Uroczysta inauguracja I etapu VI Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2021/2022

28 listopada o 12.45  czasu polskiego odbyła się online uroczysta inauguracja I etapu VI edycji Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2021/2022 „W drodze do Niepodległości”.  

Do udziału w Olimpiadzie za pośrednictwem 30 szkolnych komisji egzaminacyjnych zgłosiło się 253 uczniów z  18 krajów:

Austrii, Belgii,  Czech, Grecji,  Francji, Holandii, Hiszpanii,  Litwy, Niemiec, Norwegii, Rosji,  Szkocji, Słowacji,  Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Uczniów i nauczycieli  powitał prof. Andrzej Korytko, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą. Zaszczycili nas swoja obecnością, życząc uczniom połamania piór i powodzenia w napisaniu Olimpiady: dyrektor Departamentu  Współpracy  z Polonią i  Polakami za Granicą MSZ Sławomir Kowalski, dyrektor Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Agnieszka Koterla oraz prezes Zarządu Fundacji Wolność i Demokracja Lilia Luboniewicz.

Po krótkim powitaniu uczestników równo o 13.15 czasu polskiego uczniowie przystąpili do pisania testów online za pośrednictwem platformy https://olimpiadahistoriipolski.pl

Olimpiada Historii Polski to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jej organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja.

Projekt skierowany jest do polskiej młodzieży szkolnej zamieszkałej i uczącej się poza granicami Polski.

Celem Olimpiady jest popularyzacja wiedzy o historii Polski, rozwijanie zainteresowań i umacnianie świadomości historycznej młodzieży oraz wspieranie polskiej tożsamości za granicą. Nagrodą główną dla laureatów Olimpiady Historii Polski są indeksy na polskie uniwersytety państwowe.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

 

 


 


ZOBACZ  BIEŻĄCE INFORMACJE

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów