«За Андрієм на Andrzejki”. Wspólny polsko-ukraiński wieczór wróżb.

13 grudnia w Bibliotece dla młodzieży im. W.Majakowskiego odbył się polsko-ukrainski wieczór wróżb “З Андрієм на Andrzejki”.

Organizatorami wydarzenia zostały Związek Polaków na Ukrainie Oddział im.A. Mickiewicza oraz Naukowe stowarzyszenie etnograficzne studentów (NEST) przy wydziale Historii i Filozofii ONU im. Miecznikowa.

Na tę imprezę przyszli uczniowie szkoły nr 78 m. Odessy. Nasze nauczycielki, pani Anastazja Strelcowa oraz pani Sylwia Cichoń, po krótkim wprowadzającym wykładzie, zaprezentowały popularne współczesne polskie wróżby. Członkowie NESTu przedstawili widzom zwyczaje związane z dniem Św.Andrzeja u Ukraińców. Mieliśmy wspaniałą możliwość porównania zwyczajów i wróżb i oczywiście, świetną zabawę.

 

Anastazja Strelcowa

Zdjęcia: Olga Krawcowa, Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. Маяковського.

 

Związek Polaków na Ukrainie Oddział im.A. Mickiewicza jest beneficjentem projektu  „Biało- czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie” jest współfinansowany przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.