Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Centrum Rozwoju i Partnerstwa „POLONIA” w Winnicy

W Centrum Rozwoju i Partnerstwa „POLONIA” dnia 9 czerwca 2021 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Kontynuujemy tradycję wspólnego podsumowania wszystkiego, co zostało zrobione w ciągu roku, ciesząc się z sukcesów i osiągnięć naszych uczniów, którzy przede wszystkim uczyli się języka polskiego, ale też uczestniczyli i zwyciężali w konkursach i olimpiadach.

Spotkanie Dziale Ekonomii i Technologii Nowoczesnych Winnickiej Obwodowej Uniwersalnej Naukowej Biblioteki im. K.A. Timiriazewa rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnów Polski i Ukrainy. Sala biblioteki zaledwie zmieściła uczniów, ich rodziców i gości uroczystości. Na spotkaniu był obecny Pan Konsul Bartosz Szeliga, który wręczył wszystkim uczniom Centrum Rozwoju i Partnerstwa  „Polonia” świadectwa ukończenia roku szkolnego i certyfikaty znajomości języka polskiego. Pan konsul pogratulował wszystkim dobrych wyników w nauce języka polskiego, życzył aktywnego letniego wypoczynku i szczęśliwego do  nauki powrotu we wrześniu. Dostali też dyplomy za aktywny udział w kulturalno-historycznych projektach i konkursach nasi najlepsi uczniowie: Elżbieta Jakowlewa, Aleksandra Wowk, Ewelina Mazur, Maria Czeplaka, Daria Nakoneczna, Maria Charkowa, Zofia Kozub, Daria Hykawa, Iryna Melnyk, Zofia Malinowska, Władysława Żmurczuk. Gratulujemy naszym uczniom i życzymy ciągłego rozwoju, sukcesów, pewności siebie i spełnienia marzeń!

Zostały również wręczone podziękowania dla naszych partnerów we współpracy z którymi przeprowadziliśmy wiele ciekawych projektów. Na nasze święto przybyli więc dyrektor WOUNB im. Timiriazewa – pani Larysa Senyk, prorektor Winnickiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego – pani Switłana Denysiuk,  prorektor Winnickiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego – pan Sergiusz Zagorodnij. Specjalne podziękowania składamy dla Konsulatu Generalnego RP w Winnicy i Fundacji Wolność i Demokracja za współpracę, pomoc i ogromne wsparcie podczas naszej działalności śródrocznej oraz przy organizacji projektów polonijnych realizowanych przez naszą organizację.

Pani prezes Maria Kozyrska-Mazur podziękowała wszystkim za aktywną pracę w ciągu całego roku, za ciekawe pomysły i twórcze podejście w ich realizacji. W krótkiej prezentacji przedstawiliśmy najciekawsze wydarzenia i projekty za ten rok szkolny, a było ich sporo: cotygodniowe spotkania w Klubie Polskim, letnia szkoła języka polskiego „Ekspedycja Polska” i zimowy obóz dla dzieci „Śladami Trzech Króli”, duże święto poświęcone św. Janowi Pawłowi II i projekt pomocowy dla seniorów polskiego pochodzenia „Nie jesteś sam”, wspólne świętowanie dnia niepodległości przy Stoisku Niepodległościowym i spotkanie mikołajkowe, Festiwal Kolędy Polskiej „Leć, kolędo, lec!”, Dzień Języka Ojczystego i konkursy wierszy, olimpiada historyczna i coroczne dyktando z języka polskiego, ciekawe warsztaty twórcze, wspólne oglądanie filmów i wycieczki edukacyjne w języku polskim po mieście i wiele innych. Codzienna ciężka praca zawsze daje dobry wynik.

Przygotowaliśmy dla obecnych mały koncert, podczas którego Iwan Samojluk, Matra Sułym i Ewelina Mazur recytowali wiersze polskich poetów, między innymi Cypriana Kamila Norwida. Wysłuchaliśmy polskich piosenek w wykonaniu Iryny Melnyk. Po raz pierwszy wystąpiła Pierwsza Winnicka Drużyna Harcerska „Orbis” imienia Bł. Piotra Jerzego Frasattiego, członkami której są między innymi nasi uczniowie, śpiewając znane piosenki harcerskie. Na zakończenie wraz z Denisem Cymbarowiczem wspólne zaśpiewaliśmy piosenkę „Wszyscy Polacy po jedna rodzina”.

Wszyscy uczestnicy koncertu dostali piękne prezenty ufundowane przez Konsulat Generalny w Winnicy, a mianowicie książki autorstwa A. Mickiewicza, H. Sienkiewicza i S. Lema. Nauczyciele dostali wspaniałe kwiaty od swoich uczniów.  Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, kto przybył na uroczystości i kto razem z Centrum „Polonią” łączył się z Polską, uczestniczył w naszej działalności i nam pomagał.  Latem kontynuujemy naszą pracę, więc zapraszamy nadal uczyć się języka polskiego, historii, kultury polskiej. Razem jesteśmy rodziną!

Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2021”. Projekt „Biało-Czerwone ABC. Wsparcie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na Ukrainie” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja.

CRP „Polonia”

Karina Demczuk