Finał VIII Olimpiady Historii Polski w Senacie

VIII Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2023/2024 przeszła już do historii. Egzaminy trzeciego – ostatniego – etapu odbyły się w dniach 8-11 lipca w Warszawie. Laureaci i finaliści zostali zaproszeni do Senatu, gdzie 11 lipca zostały im wręczone dyplomy i nagrody.

„Bardzo na was liczymy, ponieważ jesteście najlepszymi ambasadorami Polski. Ambasador powinien mieć wiedzę i wykształcenie, a wiedza o naszej skomplikowanej, trudnej i długiej historii jest tutaj nieoceniona. Mam nadzieję, że przygotowując się do olimpiady, wszyscy mieli dużo radości z poznawania ciekawej historii naszego kraju. Potrzebujemy waszego zaangażowania w promocję Polski na świecie, bo nikt tego lepiej od was nie zrobi” – powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Koordynator do spraw Polonii i Polaków za granicą Robert Tyszkiewicz zauważył, że olimpiada jest jednym „z pierwszych projektów dofinansowanych przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach tegorocznej edycji konkursu „Senat – Polonia 2024”.

„Chciałbym podziękować Senatowi za możliwość realizacji tego wspaniałego projektu, który cały czas się rozwija. Zaczynaliśmy od promowania historii Polski w Ukrainie, a teraz olimpiada, jest już obecna w 20 krajach” – powiedział wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego – inicjatora olimpiady – prof. Andrzej Korytko.

Od prawej: prezes Fundacji Wolność i Demokracja Lilia Luboniewicz, koordynator do spraw Polonii i Polaków za granicą Robert Tyszkiewicz, marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska i jedna z laureatów olimpiady

Do VIII Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą i odbywającego się w jej ramach od dwóch lat Konkursu Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą dla Juniorów przystąpiło łącznie 377 uczniów w wieku, odpowiednio, 14-18 lat i 10-13 lat, z 22 krajów, w tym tak egzotycznych jak Egipt czy Sri Lanka. Do finału zakwalifikowało się 21 uczniów.

Celem Olimpiady jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży zamieszkałej i uczącej się poza granicami Polski, rozwijanie zainteresowań historycznych oraz tworzenie warunków do kształtowania i umacniania świadomości historycznej młodych osób polskiego pochodzenia, a poprzez to wspieranie polskiej tożsamości za granicą.

Za: senat.gov.pl, zdjęcia Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu