Fundacja Wolność i Demokracja

Transgraniczne „Drogi do niepodległości”

7 grudnia odbyła się konferencja historyczno-krajoznawcza „Drogi Do Niepodległości” w ramach realizacji projektu „Biało Czerwone ABC. Program Partnerstwa Szkół” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Spotkanie młodzieży ze Szkoły im. Grocholskich z Uładówki i Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki  w Moszczenicy transmitowane było przez Internet przy pomocy programu Skype. Uczniowie SP w Moszczenicy przedstawili prezentację multimedialną „Jak obchodzono Narodowe Święto Niepodległości od 1919 roku do dnia dzisiejszego”.

Młodzież z Uładówki zapoznała nas z miejscami pamięci, znajdującymi się w Winnicy, związanymi z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego. Odwiedziliśmy też Kuryłówkę miejsce narodzin      Ignacego Paderewskiego. W dalszej części spotkania mieliśmy możliwość zobaczenia miejsc, które planujemy odwiedzić w czasie objazdu historycznego po Ukrainie  w 2018 r.- Kamieniec Podolski, Chocim, Winnica, Kuryłówka, Uładówka. Nasza młodzież zaprezentowała miejsca, które odwiedzimy w Polsce: Moszczenica, Piotrków Trybunalski, Kraków, Przemyśl.

Spotkanie przeplatane było wierszami patriotycznymi i opowiadaniem anegdot związanych z osobami, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Po sumiennie wykonanej pracy udaliśmy się na mały poczęstunek.

Mariusz Kowalewski


Projekt „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół” jest  współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej ramach zadania publicznego „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”

  • Tropem wilczym

    Bieg Pamięci Wyklętych

    PARTNERZY: