77. rocznica powstania w getcie warszawskim

9 kwietnia przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Po raz ósmy z tej okazji organizowana jest akcja Żonkile. Ze względu na pandemię koronawirusa, większa jej część przeniosła się do internetu i prasy oraz na fale radiowe. W południe w stolicy zabrzmią syreny na znak pamięci o poległych, ale nie odbędą się oficjalne uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta.

 

W sposób inny niż dotychczas odbywa się także, organizowana po raz ósmy przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.

Do tej pory w akcji Żonkile wolontariusze rozdawali papierowe kwiaty – znak pamięci o tych, którzy uczestniczyli i zginęli w powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku można wziąć udział w akcji online.

Aby to zrobić, należy pobrać ze strony Muzeum POLIN szablon żonkila, wydrukować go i złożyć, a następnie udostępnić w niedzielę w swoich mediach społecznościowych. Publikacja powinna być oznaczona hashtagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.

Jeśli ktoś nie ma w domu drukarki, może mimo tego zaangażować się w akcję. Wystarczy dodać specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Ona także jest dostępna na stronie muzeum. Muzeum POLIN przypomniało, że akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło “Łączy nas pamięć”. “Niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie” – zachęcają organizatorzy.

Akcja ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który rokrocznie składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.

Dla upamiętnienia 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim, o godz. 12. na terenie Warszawy zostały uruchomione również syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności.