2024
„W Ojczyzny imię, na jej cześć” – koncert pieśni patriotycznych z okazji odzyskania niepodległości
W ramach projektu w Polskiej Szkole im. Jana Pawła II działającej przy Ambasadzie RP w Brukseli, z siedzibą przy Polskiej Misji Katolickiej został zrealizowany cykl koncertów pieśni patriotycznych.
Celem przedsięwzięcia było uczczenie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Projekt dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Czas realizacji projektu: 13, 15 i 16 listopada
Kwota dofinansowania: 150 300,00 zł
Całkowita wartość projektu: 150 300,00 zł
https://www.gov.pl/web/irjp/12-celow
2023
DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja.
Fundacja Wolność i Demokracja uzyskała z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dofinansowanie na realizację zadania publicznego “DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja”.
Zadanie realizowane jest w okresie 01.01.2023 r. – 31.12.2023 r.
Projekt jest kontynuacją obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowaną przez placówki oświatowe i organizacje pozarządowe, lokalnych liderów polskich. Wyłonione w drodze konkursu organizacje polonijne otrzymają wsparcie finansowe na organizację uroczystych obchodów 105.rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę i uroczystych obchodów Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dnia Polonii i Polaków za granica.
W ramach projektu zrealizujemy również następujące działania:
1) Obchody 160. ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO. W roku 2023 obchodzimy 160. ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO. W ramach działania przeprowadzimy:
a) 20 lekcji żywej historii online “Gloria Victis” poświęconych powstaniu styczniowemu za pośrednictwem platformy zoom. Grupa odbiorców Polonia i Polacy na świecie – dla uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, osób dorosłych członków organizacji i szkół polonijnych.
b) W ramach projektu w celu edukacyjnym i promocyjnym powstanie seria 5 infografik poświęconych powstaniu styczniowemu. Infografiki prezentować i wyjaśniać będą przyczyny wybuchu powstania, jego przebieg, najważniejsze bitwy, taktykę powstańczą, uzbrojenie walczących stron, porównanie ich sił, sylwetki wodzów i losy zesłańców.
2) 450. ROCZNICA PIERWSZEJ WOLNEJ ELEKCJI W RZECZPOSPOLITEJ. W 2023 roku przypada okrągła, 450. rocznica pierwszej wolnej elekcji. Szlachta Rzeczpospolitej Obojga Narodów samodzielnie wybrała nowego króla, ustalając zasady jego rządów i warunki, których musiał dotrzymać. W tym także roku szlachta wypracowała unikatową procedurę zobowiązywania władcy do przestrzegania praw ustrojowych. Jednocześnie obdarzona niezwykłym zmysłem politycznym i przepełniona chrześcijańskim umiłowaniem pokoju szlachta w tym samym roku podpisała konfederację warszawską, która gwarantowała wolność wyznania w kraju. W 2003 tekst konfederacji warszawskiej został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata. Pierwszym wybranym królem był Francuz, Henryk Walezy, drugim Węgier – Stefan Batory – a trzecim przedstawiciel szwedzkiej dynastii Wazów. Dziś w tych krajach znajduje się liczna Polonia. W wydarzeniach tych brali przedstawiciele wszystkich ziem wieloreligijnej i wielokulturowej Rzeczpospolitej: Polacy, Litwini i Rusini, przodkowie dzisiejszych narodów połączonych nie tylko wspólną historią, ale i umiłowaniem wolności.
W ramach działania przeprowadzone zostaną lekcje żywej historii online “Na elekcyjnym polu” poświęcone staropolskiej demokracji, parlamentaryzmie i historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów w okresie pierwszej wolnej elekcji – 20 lekcji na platformie zoom.
3) Wybitni Polacy dla Polski i Świata. W ramach działania chcemy zaktywizować polskie środowiska na świecie do popularyzacji postaci wybitnych Polaków, którzy w pozytywny sposób wpływają na postrzeganie roli Polaków w dziejach historii. Sejm RP patronami roku 2023 ogłosił m.in. Maurycego Mochnackiego i Pawła Edmunda Strzeleckiego chcemy zainicjować działania upamiętniające tych wybitnych Polaków. W ramach działania zaplanowano stworzenie dwóch gier paragrafowych online poświęconych Patronom roku 2023.
Projekt sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; dotacja w wysokości 225 000,00 zł
2022
DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja.
Fundacja Wolność i Demokracja uzyskała z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dofinansowanie na realizację zadania publicznego “DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja”.
Zadanie realizowane jest w okresie 01.01.2022 r. – 31.12.2022 r.
Projekt jest kontynuacją obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowaną przez placówki oświatowe i organizacje pozarządowe, lokalnych liderów polskich w 62 miejscach na świecie. 62 organizacji polonijnych wyłonionych w drodze konkursu otrzymało wsparcie finansowe na organizację uroczystych obchodów 104.rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę i uroczystych obchodów Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dnia Polonii i Polaków za granica. W działaniu wzięło udział ponad 5000 osób.
W ramach projektu zrealizowano również następujące działania:
Działanie ROMANTYCZNA NIEPODLEGŁA .Rok 2022 został uznany Rokiem Romantyzmu w związku z 200. rocznicą pierwszego wydania “Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza w Wilnie. Bez wątpienia polscy romantycy, wieszcze narodowi, swoją miłością do ojczyzny inspirowali pokolenia Polaków do walki o odzyskanie niepodległości oraz odkrywania dziedzictwa własnej kultury.
W ramach działania zrealizowano lekcje żywej historii online o polskich powstaniach narodowych w XIX wieku i udziale Polaków w walkach o wolność naszą i waszą – 2 prowadzących w mundurach historycznych i replikach wyposażenia. Lekcje historii online “Romantyczna NIEPODLEGŁA!”.
Działanie NAFTOWA NIEPODLEGŁOŚĆ – działanie związane z 200. rocznicą urodzin Ignacego Łukasiewicza, pioniera światowego przemysłu naftowego, patrioty i filantropa.
W ramach działania zrealizowano:
1) Stworzono serii 6 infografik o pionierach polskiego przemysłu naftowego (Ignacy Łukasiewicz, Jan Zeh, Władysław Długosz) działających na terenach dzisiejszej Polski i Ukrainy w formie on-line.
2)Przygotowano grę terenową poświęconą polskim pionierom przemysłu naftowego (Łukasiewicz, Zeh, Długosz).
3) Zrealizowano 20 lekcji on-line Seria lekcji online “Naftowa niepodległość” poświęcona pionierom galicyjskiego zagłębia naftowego (Ignacy Łukasiewicz, Jan Zeh, Władysław Długosz)
Całkowita wartość projektu: 394 110,00 zł
Projekt sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; dotacja w wysokości 279 510,00 zł
2021
DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja.
Fundacja Wolność i Demokracja uzyskała z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dofinansowanie na realizację zadania publicznego pt. “DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja”.
Zadanie realizowane jest w okresie 01.01.2021 r. – 31.12.2021 r.
Projekt jest kontynuacją obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowaną przez placówki oświatowe i organizacje pozarządowe, lokalnych liderów polskich w 35 miejscach na świecie. 35 organizacji polonijnych wyłonionych w drodze konkursu otrzymają wsparcie finansowe na organizację uroczystych obchodów 103.rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę i 230 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Kolejnym działaniem projektowym są uroczyste obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w 40 placówkach oświatowych na całym świecie.
Zadanie przewiduje udział członków organizacji i szkół polonijnych w edukacyjnych “żywych lekcjach z historią”, w formie on-line za pośrednictwem platformy zoom. Planujemy zorganizować 20 lekcji “Vivat Maj!”, prowadzonych przez doświadczonych lektorów historyków przebranych w stroje z epoki podczas lekcji uczniowie zapoznają się z okolicznościami uchwalenia i obalenia Konstytucji 3 Maja, działalnością Sejmu Czteroletniego, Twórcami Konstytucji 3 Maja, znaczeniem uchwalenia Konstytucji 3 maja dla Narodu Polskiego.
Dodatkowym elementem promocyjnym i edukacyjnym będzie stworzenie serii infografik poświęconych Konstytucji 3 maja.
Kolejnym działaniem projektu jest organizacja i przeprowadzenie konkursu “Niepodległość i Pamięć”. 30 polskich placówek oświatowych na Ukrainie, Litwie i Łotwie podejmą się realizacji działania pt. “Niepodległość i Pamięć”. Polega ono na tym, że uczniowie w rozmowie z najstarszymi członkami rodziny opiszą wspomnienia rodzinne z okresu walki o niepodległość, ewentualnie wspomnienia dawnych obchodów niepodległości i inne tradycje.
Wewnątrz szkół wybierane zostaną po trzy najlepsze prace, a zwycięskie prace zostaną wydane w formie albumu “Zapomniane Odzyskane. Polska Pamięć Pokoleń”.
Na zakończenie konkursu odbędzie się uroczysta gala on-line z udziałem autorów zwycięskich prac i ich opiekunów. Ważnym celem realizacji tego zadania jest zaangażowanie dzieci i młodzieży do podjęcia trudu spisywania wspomnień dziadków / pradziadków, relacje, które są cenne i niestety, ze względu na wiek, uchwytne w bardzo krótkim czasie.
Całkowita wartość projektu: 351 200,00 zł
Projekt sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; dotacja w wysokości 287 200,00 zł
2020
DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja.
Projekt „DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja” to kontynuacją obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowaną przez placówki oświatowe i organizacje polonijne w 37 miejscach na świecie, w następujących krajach: Ukraina, Australia, Niemcy, Hiszpania i Belgia.
Organizacje polskie oraz placówki oświatowe – każda z podmiotów realizowało przedsięwzięcie – uroczystość poświęconą kontynuacji obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski.
Chcielibyśmy organizacjom przedstawić polskie tradycje obchodów niepodległościowych, taką tradycją jest wspólne śpiewanie, kotyliony, rogale Świętomarcińskie. Zostały zaaranżowane miejsca – na wzór kiermaszowego stoiska, w których uczestnicy/przechodnie mogli otrzymać biało-czerwony kotylion, śpiewnik z piosenkami patriotycznymi oraz poczęstować się rogalem Świętomarcińskim.
Uzupełnieniem był Śpiewnik Patriotyczny, wydrukowany w nakładzie 1000 sztuk i przekazany do organizacji biorących udział w projekcie oraz innych środowisk organizujących uroczyste obchody 11 listopada.
Dodatkowo zostały opracowane i zaprojektowane materiały promocyjne zawierające opis/biogram 10 wybitnych postaci historycznych związanych z walką o niepodległość Polski. Materiały zostały udostępnione w wersji on-line. Następnie przygotowano z nich Teczki Edukacyjne, które zostały wydrukowane w nakładzie 1000 sztuk oraz przekazane do środowisk – organizacji polskich i placówek oświatowych udział w projekcie oraz innych placówek, między innymi oświatowych.
Projekt sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; dotacja w wysokości 208 700,00 zł
2019
DLA NIEPODLEGŁOŚCI.
Ideą projektu „DLA NIEPODLEGŁOŚCI” – kontynuacja jest promocja Niepodległości Polskiej przez społeczeństwo polskie na Ukrainie. W tym roku projekt został rozszerzony o udział środowisk w krajach Europy Zachodniej (Hiszpania, Niemcy, Holandia, Belgia) a także Australię.
Cele i efekty zostały zrealizowane poprzez:
– zorganizowanie w 41 miejscach na Ukrainie oraz w Hiszpanii, Holandii, Belgii i Australii uroczystych obchodów niepodległości
– promocja polskich tradycji dzięki uzupełnieniu obchodów o stoiska niepodległościowe wykorzystujące elementy kultury polskiej takie jak promocja symboli narodowych, polskich pieśni patriotycznych czy kuchni.
– aktywizacja rożnych środowisk pokoleniowych i zawodowych przy okazji centralizacji uroczystości Niepodległościowych co było możliwe dzięki otwartemu charakterowi wydarzenia.
-integracja środowisk przy świętowaniu stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, w tym między innymi wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych
-promocja Polski i 101. Rocznicy Niepodległości Polskiej w lokalnych środowiskach polonijnych, w tym wśród władz miasta
Projekt sfinansowany ze środków Senatu RP; dotacja w wysokości 280 627,00 zł
2018
DLA NIEPODLEGŁOŚCI.
Ideą projektu „DLA NIEPODLEGŁOŚCI” była promocja Niepodległości Polskiej przez społeczeństwo polskie na Ukrainie. Środowiska Polskie na Kresach bardzo silnie angażują się w promocję języka polskiego czy podtrzymywanie mediów, często są to jednak inicjatywy zamknięte skierowane na konkretną grupę odbiorców. Beneficjentami zadania byli uczniowie, nauczyciele, członkowie organizacji polskich, Polacy mieszkający na Ukrainie, Ukraińcy w miejscach zamieszkania Polaków.
Cele i efekty zostały zrealizowane poprzez:
– zorganizowanie w 35 miejscach na Ukrainie uroczystych obchodów niepodległości
– promocja polskich tradycji dzięki uzupełnieniu obchodów o stoiska niepodległościowe wykorzystujące elementy kultury polskiej takie jak promocja symboli narodowych, polskich pieśni patriotycznych czy kuchni polskiej w postaci rogali świętomarcińskich ale i bigosu, pierogów czy pierniczków.
– aktywizacja rożnych środowisk pokoleniowych i zawodowych przy okazji centralizacji uroczystości Niepodległościowych co było możliwe dzięki otwartemu charakterowi wydarzenia, ale i zaangażowaniu różnych grup do dekoracji/ oprawy artystycznej/ przygotowania wypieków itp.
– aktywne włączenie uczniów, młodzieży, nauczycieli, rodziców i dziadków do promocji 100 rocznicy przez zaangażowanie w konkurs „Niepodległość i Pamięć” przybliżający dzieje rodzinne Polaków.
Projekt sfinansowany ze środków Senatu RP; dotacja w wysokości 290 955,00 zł