prezes Michał Dworczyk

  • 11.09.2015

   40 Polaków czeka na pomoc w Mariupolu. „Boją się, że Polska o nich zapomni”

   Polacy z Donbasu boja się, że po tym jak Polska zadeklarowała przyjęcie uchodźców z Bliskiego Wschodu rząd i Kościół o nich zapomną. Zaniepokojeni są Polacy z Ukrainy, którym MSZ odmówiło pomocy i ci, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski na własną rękę. – W tej chwili w Mariupolu czeka 40 osób, którym do tej pory MSZ odmawiało wsparcia. Pytają, dlaczego tak kompleksowo niesiemy pomoc tym z Syrii, a nie chcemy wyciągnąć ręki do swoich – mówi Wiktoria Charczenko, wiceprezes Towarzystwa Kultury Polskiej Donbasu.

    

  • 2.09.2015

   „Litwa konsekwentnie ogranicza prawa Polaków”

   Michał Dworczyk z „Fundacji Wolność i Demokracja” na antenie radiowej Jedynki krytycznie wypowiedział się na temat litewskiej polityki wobec mniejszości polskiej. – Państwo litewskie od 1991 roku, niezależnie od tego, kto aktualnie jest u władzy, prowadzi bardzo konsekwentną politykę lituanizacji i ograniczania praw mniejszości polskiej – ocenił Dworczyk.

  • 2.09.2015

   „Możliwości oświaty polskiej na Litwie zostały ograniczone”

   – Państwo litewskie od 1991 roku, niezależnie od tego, kto aktualnie jest u władzy, prowadzi bardzo konsekwentną politykę lituanizacji i ograniczania praw mniejszości polskiej – powiedział Michał Dworczyk z „Fundacji Wolność i Demokracja”.

    

  • 1.09.2015

   Program „Wolne Głosy” w Telewizji Republika

   O zamieszkach w Kijowie, zmianach w ukraińskiej i sytuacji Polaków w tym państwie mówili Michał Dworczyk i Jan Matkowski

  • 29.08.2015

   Wsparcie dla nowych mieszkańców Świdnicy

   Z Ukrainy z sąsiedztwa donieckiego lotniska, gdzie trwały zażarte walki, do Olsztyna, a potem do Świdnicy przeniosła się rodzina Jakuszewów, którą nasze miasto godnie przyjęło. Zagwarantowano jej wyposażone mieszkanie i pracę dla jednego członka rodziny. Po kilku tygodniach od przeprowadzki, nowi mieszkańcy Świdnicy, dzięki pomocy radnych z Prawa i Sprawiedliwości otrzymali wsparcie dla dzieci, by te mogły we wrześniu rozpocząć naukę szkolną. Przekazanie upominków w postaci m.in. tornistrów ufundowanych przez fundację Wolność i Demokracja nastąpiło 28 sierpnia.

  • 30.08.2015

   Bohaterowie spod Mińkowiec doczekali się upamiętnienia

   30 sierpnia w lesie mińkowieckim odsłonięto tablicę i krzyż ku czci ponad stu powstańców styczniowych, którzy polegli tutaj 22 maja 1863 roku w starciu z rosyjskim zaborcą. Inicjatorami upamiętnienia bitwy pod Mińkowcami są SP „Kresowiacy” i Fundacja Wolność i Demokracja. Postawienie krzyża i głazu z tablicą było możliwe dzięki wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

  • 24.08.2015

   Wiadomości TVP: Prawo łaski

   Czy to odwilż na linii Białoruś – Unia Europejska? A może znów kalkulacja Aleksandra Łukaszenki? Po uwolnieniu więźniów politycznych – mnożą się pytania, ale odpowiedzi mogą być proste. Łukaszenka ma wybory prezydenckie za pasem i nie raz próbował lawirować tak, by pieniądze płynęły do niego i z Unii i z Rosji. „Jeżeli jest jakaś szansa żeby rozmawiać z dyktatorem, wzmocnić choć odrobinę społeczeństwo obywatelskie na Białorusi, wolność słowa na Białorusi, to trzeba tę szansę wykorzystywać. Natomiast nie należy być naiwnym i nie należy wierzyć, że kraj się zdemokratyzuje” – powiedział Michał Dworczyk

  • 25.08.2015

   Białoruś bez więźniów politycznych

   Aleksander Łukaszenka zdecydował o zwolnieniu z zakładów karnych więźniów politycznych. Decyzja została pozytywnie przyjęta przez przedstawicieli białoruskiej opozycji, a także społeczność międzynarodową – m.in. polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. O tym, czy działania prezydenta Białorusi oznaczają demokratyczną odwilż za naszą wschodnią granicą, w Polskim Radiu 24 mówił Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

  • 18.08.2015

   Michał Dworczyk: Ustawa rządu Kopacz o współpracy z Polonią nie rozwiązuje podstawowych problemów. NASZ WYWIAD

   Tego rodzaju program powinien powstać i być przyjęty już trzy lata temu — mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Michał Dworczyk, Prezes zarządu fundacji Wolność i Demokracja, zajmującej się pomocą Polakom na Wschodzie.

  • 20.08.2015

   Wątpliwa pomoc rządu ws. Polaków z Donbasu

   W styczniu rząd ewakuował z Donbasu 178 osób polskiego pochodzenia. Otrzymali oni zezwolenia na pobyt stały na podstawie posiadanej Karty Polaka lub udokumentowanego polskiego pochodzenia. Wielu z nich musiało jednak uciekać z terenów objętych wojną na własną rękę, bo nie zostało objętych rządowym programem. Pani minister nie dostrzega faktów – mówi Michał Dworczyk, prezes fundacji „Wolność i demokracja”.

  • 19.08.2015

   MSW podsumuje działania ws. pomocy dla Polaków na Ukrainie

   Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podsumuje dziś działania w ramach ewakuacji i adaptacji Polaków ze wschodniej Ukrainy. Dzięki rządowej pomocy do Ojczyzny powróciło ponad 180 osób. Z objętych wojną terenów uciekło też kilkadziesiąt Polaków którzy nie zostali objęci programem, a pomoc otrzymali od polskich parafii oraz Fundacji „Wolność i Demokracja”.

  • 20.07.2015

   Nowa Ruda: Uroczystości 72 rocznicy Rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

   To były pierwsze tak zorganizowane uroczystości na Ziemi Kłodzkiej, na kresach zachodnich Rzeczypospolitej i mam nadzieję, że nie ostatnie. Pierwsza część uroczystości miała miejsce w Kłodzku o godz. 12:00 pod Pomnikiem Pomodrowanych na Kresach w latach 1939 – 1947. Tam odmówiliśmy modlitwę w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach, po czym okolicznościowe przemówienia wygłosili: Pan Tadeusz Szewczyk Prezes Towarzystwa Kresowian Ziemi Kłodzkiej oraz Pan Michał Dworczyk Prezes Fundacji Wolność i Demokracja. Po tym złożono kwiaty w imieniu organizatorów i lokalnych organizacji. Na koniec wszyscy odśpiewaliśmy Rotę.

  • 20.07.2015

   To było ludobójstwo

   W tym roku po raz pierwszy odbyły się na ziemi kłodzkiej tak bogate uroczystości, związane z uczczeniem pamięci o pomordowanych Polakach na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. 72. rocznicę rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej uczczono 19 lipca na ziemi kłodzkiej w dwóch miejscach. Najpierw w Kłodzku o godz. 12 pod pomnikiem Pomordowanych na Kresach w latach 1939-1947 odmówiono modlitwę w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Tadeusz Szewczyk prezes Towarzystwa Kresowian Ziemi Kłodzkiej, oraz Michał Dworczyk, prezes Fundacji „Wolność i Demokracja”. Złożono kwiaty w imieniu organizatorów i lokalnych organizacji oraz odśpiewano Rotę.

  • 15.07.2015

   Rząd odmówił pomocy polskim uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy

   Polski rząd odmówił pomocy Polakom żyjącym w ogarniętej wojną wschodniej Ukrainie, którzy chcieli przyjechać do Polski – poinformował prezes Fundacji Wolność i Demokracja zajmującej się pomocą dla Polaków mieszkających na wschodzie. Jak powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Prasową prezes Fundacji Wolność i Demokracja, Michał Dworczyk – około 50 Polaków mieszkających w Mariupolu – na wschodzie Ukrainy gdzie ma miejsce regularna wojna – starało się o przyjazd do ojczyzny jednak polski rząd odmówił im pomocy.

  • 15.07.2015

   Polska odmówiła przyjęcia Polaków z Mariupola

   Obywatele Ukrainy polskiego pochodzenia otrzymali negatywną odpowiedź Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w sprawie udzielenia im azylu – powiedział szef Fundacji Wolności i Demokracja Michał Dworczyk, informuje Polskie Radio. Według niego, 50 Polaków z Mariupola otrzymało negatywną odpowiedź polskiego rządu. Polski MSZ podkreślił, że ewakuacja Polaków z Donbasu była wydarzeniem jednorazowym – chodziło o ewakuację ludzi ze strefy działań wojennych.

   Польща відмовилася прийняти етнічних поляків з Маріуполя

   Громадяни України польського походження отримали негативну відповідь від МЗС Польщі щодо притулку через бойові дії на Донбасі.
   Про це заявив голова фонду Свобода і Демократія Міхал Дворчик, повідомляє Польське радіо. За його словами, 50 поляків з Маріуполя отримали від польського уряду негативну відповідь. МЗС Польщі наголошує, що евакуація поляків з Донбасу була одноразовою акцією – йшлося про вивезення людей із зони воєнних дій.

    

  • 15.07.2015

   Polacy z Mariupola nie wrócą do Polski

   Sytuacja Polaków na Donbasie jest dramatyczna – alarmują organizacje pozarządowe. Od początku wojny na wschodniej Ukrainie do Polski ewakuowano 102 obywateli Ukrainy polskiego pochodzenia , ale 50 Polaków z Mariupola otrzymało negatywną odpowiedź polskiego rządu – powiedział szef Fundacji Wolność i Demokracja Michał Dworczyk.

   Поляки з Маріуполя не приїдуть до Польщі

   Ситуація поляків на Донбасі – драматична – б’ють на сполох неурядові організації. Від початку війни на сході України, до Польщі евакуйовано 102 громадян України польського походження. Але 50 поляків з Маріуполя отримали від польського уряду негативну відповідь – каже голова фонду Свобода і Демократія Міхал Дворчик.

    

  • 15.07.2015

   Rząd odmówił pomocy polskim uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy

   Polski rząd odmówił pomocy Polakom żyjącym w ogarniętej wojną wschodniej Ukrainie, którzy chcieli przyjechać do Polski – poinformował prezes Fundacji Wolność i Demokracja zajmującej się pomocą dla Polaków mieszkających na wschodzie.

  • 15.07.2015

   Tragiczna sytuacja humanitarna Polaków na wschodzie Ukrainy

   Z terenów objętych konfliktem zbrojnym we wschodniej Ukrainie, uciekło już ponad milion osób – szacują organizacje zajmujące się pomocą dla ofiar. Zostały one głównie przesiedlone wewnątrz samej Ukrainy. Sto dziewięćdziesiąt dwie osoby z Donbasu ewakuował polski rząd w styczniu. Kolejnych prawie pięćdziesięciu Polaków z Mariupola dostało odpowiedz odmowną. – Ich sytuacja jest tragiczna – mówi Wiktoria Charczenko z Fundacji Wolność i Demokracja.

  • 14.07.2015

   Dramatyczna sytuacja Polaków na Ukrainie

   Fundacja Wolność i Demokracja zwraca uwagę, że w tej chwili pomoc dla Polaków na Ukrainie opiera się głównie o działania Kościoła rzymskokatolickiego i ludzi, którzy robią to przez organizacje pozarządowe. Fundacja poinformowała IAR, że oprócz grupy z Donbasu w Polsce przebywa 63 Polaków, którzy uciekli do Polski z terenów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów zanim zorganizowano rządową ewakuację. Nie dostali oni żadnego wsparcia od naszych władz. Na razie zwrócili się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o nadanie im polskiego obywatelstwa. Czekają na odpowiedź. 

  • 14.07.2015

   Dramatyczna sytuacja humanitarna Polaków na Ukrainie

   Około 50 osób z Mariupola starło się o przyjazd do Polski. Niestety nasz rząd odmówił pomocy – podkreśla Michał Dworczyk prezes Fundacji Wolność i Demokracja. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że ewakuacja Polaków z Donbasu była akcją jednorazową. Chodziło o wywiezienie osób polskiego pochodzenia z rejonu objętego działaniami wojennymi. MSZ uzasadnia, że Mariupol w takiej strefie nie leży. Teraz tak naprawdę wszystko zależy jak będzie wyglądała sytuacja na Ukrainie. Jeśli front się rozszerzy możemy być pewni, że następni Polacy będą szukali u nas pomocy.

  • 9.07.2015

   Obchody 72. rocznicy rzezi na polskich Kresach Wschodnich w powiecie kłodzkim będą miały w tym roku dość bogaty przebieg.

   Obchody odbywają się pod patronatem Fundacji „Wolność i Demokracja” oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Kłodzku. W organizację wydarzenia włączyły się Prawo i Sprawiedliwość Ziemia Kłodzka, Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego na Dolnym Śląsku, Fundacja Odnowy Ziemi Noworudzkiej. Patronatem medialnym wydarzenie objął świdnicki „Gość Niedzielny”.

  • 7.07.2015

   Polscy żołnierze spaleni w stodole

   Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zorganizuje w tym roku dwie duże ekspedycje poszukiwawcze na Ukrainę. Cel: ekshumacja szczątków polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. zginęli, idąc na odsiecz Lwowa. Naukowcy zbadają miejsce zbrodni popełnionej przez Niemców na polskich jeńcach. Poszukiwaniami grobów poległych żołnierzy od kilku lat zajmują się wolontariusze związani m.in. z Fundacją Wolność i Demokracja, polscy harcerze z Ukrainy, ukraińscy archeolodzy, a także specjaliści Rady.

  • 02.05.2015

   Polacy z Donbasu do Prezydenta RP: Prosimy o szybką ścieżkę nadania obywatelstwa polskiego

   Polacy uciekli z Donbasu jeszcze przed zorganizowaniem przez rząd polski oficjalnej ewakuacji z tamtych terenów. Jak przekonują, do tej pory – mimo licznych apeli do rządu, Sejmu i Senatu – nie otrzymali żadnej pomocy ze strony państwa polskiego. Jak wyjaśnił Michał Dworczyk z fundacji Wolność i Demokracja, uchodźcy, którzy zwracają się do prezydenta, mają Karty Polaka. Są takimi samym rodakami jak ci, którzy przyjechali w rządowym transporcie. Niestety, mimo wielu próśb do Sejmu, Senatu i rządu nie zostali otoczni taka opieką, jak tamta grupa. (…) Wystąpili do pana prezydenta z prośbą o nadanie obywatelstwa po to, żeby mieć równe szanse na rozpoczęcie życia w nowej ojczyźnie. Wierzmy, że pan prezydent pochyli się nad tą sprawą, bo jak dotąd nikt z władz państwowych nad ich losem się nie pochylił

  • 02.05.2015

   Uchodźcy z Donbasu z Kartą Polaka poprosili prezydenta Komorowskiego o obywatelstwo

   Polakom z Donbasu, którzy uciekli z Doniecka i Ługańska od 2014 r. pomaga Fundacja Wolność i Demokracja w ramach akcji „Ratujmy Polaków Donbasu”. Dzięki przeprowadzeniu zbiórki publicznej przekazała już ponad 140 zapomóg (w Polsce i na Ukrainie), 6,5 tony żywności – w Donbasie, udzieliła wielu posiadaczom Karty Polaka pomocy prawnej i organizacyjnej

  • 02.05.2015

   Polacy z Donbasu apelują do prezydenta o przyznanie im polskiego obywatelstwa

   Michał Dworczyk z opiekującej się uchodźcami fundacji Wolność i Demokracja zaznacza, że nadanie obywatelstwa miałoby dla Polaków z Donbasu zarówno symboliczny, jak i praktyczny wymiar. Jak wyjaśnia, bez obywatelstwa uchodźcy nie mogą liczyć na normalną pomoc lekarską, ubezpieczenie, również pracodawcy traktują ich gorzej.

  • 02.05.2015

   Wiktoria Charczenko: „Nasz status jest jeszcze bardziej nieokreślony”. Polka z Donbasu dla wPolityce.pl o walce o uzyskanie obywatelstwa polskiego

   Jest to dla nas ważne po prostu dlatego, że Karta Polaka jest niedoskonała, bo nie spełnia swej roli w sytuacji, w której dziś jesteśmy, gdy przebywamy na stałe na terenie Polski

  • 02.05.2015

   „Prosimy o szansę na normalny start”. Polacy z Donbasu piszą do prezydenta – chcą obywatelstwa

   Grupa Polaków z Donbasu, którzy uciekli do Polski z terenów kontrolowanych przez separatystów, zwróciła się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o nadanie polskiego obywatelstwa. W sobotę uchodźcy z Donbasu złożyli w Pałacu Prezydenckim list w tej sprawie. Polakom z Donbasu, którzy uciekli z Doniecka i Ługańska od 2014 r. pomaga Fundacja Wolność i Demokracja w ramach akcji „Ratujmy Polaków Donbasu”. Grupa liczy 59 osób. Jak wyjaśnił Michał Dworczyk z fundacji, uchodźcy, którzy zwracają się do prezydenta, mają Karty Polaka, a z Donbasu uciekli jeszcze przed zorganizowaniem przez rząd polski oficjalnej ewakuacji z tamtych terenów.

  • 28.04.2015

   Robert Czyżewski: Języka polskiego trzeba się uczyć czytając polską literaturę XIX wieku

   25 kwietnia w ramach międzynarodowej konferencji naukowej „Polska-Ukraina: wspólne drogi do wolności” odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Wiedzy o Polsce działającej przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej w Żytomierzu z Sekretarzem Generalnym Zarządu Fundacji Wolność i Demokracja panem Robertem Czyżewskim

  • 26.04.2015

   Polacy zza wschodniej granicy kontra propaganda Kremla

   Znaczna część naszych rodaków w byłym ZSRR jest pod wpływem rosyjskiej telewizji. Wydawcy i działacze polscy z kilku krajów próbują temu przeciwdziałać. – Na Litwie może nawet 60 proc. Polaków jest pod wpływem mediów rosyjskich. Czyli nie ma żartów – mówi „Rz” Zygmunt Klonowski, wydawca „Kuriera Wileńskiego”, jedynej polskiej gazety codziennej na Wschodzie.

  • 24.04.2015

   Uchwalono nowe postulaty mediów polskich na wschodzie do Sejmu i polskiego MSZ

   22 kwietnia w polskim Sejmie odbyła się kolejna konferencja, poświęcona polskim mediom na wschodzie. Podczas spotkania, w którym oprócz redaktorów naczelnych mediów polskich z Ukrainy, Białorusi, Litwy oraz Łotwy wzięli udział także podsekretarz stanu ds. Polonii i polityki wschodniej Konrad Pawlik, przewodniczący sejmowej komisji Łączności z Polakami za Granicą Adam Lipiński, przedstawiciel KRRiT Andrzej Krajewski oraz liczni reprezentanci mediów, działających w Polsce – np. TV Polonia czy Polskiego Radia.

  • 23.04.2015

   XVI Forum Polonijne w Toruniu

   W sobotni wieczór delegaci XVI Forum Polonijnego dyskutowali także nad Kartą Polaka i sprawą sprowadzenia do Ojczyzny rodaków z dalekiego wschodu, co ciągle nie jest uregulowane. ? Niemcy co roku sprowadzali z Kazachstanu 200 tysięcy osób. Przez pięć lat do kraju wróciło około miliona Niemców. Tymczasem Polska rocznie sprowadza kilkanaście osób ? mówił Michał Dworczyk.

  • 22.04.2015

   Polskie media na Wschodzie. „Bez pomocy Polski nic nie zrobimy”

   Polskie media na Ukrainie mają do spełnienia ważną rolę, ponieważ są w pełni niezależne. – Nie są związane z wielkim biznesem czy którąś z opcji politycznych w Radzie Najwyższej – podkreślił Jerzy Wójcicki, redaktor naczelny Słowa Polskiego wydawanego w Winnicy na Ukrainie.

  • 22.04.2015

   Konferencja o polskich mediach na Wschodzie

   W Sejmie odbywa się konferencja poświęcona polskim mediom na Wschodzie. Uczestnicy spotkania rozmawiają m.in. o polskich mediach na Ukrainie w czasie transformacji i działań wojennych oraz o wpływie wzrostu napięcia w regionie na polskie media na Białorusi.Organizatorem spotkania jest Komisja Łączności z Polakami za Granicą we współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja”.

  • 22.04.2015

   Konferencja: media polonijne instrumentem polskiej polityki wschodniej

   W środę w Sejmie odbyła się konferencja „Media Polskie na Wschodzie”, zorganizowana przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą we współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja”. Wzięli w niej udział dziennikarze mediów polonijnych m.in. z Ukrainy, Białorusi i Litwy.

  • 22.04.2015

   Konferencja: media polonijne instrumentem polskiej polityki wschodniej

   W środę w Sejmie odbyła się konferencja „Media Polskie na Wschodzie”, zorganizowana przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą we współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja”. Wzięli w niej udział dziennikarze mediów polonijnych m.in. z Ukrainy, Białorusi i Litwy.

  • 22.04.2015

   Konferencja: media polonijne instrumentem polskiej polityki wschodniej

   W środę w Sejmie odbyła się konferencja „Media Polskie na Wschodzie”, zorganizowana przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą we współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja”. Wzięli w niej udział dziennikarze mediów polonijnych m.in. z Ukrainy, Białorusi i Litwy.

  • 13.04.2015

   „Ratujmy Polaków Donbasu” – rusza konwój z pomocą

   W ramach akcji „Ratujmy Polaków Donbasu” dziś ma wyruszyć konwój z pomocą humanitarną dla osób polskiego pochodzenia, które pozostały w ogarniętym wojną Donbasie na Ukrainie.

  • 13.04.2015

   Wyruszył konwój z pomocą Polakom na Ukrainie

   W Warszawy na Ukrainę wyruszył dziś konwój z darami żywnościowymi i środkami czystości. Pomoc trafi przede wszystkim do osób pochodzenia polskiego, które pozostały w rejonach objętych działaniami wojennymi. Jak zapewnił ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie działającego przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, który wraz z fundacją „Wolność i Demokracja” zainicjował zbiórkę, transport dotrze do parafii rzymskokatolickich w Mariupolu i w Doniecku.

  • 13.04.2015

   Wyruszył konwój z pomocą Polakom na Ukrainie

   W poniedziałek rano z Warszawy na Ukrainę wyruszył konwój z darami żywnościowymi i środkami czystości. Pomoc trafi przede wszystkim do osób pochodzenia polskiego, które pozostały w rejonach objętych działaniami wojennymi. – Będziemy starali się dotrzeć z transportem do parafii rzymskokatolickich w Mariupolu i w Doniecku – mówi ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie działającego przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, który wraz z fundacją Wolność i Demokracja zainicjował akcję.

  • 13.04.2015

   Wyruszył konwój z pomocą Polakom na Ukrainie

   W poniedziałek rano z Warszawy na Ukrainę wyruszył konwój z darami żywnościowymi i środkami czystości. Pomoc trafi przede wszystkim do osób pochodzenia polskiego, które pozostały w rejonach objętych działaniami wojennymi. – Będziemy starali się dotrzeć z transportem do parafii rzymskokatolickich w Mariupolu i w Doniecku – mówi ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie działającego przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, który wraz z fundacją Wolność i Demokracja zainicjował akcję.

  • 13.04.2015

   Polska wysyła konwój humanitarny do Donbasu

   Dzisiaj na Ukrainę wyruszy konwój humanitarny, przeznaczony dla Polaków mieszkających w Donbasie – poinformowała TVN24, powołując się na Konferencję Episkopatu Polski. „W Donbasie brakuje wszystkiego. Pomóżmy naszym rodakom przetrwać ten trudny czas” – zaapelował prezes organizującej pomoc Fundacji Wolność i Demokracja Michał Dworczyk.

  • 13.04.2015

   „W Donbasie brakuje wszystkiego”. Rusza konwój z pomocą dla Polaków

   „Pomóżmy naszym rodakom przetrwać ten trudny czas” – zaapelował Dworczyk. Dodał, że najbardziej potrzebne są: kasze, makarony, konserwy i inne niepsujące się produkty żywnościowe, żywność dla dzieci, środki czystości i środki higieny, a także podstawowe leki.

  • 09.04.2015

   Wysiłek oręża polskiego, dziś mało pamiętany

   Fundacja Wolność i Demokracja wspólnie z historykami Instytutu Pamięci Narodowej – dr Kazimierzem Krajewskim oraz dr Tomaszem Łabuszewskim przygotowała wystawę „Ostatni Obrońcy Kresów. Polskie Podziemie Zbrojne na Kresach po 1944 roku”. Będziemy mogli zobaczyć tę wystawę już od jutra w Ząbkowicach.

  • 09.04.2015

   Ratujmy Polaków z Donbasu!

   – Zawieziemy tę pomoc do najbardziej potrzebujących w Doniecku i Mariupolu – zapewniła koordynatorka projektu „Ratujmy Polaków Donbasu” Wiktoria Charczenko. Z kolei prezes Fundacji Wolność i Demokracja, Michał Dworczyk, zwrócił uwagę, że „w Donbasie brakuje wszystkiego”.

  • 09.04.2015

   Ratujmy Polaków z Donbasu!

   – Coraz częściej o pomoc proszą nie tylko instytucje, ale i zwykli ludzie, którzy cierpią na skutek wojny na Ukrainie. Coraz częściej potrzebne jest też wsparcie psychologiczne – mówią pracownicy biura. Dlatego KEP włączyło się w organizowana przez Fundacją Wolność i Demokracja akcję „Ratujmy Polaków Donbasu”. 13 kwietnia wyruszy konwój z pomocą humanitarną dla osób polskiego pochodzenia, które pozostały w ogarniętym wojną Donbasie na Ukrainie.

  • 09.04.2015

   Ratujmy Polaków z Donbasu!

