Fundacja Wolność i Demokracja

Podróż „Kota w butach do Mikołajowa”

Już po raz szósty, grupa teatralna  im. A. Fredry działająca przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie, miała okazję zagrać na scenie przedstawienie przygotowane na podstawie bajki Jana Brzechwy.

9 grudnia 2017 roku  aktorzy wraz z reżyserką,  panią Stellą Michajłową pojechali do Mikołajowa, gdzie na zaproszenie Stowarzyszenia Polaków w Mikołajowie zaprezentowali swój spektakl. Widowisko teatralne było uświetnieniem spotkania mikołajowskiej dziecięcej Polonii ze Świętym Mikołajem.

Widownię sali „Domu Nauczyciela” zapełnili uczniowie Szkoły Sobotnio-Niedzielnej. Z zainteresowaniem śledzili perypetie biednego Janka i zabiegi jego sprytnego przyjaciela Kota. Muzyka i wspaniała gra aktorska bardzo spodobały się dzieciom, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przeniosły się w magiczny świat teatru. Publiczność nagrodziła  występ owacyjnymi brawami. Spotkanie z odeskimi aktorami  zakończyło się wspólną zabawą w „pociąg”.  Jedzie pociąg z daleka, jedna z bardziej znanych dziecięcych polskich piosenek, wspólny korowód pozostaną na długo w pamięci zarówno dzieci, jak i aktorów.

Sylwia Cichoń
nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG

Zdjęcia Katarzyna Mochowa


Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku

  • Tropem wilczym

    Bieg Pamięci Wyklętych

    PARTNERZY: