Polsko-ukraińskie spotkania w Jaremczu po raz 17.

W urokliwym kurorcie u podnóża Karpat w dniach 19-22 września odbyła się coroczna konferencja gromadząca polityków i dyplomatów, naukowców, dziennikarzy i analityków z Polski i Ukrainy. Tytuł tegorocznego spotkania brzmiał „25 lat w NATO – 20 lat w UE: doświadczenia Polski, lekcje dla Ukrainy”.

Uczestnicy – 150 osób – debatowali m.in. o europejskich i euroatlantyckich pomysłach wobec rosyjskiej agresji, o niezbędnych reformach politycznych, jakie czekają państwo ukraińskie w drodze do UE i NATO, o doświadczeniach i wnioskach płynących dla Polski i regionu z inwazji Rosji na Ukrainę i o ukraińsko-polskiej współpracy transgranicznej.

Jeden z paneli został poświęcony polskiej oświacie i życiu społecznemu polskiej mniejszości na Ukrainie również doświadczającej skutków wojny. Choćby np. dezorganizacji pracy punktów nauczania języka polskiego czy działalność polskich organizacji spowodowanej wyjazdem z kraju nauczycieli i działaczy społecznych.

 

Dyskusjom i debatom towarzyszyły takie wydarzenia jak prezentacja opracowania ukraińskiego historyka Bogdana Hudzia „Od unii lubelskiej do rzezi wołyńskich: cztery eseje o historii polsko-ukraińskiej” czy wystawa fotograficzna „Bracia Głowscy – artyści i żołnierze z Jaremcza”.

XVII Spotkania Klubu Galicyjskiego. Jaremcze 2024 zorganizowały Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, Fundacja Wolność i Demokracja, Instytut Badań Politycznych i Etnonarodowych im. Iwana Kurasa NAN Ukrainy, Przedstawicielstwo PAN w Kijowie, Instytut Polski w Kijowie oraz Stowarzyszenie „Kurier Galicyjski”.

Projekt finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej w konkursie „Polonia i Polacy za granicą 2024 – wydarzenia i inicjatywy polonijne”.