   – Zawieziemy tę pomoc do najbardziej potrzebujących w Doniecku i Mariupolu – zapewniła koordynatorka projektu „Ratujmy Polaków Donbasu” Wiktoria Charczenko. Z kolei prezes Fundacji Wolność i Demokracja, Michał Dworczyk, zwrócił uwagę, że „w Donbasie brakuje wszystkiego”.

  • 08.04.2015

   Warszawa: zbiórka darów dla Polaków w Donbasie

   W Warszawie trwa zbiórka darów dla Polaków przebywających w ogarniętym wojną Donbasie. To inicjatywa Fundacji „Wolność i Demokracja”. Jednym z punktów, gdzie można dostarczyć pomoc żywnościową i środki czystości, jest Biuro Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Episkopatu.

  • 08.04.2015

   Polacy w Donbasie czekają na pomoc. Konwój z żywością i środkami czystości wyruszy 13 kwietnia

   „W Donbasie brakuje wszystkiego” – napisał prezes organizującej pomoc Fundacji Wolność i Demokracja Michał Dworczyk. W ramach akcji „Ratujmy Polaków Donbasu” można przekazać dary potrzebującym Polakom na Ukrainie. Jednym z punktów, gdzie można dostarczyć pomoc żywnościową i środki czystości jest Biuro Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP (skw. kard. Wyszyńskiego 6, Warszawa). Inne miejsca to Biuro Fundacji Wolność i Demokracja (Al. Jerozolimskie 30) oraz dom sióstr urszulanek przy ul. Wiślanej 2.

  • 08.04.2015

   Konwój z pomocą Polakom na Ukrainie wyruszy 13 kwietnia

   Dary żywnościowe i środki czystości dla Polaków, którzy pozostali w ogarniętym wojną Donbasie można przekazywać do wyznaczonych w tym celu punktów w Warszawie. Konwój z pomocą humanitarną na Ukrainę wyruszy 13 kwietnia.

  • 08.04.2015

   13 kwietnia wyruszy konwój z pomocą Polakom na Ukrainie

   „W Donbasie brakuje wszystkiego” – napisał prezes organizującej pomoc Fundacji Wolność i Demokracja Michał Dworczyk. Zwrócił uwagę, że w większości mieszkań w Donbasie nie ma wody, a żywność dociera wyłącznie dzięki pomocy humanitarnej. „Pomóżmy naszym rodakom przetrwać ten trudny czas” – zaapelował Dworczyk. Dodał, że najbardziej potrzebne są: kasze, makarony, konserwy i inne niepsujące się produkty żywnościowe, żywność dla dzieci, środki czystości i środki higieny, a także podstawowe leki. „Zawieziemy tę pomoc do najbardziej potrzebujących w Doniecku i Mariupolu” – zapewniła koordynatorka projektu „Ratujmy Polaków Donbasu” Wiktoria Charczenko.

  • 08.04.2015

   KEP: Pomóżmy Polakom z Donabsu!

   Konferencja Episkopatu Polski zachęca do udziału w  akcji „Ratujmy Polaków Donbasu”. W ramach tej inicjatywy zbierana jest żywność oraz środki czystości, które trafią do naszych rodaków ze wschodniej Ukrainy.

  • 08.04.2015

   13 kwietnia wyruszy konwój z pomocą Polakom na Ukrainie

   W ramach akcji „Ratujmy Polaków Donbasu” można przekazać dary potrzebującym Polakom na Ukrainie. Jednym z punktów, gdzie można dostarczyć pomoc żywnościową i środki czystości jest Biuro Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP (skw. kard. Wyszyńskiego 6, Warszawa). Inne miejsca to biuro Fundacji Wolność i Demokracja (Al. Jerozolimskie 30) oraz dom sióstr urszulanek przy ul. Wiślanej 2.
  • 08.04.2015

   13 kwietnia wyruszy konwój z pomocą Polakom na Ukrainie

   „W Donbasie brakuje wszystkiego” – napisał prezes organizującej pomoc Fundacji Wolność i Demokracja Michał Dworczyk. Zwrócił uwagę, że w większości mieszkań w Donbasie nie ma wody, a żywność dociera wyłącznie dzięki pomocy humanitarnej. „Pomóżmy naszym rodakom przetrwać ten trudny czas” – zaapelował Dworczyk. Dodał, że najbardziej potrzebne są: kasze, makarony, konserwy i inne niepsujące się produkty żywnościowe, żywność dla dzieci, środki czystości i środki higieny, a także podstawowe leki.

  • 07.04.2015

   Pomóżmy Polakom w Donbasie

   – W Donbasie brakuje wszystkiego – pisze prezes organizującej pomoc Fundacji Wolność i Demokracja Michał Dworczyk. Zwraca uwagę, że w większości mieszkań w Donbasie nie ma wody, a żywność dociera wyłącznie dzięki pomocy humanitarnej. – Pomóżmy naszym rodakom przetrwać ten trudny czas – apeluje. Najbardziej potrzebne są: kasze, makarony, konserwy i inne niepsujące się produkty żywnościowe, żywność dla dzieci, środki czystości i środki higieny, a także podstawowe leki.

  • 07.04.2015

   Episkopat apeluje: Pomóżmy Polakom w Donbasie

   Prezes organizującej pomoc fundacji „Wolność i Demokracja” Michał Dworczyk podkreśla, że w większości mieszkań w Donbasie nie ma wody, a żywność dociera wyłącznie dzięki pomocy humanitarnej.

  • 07.04.2015

   Warszawa: przygotowania konwoju z pomocą Polakom na Ukrainie

   Dary żywnościowe i środki czystości dla Polaków, którzy pozostali w ogarniętym wojną Donbasie można przekazywać do wyznaczonych w tym celu punktów w Warszawie. Konwój z pomocą humanitarną na Ukrainę wyruszy 13 kwietnia.

  • 07.04.2015

   Polacy na Ukrainie. „Siedzą na walizkach i czekają na wyjazd”

   Póki co Polacy na Ukrainie mogą liczyć na konwoje z darami od Polaków. -Wyruszamy 13 kwietnia – poinformował Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja. Przede wszystkim do Mariupola trafi żywność, środki pierwszej pomocy, artykuły higieniczne. – Czyli wszystko to, co jest potrzebne, drogie i trudne do dostania na terenach okupowanych przez separatystów – mówił Michał Dworczyk.

  • 07.04.2015

   Pomóżmy Polakom w Donbasie

   Dary żywnościowe i środki czystości dla Polaków, którzy pozostali w ogarniętym wojną Donbasie, można przekazywać do wyznaczonych w tym celu punktów w Warszawie. Konwój z pomocą humanitarną na Ukrainę wyruszy 13 kwietnia.

  • 07.04.2015

   Pomóżmy Polakom w Donbasie

   Konwój z darami dla potrzebujących Polaków na Ukrainie jest organizowany w ramach akcji „Ratujmy Polaków Donbasu”. Pomoc żywnościową i środki czystości można dostarczać do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, gdzie mieści się Biuro Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie (skw. kard. Wyszyńskiego 6, Warszawa) oraz do biura Fundacji Wolność i Demokracja przy Alejach Jerozolimskich 30.

  • 05.04.2015

   „Moja ukochana Polska o mnie pamięta”. Młodzi pomagają Polakom z Ukrainy

   Fundacja Wolność i Demokracja zajmuje się pomocą środowiskom polskim na Wschodzie już od dziesięciu lat. Jedną z takich form wsparcia jest dostarczanie paczek przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Nie chodzi jednak o same paczki, ale o… spotkanie. – Dla wielu rodzin, tak samo ważny jak podarunek, jest kontakt z Polakami z kraju. To dla nich dowód, że tu w Polsce wciąż o nich pamiętamy – mówi naTemat Michał Dworczyk, szef fundacji.

  • 31.03.2015

   VII edycja konkursu ?Znasz-li ten kraj??

   W dniach 27-29 marca 2015 roku w Brzuchowicach pod Lwowem odbył się VII Konkurs wiedzy o Języku i Kulturze Polskiej ?Znasz-li ten kraj??. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół sobotnio-niedzielnych oraz pozaszkolnych punktów nauczania języka polskiego i polskiej kultury. Niezmiennym organizatorem olimpiady jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, partnerem jest Fundacja ?Wolność i Demokracja?

  • 30.03.2015

   W dobrym towarzystwie czas mija szybko

   Po pobłogosławieniu postnego jedzenia przez biskupa Leona i spożyciu lekkiego posiłku po trwającej przez dwie godziny części oficjalnej, nadarzyła się okazja porozmawiania o sprawach i problemach codziennych. Największym zainteresowaniem cieszył się prezes „Wolności i Demokracji” Michał Dworczyk. Był rozchwytywany zarówno przez prezesów organizacji polskich, dyrektorów i nauczycieli ze szkół z nauczaniem języka polskiego oraz przedstawicieli mediów polonijnych. WiD półtora roku temu przejęło opiekę nad szkolnictwem polskim oraz mediami na Ukrainie, skutecznie polepszając ich wizerunek oraz wprowadzając ogólnie przyjęte standardy dziennikarstwa także do niewielkich jedno- i dwuosobowych redakcji.

  • 28.02.2015

   PGF na ?Tropem Wilczym?. Oddaj hołd Żołnierzom Wyklętym!

   1 marca, to ważna data w kalendarzu. Od 2011 roku oficjalnie obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?. Jest to święto upamiętniające i honorujące żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, które działało w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.Już po raz trzeci Fundacja Wolność i Demokracja organizuje bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych ?Tropem Wilczym?, który w tym roku zyskał status imprezy ogólnopolskiej.Płock również znalazł się na mapie ?Wilczego?, co oczywiście niezmiernie nas cieszy i nie pozostawiamy tego bez echa! A ponieważ nie samym fotografowaniem fotograf stoi? bierzemy udział w tym wydarzeniu w podwójnych rolach ? uczestników i obserwatorów

  • 24.03.2015

   R. Dzięciołowski: Propagandzie można przeciwstawić tylko prawdę

   Rafał Dzięciołowski z Fundacji „Wolność i Demokracja” jest jednym z organizatorów wystawy „Ukraina. Rewolucja godności. Majdan w obiektywach polskich dziennikarzy” a także świadkiem świadkiem dramatycznych wydarzeń z przełomu 2013 i 2014 r. W czasie dyskusji, jaka miała miejsce po otwarciu wystawy w Domu Kultury Polskiej w Wilnie pojawiło się ważne pytanie dotyczące skuteczności rosyjskiej propagandy, zwłaszcza wśród Polaków na Wileńszczyźnie. Jak można się jej przeciwstawić? Czy w sytuacji, gdy Rosja wygrywa wojnę informacyjną w wielu krajach Europy – w ogóle można to zrobić?

  • 23.03.2015

   W Domu Polskim w Wilnie – wystawa o wydarzeniach na Majdanie

   W Domu Kultury Polskiej w Wilnie zaprezentowano wystawę fotograficzną „Ukraina. Rewolucja godności. Majdan w obiektywach polskich dziennikarzy”, przygotowaną przez redakcję „Kuriera Galicyjskiego” przy współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja” (WiD).

  • 21.03.2015

   „Ta wystawa pokazuje Majdan takim, jaki był”. Otwarcie wystawy fotograficznej w DKP

   „Ufam, że ta wystawa oddaje klimat, charakter, sedno Majdanu. Wydarzenie, które było przełomowym nie tylko dla Ukrainy, nie tylko dla tej części Europy, ale być może i dla całego świata” – powiedział podczas otwarcia wystawy fotograficznej „Ukraina. Rewolucja godności. Majdan w obiektywach polskich dziennikarzy” dziennikarz Rafał Dzięciołowski, członek zarządu Fundacji „Wolność i Demokracja”, która wsparła finansowo jej organizację.

  • 17.03.2015

   Odkopali groby polskich żołnierzy na Ukrainie. Szukają krewnych kielczanina

   O pomoc w dotarciu do krewnych kielczanina, którego nieśmiertelnik znaleziono w jednym z grobów żołnierzy września odkrytych na Ukrainie, prosi Konsulat Generalny RP we Lwowie. Jan Domagała urodził się w 1916 roku.W pierwszym etapie wolontariusze – polscy harcerze z Ukrainy oraz młodzież z Fundacji Wolność i Demokracja – rozmawiają o działaniach wojennych i miejscach pochówku z najstarszymi mieszkańcami miejscowości. Potem archeolodzy wyjeżdżają w teren i weryfikują te informacje.

  • 16.03.2015

   Ewa Koprowska: Biegając tropem wilczym

   Za mną ciężki styczeń, w którym walczyłam z kryzysem fizycznym i psychicznym. Odświeżający luty, w którym pokonałam swoje słabości. Na pierwszego marca i Bieg Tropem Wilczym czekałam z niecierpliwością. Symboliczny bieg, a właściwie wiele biegów odbywających się tego samego dnia w całym kraju. Wielu biegaczy wołało „Cześć i chwała bohaterom” podkreślając pamięć o żołnierzach wyklętych. Z tej okazji z Warszawie odbyła się fantastyczna impreza biegowa, w bliskim mi Parku Skaryszewskim.

  • 03.03.2015

   Tropem Wilczym. Bieg Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

   Kilkanaście tysięcy biegaczy pobiegło w niedzielę w III edycji „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja. W tym roku impreza odbyła w 81 miastach w Polsce oraz w Wilnie i Grodnie. Wirtualna Polska objęła patronat nad tym wydarzeniem.

