Fundacja Wolność i Demokracja

Polacy z Krasiłowa wspominają Powstanie Styczniowe

Jak co roku, w miejscowości Salicha (obwód chmielnicki) przy kamieniu z tablicą ku czci Powstańców Styczniowych odbyły się uroczystości upamiętniające największy polski zryw niepodległościowy czasów zaborów.

2 lutego w krasiłowskiej Bibliotece Rejonowej miejscowa wspólnota polska zorganizowała imprezę poświęconą 154. rocznicy powstania styczniowego.

Po raz pierwszy na tej uroczystości gościliśmy szefową miejscowego departamentu kultury, która przy okazji przypomniała o udziale zespołu „Barwy” z Krasiłowa w festiwalu kultury polskiej „Perła Podola”, który niedawno zorganizowano w Chmielnickim.

W ramach spotkania prezes krasiłowskiej organizacji polskiej Rusłan Garnyk zaprezentował broszurę o wydarzeniach, jakie rozegrały się w maju 1863 roku w Saliszy z udziałem polskich insurgentów pod wodzą Edmunda Różyckiego. Rosjanie ponieśli wówczas druzgocącą klęskę, a polskie oddziały po rozbiciu wroga przeszły granicę zaboru rosyjskiego i złożyły broń. 500 takich broszur zostało wydanych w Krasiłowie przy wsparciu Fundacji „Wolność i Demokracja” ze środków Senatu RP.

Więcej o wydarzeniach w Saliszy można przeczytać na stronie „Słowa Polskiego”.

 • ico1

  Pomoc Polakom

  na Wschodzie

  PROJEKTY

  Tropem wilczym

  Bieg Pamięci Wyklętych

  ico2

  Platforma

  Dobrych Praktyk

  PARTNERZY: