Rada Fundacji Wolność i Demokracja


Zofia Romaszewska – współpracowniczka KOR, później KSS KOR, od 1977 kierownik (z mężem) Biura Interwencyjnego KOR, następnie KSS KOR, dokumentującego przypadki łamania praw człowieka.
W pierwszej „Solidarności” kierowała pracami Komisji Interwencji MKZ, następnie Regionu Mazowsze. Współtwórczyni pierwszego podziemnego Radia „Solidarność”, skazana w procesie Radia na 3 lata więzienia. W latach 1989-1995 dyrektor Biura Interwencji Kancelarii Senatu, w 1991-1993 – sędzia Trybunału Stanu. Odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (2006).

Łukasz Abgarowicz – aktywny uczestnik protestów studenckich w 1968 r., były działacz NSZZ „Solidarność” (członek Zarządu Regionu Mazowsze). W stanie wojennym zaangażowany w działalność podziemną. Jako członek Komitetu Obywatelskiego współorganizował wybory parlamentarne ’89 i samorządowe ’90. Poseł na Sejm RP IV i V kadencji, senator VII i VIII kadencji, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Wielokrotnie gości na Białorusi, Litwie i Ukrainie, gdzie monitoruje potrzeby środowisk polskich i zabiega o pomoc dla nich.

Beata Katarzyna Obsulewicz – polonistka, historyk literatury, kulturoznawca, pedagog. Ponad 20 lat doświadczenia zawodowego (oświata, edytorstwo tekstów dawnych, glottodydaktyka). Specjalizuje się w literaturze XIX i XX wieku (kierownik Katedry Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski, KUL), twórczości B. Prusa (kierownik grantu Edycja Pism wszystkich B. Prusa) i innych pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Autorka 3 książek i wielu artykułów poświęconych literaturze i kulturze polskiej, w tym związkom międzykulturowym.  Juror Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (Lublin), odpowiada za OLiJP na Ukrainie.

Tadeusz Płużański –  dziennikarz, historyk i publicysta. Specjalizuje się w powojennej historii Polski. Współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje m.in. w „Biuletynie Informacyjnym” ŚZŻAK, “Najwyższym Czasie!”, “Naszej Polsce”, “Uważam Rze”, “W sieci”, „Do Rzeczy”, „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej”. Szefa publicystyki w TVP Info. Pod koniec 2013 został prezesem Fundacji „Łączka”, sprawującą opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016) za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski.

abp Mieczysław Mokrzycki – Arcybiskup Metropolita Lwowski Kościoła rzymskokatolickiego; sekretarz papieski w latach 1996–2007; Przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy oraz Komisji Doktryny Wiary. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla Polskiego Kościoła, za działalność na rzecz Polonii Ukraińskiej” (2007) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla Polonii na świecie, za promowanie Polski oraz działalność na rzecz krzewienia polskich tradycji i kultury” (2010)

Zarząd Fundacji Wolność i Demokracja


 

Prezes  Zarządu

Lilia Luboniewicz – ekspert ds. oświaty na Ukrainie, z wykształcenia polonistka oraz prawnik ds. prawa międzynarodowego, dyrektor Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Samborze w latach 2000-2005, koordynator wielu projektów oświatowych realizowanych na Ukrainie w latach 2009-2013, koordynator projektu „Biało-czerwone ABC” w latach 2014-2020.

 

Wiceprezes Zarządu

Maciej Krzysztof Dancewicz – absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2007- 14  pracował w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, gdzie od 2008 r. był naczelnikiem Wydziału Zagranicznego, zajmując się polskimi miejscami Pamięci Narodowej poza granicami RP. Od 2016 do 2020 r. pracował jako naczelnik Wydziału Miejsc Pamięci Narodowej za Granicą  w Departamencie Dziedzictwa Narodowego za Granica i Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z ramienia MKiDN wielokrotnie uczestniczył w międzyrządowych Komisjach Kultury (Białoruś, Litwa), a także brał udział w negocjacjach nad powstaniem międzyrządowych umów dotyczących Miejsc Pamięci Narodowej – z Włochami, Węgrami i Rumunią.

Podczas swojej pracy nadzorował prace remontowe i budowlane polskich miejsc pamięci,  oraz cmentarzy wojennych poza granicami kraju – m.in. Cmentarz Obrońców Lwowa,  Cmentarz katyński w Bykowni, Cmentarze Wojenne  1920 r. na Białorusi.

Uczestniczył w pracach  archeologicznych i ekshumacyjnych poległych żołnierzy WP, a także cywilnych ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, a także ukraińskiego nacjonalizmu. W związku z tym często występował w mediach jako komentator, bądź ekspert  ds. polityki pamięci.

Ściśle współpracował z organizacjami i przedstawicielami społeczności polskiej zamieszkującej ziemie dawnej RP, a także polskim placówkami dyplomatycznymi na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie.

Od czerwca 2020 r. Wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja.

 

Sekretarz Zarządu

Radosław Poraj-Różecki – historyk, dokumentalista, niezależny producent filmowy. Pod koniec lat 80. współpracował z Archiwum Wschodnim. W latach 90. członek władz statutowych (komisja rewizyjna, zarząd) Straży Mogił Polskich (organizacji, której głównym celem było upamiętnienie mogił Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich) i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział Dolnośląski. Współorganizator Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu. Obecnie członek rady programowej TVP Polonia.

Skip to content