  • 02.03.2015

   Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

   „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to bieg, którego ideą jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W niedzielę 1 marca na terenie Parku Skaryszewskiego odbyły się biegi na dystansach 5 i 10 kilometrów oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z Wyklętych dystansie 1963 m.ny.

  • 02.03.2015

   Pobiegli WILCZYM TROPEM ku pamięci Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

   Blisko 200 osób uczciło swoim biegiem pamięć Żołnierzy Wyklętych w Małkini. 1 marca 2015 roku, w samo południe stanęli przed Urzędem Gminy na linii startu i pobiegli z flagami Polski i Małkini aby zamanifestować swoje postawy i uczucia patriotyczne oraz spopularyzować wśród siebie i swoich znajomych wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia w powojennej Polsce. Byli wśród nich zarówno uczniowie szkół podstawowych (nawet tych najmłodszych klas), jak i gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich, studenci. Oprócz młodzieży biegli też dorośli, biegły całe rodziny.

  • 02.03.2015

   Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilcze Tropy”

   Relacja portalu biegaczpolski.pl  z projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Wałbrzychu

  • 02.03.2015

   Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

   1 marca 2015 r. w Parku Skaryszewskim, odbył się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W ten sposób uczestnicy oddali hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia.

  • 02.03.2015

   Tropem Wilczym. Bieg Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

   Kilkanaście tysięcy biegaczy pobiegło w III edycji „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.
   W tym roku impreza odbyła w 81 miastach w Polsce oraz w Wilnie i Grodnie.

  • 02.03.2015

   Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – „Tropem Wilczym”

   Relacja TV Podkarpacka z projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Przemyślu

  • 02.03.2015

   Wilczym Tropem – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Maków Mazowiecki 2015

   Relacja Fundacji Kocham Maków z projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Makowie Mazowieckim

  • 02.03.2015

   Bieg, marsz i Wieczór Wyklętych

   Pamięć o Żołnierzach Wyklętych, jak się okazuje można okazać w różny sposób. 1 marca mieliśmy praktycznie drugi dzień obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • 02.03.2015

   Bieg Tropem Wilczym

   Wokół jeziora Jelonek odbył się Bieg Tropem Wilczym. Wpisał się on w gnieźnieńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

  • 02.03.2015

   Cała Polska uczciła Żołnierzy Wyklętych. Skąd zainteresowanie tymi, o których mieliśmy w ogóle nie wiedzieć?

   81 miast, ponad 20 tysięcy uczestników, bieg na 5 i 10 kilometrów oraz na 1963 metry – to tylko kilka liczb, opisujących projekt Tropem Wilczym. Organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja bieg poświęcony Żołnierzom Wyklętym to największy w Polsce bieg pamięci.

  • 01.03.2015

   Danuta Siedzikówna „Inka” do końca pozostała niezłomna. IPN przywraca pamięć o Żołnierzach Wyklętych

   Wystarczy 1 marca wyjść z domu. Praktycznie w każdym mieście organizowane są specjalne biegi, wystawy, rekonstrukcje czy pokazy filmów. Polacy chcą uczcić pamięć żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego, a jedną z najpopularniejszych akcji stał się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. – Po pierwsze jest to forma hołdu dla żołnierzy wyklętych niezłomnych – tłumaczył Michał Dworczyk, organizator biegu w rozmowie z dziennikarzem AIP.

  • 01.03.2015

   Apel Michała Dworczyka w sprawie skandalicznej publikacji rosyjskiej

   Fundacja Wolność i Demokracja, jako organizator największego biegu pamięci w Polsce, poświęconego uczczeniu bohaterów antykomunistycznego podziemia – zwraca się z apelem o masowe uczestnictwo w wydarzeniach patriotycznych, które tego dnia są organizowane w całym kraju-apeluje Michał Dworczyk Prezes Fundacji Wolność i Demokracja

  • 01.03.2015

   Udany powrót na asfalt – relacja z Biegu Tropem Wilczym w Koszalinie

   Prawdę mówiąc na liście Biegu Tropem Wilczym w Koszalinie znalazłem się dość przypadkowo. Najpierw dostałem maila z informacją o imprezie mającej na celu uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dowiedziałem się, że biegu odbędą się w niemal całej Polsce. W tym między innymi w Sopocie, gdzie zamierzałem pobiec.

  • 01.03.2015

   Wileńska młodzież biegiem uczciła pamięć „Żołnierzy Wyklętych”

   1 marca Wileńska Młodzież Patriotyczna zorganizowała po raz pierwszy w Wilnie Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych – „Tropem Wilczym 2015”. Uczestnicy biegu pokonali dystans 1963 metrów w parku na Zakrecie, w taki sposób składając hołd żołnierzom, dla których wojna się nie skończyła 8 maja 1945 roku, a którzy za swoją wiarę w wolność i sprawiedliwość zapłacili najwyższą cenę – własne życie.

  • 01.03.2015

   Bieg Tropem Wilczym w Warszawie (1.3.2015)

   Fotorelacja z biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

  • 01.03.2015

   Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Poznań 2015

   Relacja z projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Poznaniu

  • 01.03.2015

   Tropem Wilczym – setki biegaczy na biegu ku pamięci Żołnierzy Wyklętych [wideo, zdjęcia]

   „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, pod tym hasłem odbył się drugi już w Szczecinie bieg przypominający Żołnierzy Wyklętych.Tych żołnierzy podziemia, którzy po roku 1944 nie chcieli zgodzić się na sowietyzację Polski i walczyli przeciwko nowej władzy. Zginęło ich około 15 – 20 tysięcy, a wiele grobów do dziś nie zostało zlokalizowanych. I być może nigdy nie zostaną odnalezione, jako że komuniści nie tylko grzebali zamordowanych w utajnionych miejscach, ale także ich palili, aby żaden ślad nie pozostał.

  • 01.03.2015

   Tropem Wilczym – setki biegaczy na biegu ku pamięci Żołnierzy Wyklętych [wideo, zdjęcia]

   „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, pod tym hasłem odbył się drugi już w Szczecinie bieg przypominający Żołnierzy Wyklętych.Tych żołnierzy podziemia, którzy po roku 1944 nie chcieli zgodzić się na sowietyzację Polski i walczyli przeciwko nowej władzy. Zginęło ich około 15 – 20 tysięcy, a wiele grobów do dziś nie zostało zlokalizowanych. I być może nigdy nie zostaną odnalezione, jako że komuniści nie tylko grzebali zamordowanych w utajnionych miejscach, ale także ich palili, aby żaden ślad nie pozostał.

