Henryk Sienkiewicz w Koziatyniu

Do akcji Narodowe Czytanie po raz pierwszy dołączyła Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna w Koziatyniu. Lekturę powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” rozpoczęto 3 września o godz. 12. 

Do Szkoły Specjalistycznej nr 1, gdzie odbywało się Narodowe Czytanie, licznie przybyli uczniowie starszej klasy oraz absolwenci szkoły: Złata Dmytruk (obecnie studiuje prawo na Uniwersytecie Wrocławskim) oraz Dmytro Wołąsewicz (dzisiaj mieszka i pracuje w Warszawie).
Sala języka polskiego w Szkole Specjalistycznej została pięknie udekorowana. Przygotowano wystawę książek „Sienkiewicz ze strychu”, na której zgromadzono stare egzemplarze utworów słynnego powieściopisarza odnalezione przez uczniów. Uczennica Ulana Pyłypenko przedstawiła prezentację „Henryk Sienkiewicz – ciekawostki z życia i twórczości”, a Natalia Czajkowska – „Rzym. Wieczne miasto”.
Po przeczytaniu fragmentów „Quo vadis” odbyła się projekcja filmowej adaptacji powieści w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Były też zabawy oraz konkurs wiedzy, prezenty i słodycze. Każdy uczestnik Narodowego Czytania w Koziatyniu otrzymał na pamiątkę cukierek z życzeniami. Chcieliśmy zakodować w pamięci uczniów pojęcia „quo vadis” oraz „Henryk Sienkiewicz”. Tym bardziej że jak niedawno dowiedziałam się w rozmowie z nauczycielami szkół ukraińskich, w programie nauczania literatury powszechnej nie ma nawet wzmianki o Sienkiewiczu.
Narodowe Czytanie 2016 w Koziatyniu zostało zorganizowane przez miejscowe Stowarzyszenie „Centrum Kultury Polskiej im. T. Padury” przy wsparciu burmistrza Gminy i Miasta Kleczew (Polska), KG RP w Winnicy oraz Fundacji Wolność i Demokracja (w ramach projektu „Biało-czerwone ABC”, wspieranego przez Senat RP).