Dwie rocznice świętowane w Krasiłowie
W sobotę 17 listopada w Krasiłowie świętowaliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego.
Uroczystość odbyła się w auli szkolnej krasiłowskiej szkoły numer 5. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał p. Dyrektor Rusłan Garnyk oraz o. Zbigniew Sawczuk OFM Cap.
Publiczność podczas przedstawienia miała okazję zobaczyć, na tle doskonale dobranej muzyki, ważne wydarzenia historyczne – historię rozbiorów Polski oraz odzyskania przez nią niepodległości.
Wzruszający obraz uzupełniał krótki komentarz narratora. W niezwykle sugestywny sposób mali artyści pokazali trudną drogę naszej Ojczyzny do odzyskania niepodległości. Uczniowie pokazali tę drogę począwszy od rozbiorów, poprzez powstania, zrywy narodowe, aż do proklamowania Niepodległej Polski. Widzowie mieli okazję poznać ważne daty z naszej historii. Nie zabrakło też na scenie sylwetek wielkich Polaków – Jana Matejki, Józefa Wybickiego, Henryka Sienkiewicza, Fryderyka Chopina i Józefa Piłsudskiego. Na uwagę zasługiwały też piękne recytacje utworów, m.in. Mickiewicza, Słowackiego czy Norwida oraz śpiew pieśni patriotycznych.Występ zakończył się gromkimi brawami widowni, co sprawiło ogromną radość młodym artystom i zachęciło ich do dalszych występów.
Następnie przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej przypomniano wydarzenia sprzed lat, dzięki którym Polacy po 123 latach niewoli odzyskali upragnioną wolność.
Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.
Następnie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Barwy ojczyste” połączone z uroczystym wręczeniem nagród. Na konkurs wpłynęło 20 prac wykonanych przez uczniów z naszej szkoły. Jury oceniając prace wzięło pod uwagę przede wszystkim samodzielność wykonania, staranność, pomysłowość, zgodność z tematem oraz wrażenie artystyczne.
Podczas uroczystości uczniowie zatańczyli poloneza, chcąc w ten sposób zaznaczyć, że chociaż Polskę wymazano z mapy świata, nigdy nie wymazano jej z serc Polaków. Zawsze byli oni wierni swej tradycji i kulturze.
Placówka wspierana jest przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu „Biało-czerwone ABC”, współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. za pośrednictwem Fundacji „Wolność i Demokracja”.
za: “Słowo Polskie”