W Łucku zabrzmiała poezja Antoniego Słonimskiego

4 kwietnia w Centrum Polskim w Łucku odbył się etap miejski Konkursu Recytatorskiego im. Juliusza Słowackiego. W tym roku obowiązkowe do recytacji były wiersze wybitnego polskiego poety. Jako że w listopadzie minie 130. rocznica jego urodzin, rok 2025 Sejm RP ustanowił Rokiem Antoniego Słonimskiego.

Konkurs organizowany jest corocznie przez Wołyńskie Zjednoczenie Nauczycieli Polskich na Ukrainie im. Gabrieli Zapolskiej pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Łucku. Według prezes zjednoczenia Switłany Zińczuk z roku na rok przystępuje do niego coraz więcej uczniów, którzy coraz lepiej się do niego przygotowują. „Dzieci chcą się uczyć języka polskiego i poznawać polską poezję” – oceniła.

Wydarzenie rozpoczęło się od przedstawienia sylwetki Antoniego Słonimskiego (1895-1976), jednego z najważniejszych i najbardziej cenionych polskich pisarzy, który oprócz wierszy pisał teksty satyryczne, recenzje teatralne i filmowe, dramaty, powieści science-fiction, a nawet malował obrazy i projektował okładki. Prezentację przygotowały studentki polonistyki na Wołyńskim Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki.

Następnie zabrzmiała poezja. Uczestnicy wystąpili w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej (10-13 lat) i starszej (14-17 lat). Każdy recytował dwa wiersze: jeden autorstwa Antoniego Słonimskiego, drugi wybrany przez siebie.

Najlepsi recytatorzy wezmą udział w konkursie obwodowym, który odbędzie się na przełomie kwietnia i maja. Jego zwycięzcy pojadą do Krzemieńca na ostatni etap konkursu, który co roku jest organizowany w Muzeum Juliusza Słowackiego.

Obserwatorzy etapu miejskiego podzielili się wrażeniami z występów deklamatorów. „Moi uczniowie biorą udział w konkursie dopiero po raz drugi. Cieszę się, że dobrze im wychodzi recytacja” – powiedziała Ludmyła Złenko, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 3 w Łucku.

W jury zasiadły Switłana Zinczuk, dr Julia Wasejko i dr Natalia Ciołyk z Katedry Polonistyki i Przekładu na Wołyńskim Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki.

„Poezja wybrana do recytacji była dość trudna. Ale wszyscy zwyciężyli w tym konkursie, bo udział w nim to już jest poważne wyzwanie. Poza tym występowaliście tak artystycznie, udało się wam pokazać wszystkie swoje talenty, to robi wrażenie. Dziękuję za to, że chcecie poświęcać swój czas poezji. To wyjątkowa okazja, by po prostu poczuć coś pięknego, coś ważnego dla nas” – powiedziała dr Julia Wasejko.

Dr Natalia Ciołyk pochwaliła polszczyznę uczestników i zaprosiła ich na studia na Wołyński Uniwersytet Narodowy. „Mam nadzieję, że za kilka lat zobaczymy was u nas na polonistyce” – stwierdziła.

Jurorki podziękowały uczniom za udział w konkursie, nauczycielom, którzy ich przygotowali, oraz organizatorom.

Tekst i zdjęcia: Anastazja Jaroszczuk