Sobotnia Szkoła Nauczania Języka Polskiego, Historii i Kultury w Berdyczowie – Młodzież pragnie wiedzy
Młodzież pragnie wiedzy
Sobotnia Szkoła Nauczania Języka Polskiego, Historii i Kultury w Berdyczowie, chcąc zapewnić uczniom dostęp do nauki, nie przerwała pracy. Prowadzi zajęcia lekcyjne zgodnie z harmonogramem.
Rok 2021 rozpoczął się nową falą COVID-19. Ale życie toczy się nadal, a młode pokolenia pragną wiedzy, dlatego postanowiliśmy nie zamykać szkoły i uczyć dzieci i młodzież zwykłym trybem. Bo choć dzisiejsze technologie pozwalają na przekazywanie wiedzy zdalnie, to nic nie zastąpi spotkania z żywym człowiekiem – nauczycielem. Sposób prowadzenia zajęć dostosowaliśmy do panujących warunków. Podzieliliśmy uczniów na jeszcze mniejsze grupy, co pozwoliło zachować dystans społeczny między nimi bez konieczności wynajmowania większych pomieszczeń.
W szkole oprócz języka polskiego wykładane są inne przedmioty, takie jak historia, geografia czy kultura z elementami etnografii. Nauczyciele podają nowy materiał w ścisłym związku z kalendarzem polskich świąt, rocznic i zwyczajów. Na przykład w styczniu na lekcjach historii opowiadali o powstaniu styczniowym. Temat ten był omawiany także na zajęciach z języka polskiego. Z kolei na lekcjach kultury rozmawiano o tradycji obchodów święta Objawienia Pańskiego oraz Dniu Dziadka i Dniu Babci.
Zajęcia w lutym zostały zdominowane przez tradycje związane z ostatkami (tłusty czwartek, kulig, walentynki) i początkiem Wielkiego Postu (Środa Popielcowa). Marzec przebiegł pod znakiem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz obchodów pierwszego dnia wiosny (topienie marzanny) i Niedzieli Palmowej.
W kwietniu nauczyciele opowiadali o zwyczajach wielkanocnych (rezurekcja, pieśni religijne, śmigus-dyngus, polskie potrawy wielkanocne). Szkoła obchodziła rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, został oddany hołd jej ofiarom.
Maj to miesiąc świąt narodowych. Społeczność szkolna świętowała Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz święto Konstytucji 3 maja. Rok szkolny zakończyła wycieczka edukacyjna do Kamieńca Podolskiego, w której wzięło udział 51 osób.
Wakacje będą trwały do września. Już teraz rozpoczęła się rekrutacja uczniów na nowy rok szkolny 2021/2022. Przyjmujemy dzieci od 6. roku życia, a także osoby dorosłe. Zapraszamy do szkoły całe rodziny o tradycjach chrześcijańskich, w których rodzice troszczą się o wychowanie swojego potomstwa.
Sobotnia Szkoła Nauczania Języka Polskiego, Historii i Kultury stawia czoło zagrożeniom wynikającym z narzucania zachodniego modelu życia, który odtrąca wartości chrześcijańskie. „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – pisał w XVIII wieku jeden z wybitnych działaczy oświatowych, ks. Stanisław Staszic. Nasza przyszłość zależy od nas. Rola oświaty w budowaniu przyszłości kraju, w którym mieszkamy, jest ponad polityką. Robimy wszystko, żeby społeczeństwo nie zatraciło tego, co naród tworzył przez wieki.
Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021. „Biało-czerwone ABC. Wsparcie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na Ukrainie” realizuje Fundacja Wolność i Demokracja.
Dyrektor Szkoły L. Wermińska
Sobotnia Szkoła Nauczania Języka Polskiego, Historii i Kultury w Berdyczowie jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu Projekt „Biało-Czerwone ABC. Wsparcie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na Ukrainie”.