Rada Fundacji Wolność i Demokracja


Dymitr Andrzej Hirsch – prawnik, z doświadczeniem menedżerskim. Pracował m.in. w Polskim Funduszu Rozwoju SA, wydawnictwie The Facto specjalizującym się w literaturze faktu, gdzie był prezesem zarządu, firmie Pracownia sp. z o.o. realizującej projekty z zakresu public relations oraz public affairs dla podmiotów polskich i międzynarodowych, Urzędzie Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi jako inspektor, Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Publikował na łamach „Gazety Prawnej” na temat rynku funduszy emerytalnych oraz reformy sektora ubezpieczeń społecznych.

Działalność w ruchu harcerskim prowadzoną w latach 1982-2002 zakończył w stopniu podharcmistrza Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Łukasz Abgarowicz – aktywny uczestnik protestów studenckich w 1968 r., były działacz NSZZ „Solidarność” (członek Zarządu Regionu Mazowsze). W stanie wojennym zaangażowany w działalność podziemną. Jako członek Komitetu Obywatelskiego współorganizował wybory parlamentarne ’89 i samorządowe ’90. Poseł na Sejm RP IV i V kadencji, senator VII i VIII kadencji, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Wielokrotnie gości na Białorusi, Litwie i Ukrainie, gdzie monitoruje potrzeby środowisk polskich i zabiega o pomoc dla nich.

Sebastian Bojemski – doktor nauk humanistycznych z dziedziny historii, współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny pisma społeczno-historycznego „Glaukopis”. Autor publikacji na temat Narodowych Sił Zbrojnych i powstania warszawskiego.

W latach 90. instruktor Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, przewodniczący Komisji Uczelnianej Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego i członek Ligi Republikańskiej.

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem, m.in. wiceprezes w spółkach sektora paliwowego: Lotos Paliwa Sp. z o.o. oraz PERN SA.

Aleksander Milinkiewicz – matematyk i fizyk, wieloletni przywódca opozycji demokratycznej na Białorusi, laureat prestiżowej Nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski osobom lub organizacjom zaangażowanym w obronę praw człowieka i działania na rzecz demokracji, kanclerz zarządu Fundacji „Wolny Uniwersytet Białoruski”.

W 2006 roku startował w białoruskich wyborach prezydenckich jako wspólny kandydat zjednoczonej opozycji demokratycznej, był założycielem i liderem w latach 2007-2016 opozycyjnego Ruchu „O wolność”, domagającego się demokratyzacji kraju, wiceburmistrzem Grodna w latach 1990-1996.

Znalazł się wśród inicjatorów powstania w Warszawie w 2017 roku Wolnego Uniwersytetu Białoruskiego, uczelni wspierającej nowe pokolenia wolnych Białorusinów.

Beata Katarzyna Obsulewicz – polonistka, historyk literatury, kulturoznawca, pedagog. Ponad 20 lat doświadczenia zawodowego (oświata, edytorstwo tekstów dawnych, glottodydaktyka). Specjalizuje się w literaturze XIX i XX wieku (kierownik Katedry Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski, KUL), twórczości B. Prusa (kierownik grantu Edycja Pism wszystkich B. Prusa) i innych pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Autorka 3 książek i wielu artykułów poświęconych literaturze i kulturze polskiej, w tym związkom międzykulturowym.  Juror Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (Lublin), odpowiada za OLiJP na Ukrainie.

Tadeusz Płużański – dziennikarz, historyk i publicysta. Specjalizuje się w powojennej historii Polski. Współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje m.in. w „Biuletynie Informacyjnym” ŚZŻAK, “Najwyższym Czasie!”, “Naszej Polsce”, “Uważam Rze”, “W sieci”, „Do Rzeczy”, „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej”. Szefa publicystyki w TVP Info. Pod koniec 2013 został prezesem Fundacji „Łączka”, sprawującą opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016) za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski.

Zarząd Fundacji Wolność i Demokracja


 

Prezes  Zarządu

Lilia Luboniewicz – ekspert ds. oświaty na Ukrainie, z wykształcenia polonistka oraz prawnik ds. prawa międzynarodowego, dyrektor Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Samborze w latach 2000-2005, koordynator wielu projektów oświatowych realizowanych na Ukrainie w latach 2009-2013, koordynator projektu „Biało-czerwone ABC” w latach 2014-2020.

 

Wiceprezes Zarządu

Maciej Krzysztof Dancewicz – absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2007- 14  pracował w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, gdzie od 2008 r. był naczelnikiem Wydziału Zagranicznego, zajmując się polskimi miejscami Pamięci Narodowej poza granicami RP. Od 2016 do 2020 r. pracował jako naczelnik Wydziału Miejsc Pamięci Narodowej za Granicą  w Departamencie Dziedzictwa Narodowego za Granica i Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z ramienia MKiDN wielokrotnie uczestniczył w międzyrządowych Komisjach Kultury (Białoruś, Litwa), a także brał udział w negocjacjach nad powstaniem międzyrządowych umów dotyczących Miejsc Pamięci Narodowej – z Włochami, Węgrami i Rumunią.

Podczas swojej pracy nadzorował prace remontowe i budowlane polskich miejsc pamięci,  oraz cmentarzy wojennych poza granicami kraju – m.in. Cmentarz Obrońców Lwowa,  Cmentarz katyński w Bykowni, Cmentarze Wojenne  1920 r. na Białorusi.

Uczestniczył w pracach  archeologicznych i ekshumacyjnych poległych żołnierzy WP, a także cywilnych ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, a także ukraińskiego nacjonalizmu. W związku z tym często występował w mediach jako komentator, bądź ekspert  ds. polityki pamięci.

Ściśle współpracował z organizacjami i przedstawicielami społeczności polskiej zamieszkującej ziemie dawnej RP, a także polskim placówkami dyplomatycznymi na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie.

Od czerwca 2020 r. Wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja.

 

Sekretarz Zarządu

Radosław Poraj-Różecki – historyk, dokumentalista, niezależny producent filmowy. Pod koniec lat 80. współpracował z Archiwum Wschodnim. W latach 90. członek władz statutowych (komisja rewizyjna, zarząd) Straży Mogił Polskich (organizacji, której głównym celem było upamiętnienie mogił Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich) i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział Dolnośląski. Współorganizator Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu. Obecnie członek rady programowej TVP Polonia.

Skip to content