Fundacja Wolność i Demokracja

Uczniowie z Winnicy z wizytą w Warszawie

Projekt w Szkole podstawowej nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

W gorącym przedświątecznym okresie nasza szkoła wzięła udział w projekcie współfinansowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja  w ramach zadania publicznego „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”:  „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół”.

W ramach projektu gościliśmy w naszej szkole 15 uczniów i 2 nauczycieli polskiego pochodzenia z Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” w Winnicy na Ukrainie.

Młodzież z Winnicy i 15-osobowa grupa młodzieży polskiej pod opieką pani Izabeli Rudny i pana Olega Levyts’kyy  wspólnie przygotowywała się do obchodów 100 rocznicy Dnia Niepodległości Polski. W ramach tych przygotowań uczniowie uczestniczyli w specjalnie zorganizowanych lekcjach języka polskiego i historii, a także innych przedmiotów. W celu przybliżenia historii Polski i dróg do jej niepodległości wspólnie odwiedziliśmy Twierdzę Modlin, Zamek Królewski w Warszawie i Muzeum Powstania Warszawskiego. Polska młodzież przygotowała krótki spacer po historycznych miejscach Warszawy, wcielając się w rolę przewodników.

W ramach tego spotkania promowaliśmy także tradycje i zwyczaje związane z rokiem polskim, kulturą, tradycją i sztuką. Aby przybliżyć młodzieży polonijnej tradycję polskich świąt Bożego Narodzenia uczniowie zostali zaproszeni na koncert kolęd i szkolne jasełka. Została również zorganizowana dla uczniów z Polski i Ukrainy wspólna wieczerza wigilijna z tradycyjnym opłatkiem, czytaniem Pisma Świętego, tradycyjnymi potrawami wigilijnymi i wspólnym kolędowaniem.

Wspólnie spędzony czas był bardzo cenny zarówno dla młodzieży z Winnicy jak i z Warszawy. Oprócz pracy i zwiedzania miało miejsce wiele przyjacielskich rozmów, wymiany doświadczeń i zainteresowań. Mamy nadzieję, ze zawarte przyjaźnie przetrwają długi czas.

Dziękujemy bardzo naszym gościom z Winnicy oraz uczniom Szkoły Podstawowej nr 31 za zaangażowanie we wspólne działania. Jednocześnie wielkie podziękowania należą się rodzicom polskich uczniów, za to, że w gorącym przedświątecznym okresie a zarazem czasie wystawiania ocen umożliwili swoim pociechom udział w projekcie.

Izabela Cabaj


Projekt „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół” jest  współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej ramach zadania publicznego „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”

  • Tropem wilczym

    Bieg Pamięci Wyklętych

    PARTNERZY: