Znamy zwycięzców IV Konkursu o Nagrodę Historyczną im. Leona Wasilewskiego

IV Konkurs o Nagrodę Historyczną im. Leona Wasilewskiego Fundacji Wolność i Demokracja został rozstrzygnięty. Kapituła Nagrody wyłoniła laureatów na posiedzeniu 29 listopada.

Członkowie Kapituły przyznali dwie nagrody w wysokości 5 tys. zł każda. Otrzymali je:

   Oleksandr Avramchuk (Awramczuk) za publikację pt. „Rzeczpospolita uczonych. Powstanie studiów ukraińskich i polsko-ukraiński dialog historyków w Stanach Zjednoczonych, 1939-1991” oraz
   Jacek Kluczkowski za publikację pt. „Przypadki i wpadki dyplomaty. Nie tylko z Ukrainy”.

Ponadto Kapituła wyróżniła autorów, których książki charakteryzuje wysoka wartość naukowa. Dostali je:

   Piotr Olechowski za pracę „W cieniu dwóch totalitaryzmów. Życie codzienne na ziemi stanisławowskiej 1939-1944”
   Petro Hawryłyszyn i Roman Czornenkij za pracę „Obozy dla internowanych i jeńców wojennych na terytorium Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej – zachodniego obwodu Ukraińskiej Republiki Ludowej 1918-1919” oraz
   Rusłan Tkaczuk za pracę „Twórczość polemiczna Teodora Skuminowicza w projekcjach historycznych, teologicznych i retorycznych”.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a pozostałym autorom prac dziękujemy za udział i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji Konkursu o Nagrodę im. Leona Wasilewskiego.

Do czwartej edycji konkursu zostały zgłoszone publikacje autorstwa badaczy z Polski i Ukrainy. Oceniała je Kapituła Nagrody w składzie: przewodniczący prof. nadzw. dr hab. Stanisław Stępień (PWIN), sekretarz dr Jan Matkowski oraz członkowie prof. dr hab. Michał Klimecki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. nadzw. dr hab. Mariusz Korzeniowski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), prof. nadzw. dr hab. Mirosław Szumiło (Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie), prof. nadzw. dr hab. Maciej Krotofil (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. nadzw. dr hab. Jan Pisuliński (Uniwersytet Rzeszowski).

Nagroda Historyczna im. Leona Wasilewskiego Fundacji Wolność i Demokracja została ustanowiona w celu docenienia i popularyzacji najbardziej wartościowych książek w sposób nowatorski poruszających problematykę stosunków polsko-ukraińskich, dziejów mniejszości polskiej i polskiego dziedzictwa kulturowego na Ukrainie, a także wzajemne relacje między Polakami a Ukraińcami współcześnie i na przestrzeni wieków.

Konkurs jest realizowany w ramach projektu „XVII Spotkania Klubu Galicyjskiego Jaremcze 2024”.

Projekt finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej w Konkursie „Polonia i Polacy za granicą 2024. Wydarzenia i inicjatywy polonijne”.