Projekt “Strażnicy Narodowej Pamięci” – dołącz do nas!
Po rozmowach z mieszkańcami wsi Rogóźno (Рогізно) w rejonie jaworowskim obwodu lwowskiego udało się zidentyfikować kilka prawdopodobnych miejsc spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego. Dalsze prace terenowe w tym rejonie przewidziane są na sierpień tego roku.
Dzięki pracom terenowym wykonanym przez wolontariuszy Fundacji w roku 2014 udało się dodatkowo w tym roku zidentyfikować 4 żołnierzy WP we wsi Stadniki, w rejonie jaworowskim.
Ponadto natrafiliśmy na ładownik 8×50 do Mannlichera używanego podczas I wojny światowej przez armię Austro – Węgier, co bezpośrednio nie jest związane z naszym tematem poszukiwań, ale jest kawałkiem zapisanej historii.
Chociaż, to dopiero początek projektu, to serdeczne podziękowania należą się Marcinowi Zieniewiczowi z Konsulatu RP we Lwowie, archeologom z instytucji “Dola” oraz kierowcom, bez których wykonanie tak długich tras nie byłoby możliwe.
Do tej pory, wolontariuszom Fundacji udało się zlokalizować trzydzieści nieznanych miejsc pochówku oraz odnaleźć szczątki ponad pięćdziesięciu żołnierzy polskich. Projekt będzie kontynuowany od czerwca do października 2015 roku. Po jego zakończeniu jest planowane wydanie publikacji.
Trwają nabory do kolejnych ekspedycji. Zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu pod adresem: [email protected] lub pod numerem telefonu: (+48) 792 421 477.
—
Strażnicy Narodowej Pamięci – część II. Projekt realizowany we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Konsulatem RP we Lwowie oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Projekt jest realizowany we współpracy z Radą Ochrony Walk Pamięci i Męczeństwa oraz Konsulatem RP we Lwowie
Koordynator projektu: Olga Semeniuk