  • 01.03.2015

   Pobiegli wilczym tropem ku czci Żołnierzy Wyklętych [GALERIA ZDJĘĆ]

   1963 metry – tyle przebiegli uczestnicy gorzowskiego biegu „Tropem wilczym” ku czci Żołnierzy Wyklętych. Liczba jest symboliczna: w 1963 r. zginął ostatni żołnierz niezłomny, Józef Franczak ps. Lalek

  • 01.03.2015

   Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

   Organizatorami wydarzenia był Klub Biegacza Bolesławiec, Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62KS Commando oraz Fundacja Wolność i Demokracja.znego.

  • 01.03.2015

   „Tropem Wilczym”. Pobiegli w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

   Pobiegli ku czci Żołnierzy Wyklętych. W 81 miastach w Polsce a także w Wilnie i Grodnie ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w biegu „Tropem Wilczym”. To największy bieg pamięci w Polsce. Inicjatywa wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizująca bieg Fundacja Wolność i Demokracja podkreśla, że „Tropem Wilczym” to największa impreza masowa towarzysząca obchodom ku czci żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

  • 01.03.2015

   Bieg Tropem Wilczym – fotogaleria

   Wokół jeziora Jelonek odbył się dziś Bieg Tropem Wilczym – ogólnopolska akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych.

  • 01.03.2015

   Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

   Fotorelacja z Sulejowieckiej edycji projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

  • 01.03.2015

   „Tu nadal stoi pomnik sowieckich oprawców”. Baner zasłonił monument

   W całej Polsce trwają obchody święta pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tuż obok kontrowersyjnego pomnika przebiega trasa 3. edycji biegu „Tropem Wilczym”. Uczestnicy biegną na dystansie 1963 metrów. Skąd taki dystans? Jak tłumaczą organizatorzy, bieg swoją długością odwołujący się do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

  • 01.03.2015

   Setki osób pobiegły ku pamięci Żołnierzy Wyklętych [wideo, zdjęcia]

   „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, pod tym hasłem odbył się drugi już w Szczecinie bieg przypominający Żołnierzy Wyklętych. Tych żołnierzy podziemia, którzy po roku 1944 nie chcieli zgodzić się na sowietyzację Polski i walczyli przeciwko nowej władzy.

  • 01.03.2015

   Bieg „Tropem Wilczym” Rawa Mazowiecka 2015

   Około 150 osób odpowiedziało na propozycję sportowego uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nad zalewem Tatar po raz pierwszy odbył się bieg „Tropem Wilczym”. Jest to inicjatywa fundacji Wolność i Demokracja, która w tym roku zawitała do ponad 80 miast w całej Polsce.

  • 28.02.2015

   Oświadczenie i apel Fundacji Wolność i Demokracja po „rewelacjach” rosyjskiej Federalnej Służby Archiwalnej

   W związku ze skandaliczną publikacją rosyjskiej Federalnej Agencji Archiwalnej, z której wynika, że żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego walczący na terenach przedwojennej Polski zajmowanych przez Armię Czerwoną mieli likwidować żołnierzy sowieckich, a „tak zwana polska samoobrona napadała na szpitale, zabijała pielęgniarki, lekarzy i rannych żołnierzy, jadących do domu”, oświadczamy, że jest to skandaliczny atak na prawdę historyczną, godzący w naszą pamięć i godność narodową.

  • 28.02.2015

   Nietypowy hołd dla Żołnierzy Wyklętych. Bieg „Tropem Wilczym” także w więzieniu

   40 więźniów z Zakładu Karnego w Gorzowie Wielkopolskim przebiegnie 1 marca symboliczny dystans 1963 metry po więziennym spacerniaku dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych. To chyba najbardziej nietypowy z biegów w ramach „Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, w którym weźmie udział ponad 20 tyś. biegaczy w 81 miastach w Polsce, a także w Wilnie i Grodnie.

  • 28.02.2015

   Oświadczenie i apel Fundacji Wolność i Demokracja po „rewelacjach” rosyjskiej Federalnej Służby Archiwalnej

   Nie mamy wątpliwości, że to prowokacyjne oświadczenie ma na celu zbezczeszczenie pamięci o bohaterach antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia i nawiązuje wprost do stalinowskiej propagandy – czytamy w oświadczeniu Fundacji Wolność i Demokracja dotyczącym publikacji rosyjskiej Federalnej Agencji Archiwalnej. 

  • 28.02.2015

   Biegną Tropem Wilczym

   Aż w 81 miejscach w Polsce odbywa się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem tego sportowo-edukacyjnego przedsięwzięcia jest Fundacja Wolność i Demokracja. W tym roku bieg, który swój początek ma w Warszawie, organizowany jest po raz trzeci. Wielkie zainteresowanie towarzyszące jego ubiegłorocznej edycji sprawia, że teraz jest to wydarzenie ogólnopolskie, w którym uczestniczy ponad 20 tys. osób. Biegi odbywają się także w Wilnie i Grodnie.

  • 27.02.2015

   Program „Polski punkt widzenia”

   O rosyjskich „rewelacjach” na temat polskiego podziemia antykomunistycznego oraz projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” mówił prezes Fundacji – Michał Dworczyk

  • 26.02.2015

   edycja biegu „Tropem Wilczym” pamięci Żołnierzy Wyklętych

   „Aby historia tamtych lat nie zaginęła, by bohaterowie wrócili do zbiorowej świadomości, organizujemy „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego, Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje bieg. Jak podkreślił, to pierwsza ogólnopolska edycja biegu. „1 marca 20 tys. biegaczy w 81 miastach w całej Polsce odda hołd żołnierzom antykomunistycznego, antysowieckiego podziemia zbrojnego” – powiedział. 

  • 26.02.2015

   Dworczyk: popularność „wyklętych” to odreagowanie na kilkadziesiąt lat traktowania ich jak bandytów

   Jest to naturalne odreagowanie na to, że przez kilkadziesiąt lat ci ludzie byli traktowani jak bandyci – mówi w rozmowie z WP Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja, organizującej bieg „Tropem Wilczym”. Wyjaśnia w ten sposób rosnącą popularność wydarzeń związanych z „wyklętymi”. 1 marca w 81 miastach w Polsce oraz w Wilnie i Grodnie, 20 tys. osób pobiegnie, aby upamiętnić żołnierzy podziemia niepodległościowego walczących po II wojnie światowej.

  • 24.02.2015

   Dla Polaków z Ukrainy

   Na niedzielne zebranie wiejskie przyszło prawie 70 mieszkańców. Wzięli w nim udział także przedstawiciele Fundacji „Wolność i Demokracja”, były konsul Polski w Doniecku oraz trzy rodziny, które uciekły tu przed toczącą się na wschodzie wojną. Jedna z nich przybyła do Polski wraz z rządowym transportem i mieszka w ośrodku Caritas na Warmii. Dwie opuściły Donbas na własną rękę.

 • Tropem wilczym

  Bieg Pamięci Wyklętych

  PARTNERZY: