2024

Nie jesteś sam – program wsparcia polskich seniorów na Ukrainie

Fundacja Wolność i Demokracja w ramach konkursu „Senat-Polonia 2024” ogłoszonego przez Kancelarię Senatu w roku 2024 zrealizowała zadanie publiczne pod nazwą: „Nie jesteś sam – program wsparcia polskich seniorów na Ukrainie”.

W ramach projektu we współpracy z 11 organizacjami polskimi na Ukrainie Fundacja wsparła 200 seniorów polskiego pochodzenia mieszkających na Ukrainie.

Dofinansowano ze środków Kancelarii Senatu w ramach zadania publicznego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w roku 2024.

Termin realizacji projektu: styczeń – grudzień 2024
Wysokość dotacji: 90 000,00 zł
Całkowita wartość projektu: 106 300,00 zł

Pomoc Rodakom w obliczu wojny na Ukrainie

Projekt „Pomoc Rodakom w obliczu wojny na Ukrainie” polega na objęciu pomocą charytatywną Polaków i osoby polskiego pochodzenia znajdujące się w trudnej sytuacji bytowej, mieszkające na Ukrainie – kraju dotkniętym wojną i trudną sytuacją gospodarczą. Grupą docelową są osoby najbardziej potrzebujące: starsze, chore, niepełnosprawne, znajdujące się w trudniej sytuacji życiowej, rodziny wielodzietne, dzieci i sieroty, osoby samotne, osoby zasłużone dla Polski i szarzenia polskości.

Projekt przewiduje wsparcie ok. 800 osób i jest realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja we współpracy z 31 organizacjami polskimi na Ukrainie.

Projekt finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w konkursie „Polonia i Polacy za Granicą 2024 – Wydarzenia i inicjatywy polonijne”.

Termin realizacji projektu: styczeń – grudzień 2024
Wysokość dotacji: 350 000,00 zł
Całkowita wartość projektu: 397 000,00 zł

„Nie jesteś sam – Pomoc Polakom w obliczu wojny na Ukrainie”

Fundacja Wolność i Demokracja realizuje projekt pomocowy dla sierot wojennych i rannych żołnierzy/pielęgniarek/ wolontariuszy/ mieszkających na Ukrainie „Nie jesteś sam – Pomoc Polakom w obliczu wojny na Ukrainie”.

Programem pomocy zostaną objęte określone grupy beneficjentów polskiego pochodzenia:

1) sieroty wojenne i dzieci, których rodzice zginęli lub zaginęli podczas działań wojennych na Ukrainie, walcząc o niepodległość Ukrainy, bądź zginęli podczas ataków Rosji na ludność cywilną na Ukrainie,
2) żołnierze i żołnierki, lekarze i sanitariusze, wolontariusze zaangażowani w pomoc wojsku i ludności cywilnej na terenach działań wojennych, którzy wrócili z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu fizycznym lub psychicznym i potrzebują rehabilitacji, pokrycia kosztów leczenia, na które ich rodziny nie stać.

W ramach projektu planujemy objąć wsparciem ok. 21 osób z pierwszej grupy i ok. 20 osób z drugiej.

Zadanie dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku.

Termin realizacji projektu: styczeń – grudzień 2024
Wysokość dotacji: 97 200,00 zł
Całkowita wartość projektu: 115 700,00 zł

2022

Pomoc Rodakom w obliczu wojny na Ukrainie.

Zadanie publiczne zakłada wsparcie Polaków, osób polskiego pochodzenia i ich rodzin, zamieszkujących Ukrainę. Składa się z czterech zasadniczych działań:
1)   Bezpośrednia pomoc finansowa i rzeczowa, dystrybuowana na miejscu przez polskie organizacje na Ukrainie i parafie rzymsko-katolickieDotarliśmy z pomocą i udzieliliśmy wsparcia materialnego oraz finansowego dla około 9650 Polaków, osób polskiego pochodzenia i ich rodzin przebywających na objętej działaniami wojennymi Ukrainie za pośrednictwem ponad 173 organizacji polonijnych/ parafii/ środowisk polonijnych którymi współpracuje. Pomoc została udzielona zarówno dla miejscowej ludności jak i dla osób przesiedlonych wewnętrznie ze wschodniej Ukrainy na Zachodnią (starszych, chorych, sierot, osób w trudnej sytuacji życiowej, rodzin wielodzietnych itd.) poprzez przekazanie pomocy finansowej oraz rzeczowej (niezbędnych leków, artykułów higienicznych, sprzętu medycznego, agregatów prądotwórczych, koców, śpiworów, butli gazowych, latarek, zestawów do uzdatniania wody, pożywienia o wydłużonym terminie przydatności, środków łączności itp.) Wachlarz artykułów przekazywanych potrzebującym zależny był zarówno od ich bieżącej sytuacji jak i możliwości ich pozyskania.

2) Organizacja transportów humanitarnych na Ukrainę.
3)  Wsparcie 21 polskich środowisk (organizacje, parafie rzymsko-katolickie itp.) w organizacji lokalnych punktów pomocy, w tym: regularne dofinansowanie działalności w zależności od potrzeb danego punktu.
4) Działalność  informacyjno-komunikacyjna.

Realizowane działania pozwoliły zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe naszych Rodaków z Ukrainy oraz dać im względne poczucie bezpieczeństwa oraz wyraz solidarności ze strony państwa polskiego.

Projekt sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; dotacja w wysokości 3 320 000,00 zł

Skip to content