IV międzynarodowy finał konkursu „Patria Nostria”

z udziałem uczniów Szkoły Polskiej w Kowlu

Uczniowie Szkoły Polskiej z Kowla w zeszłym roku uczestniczyli w III edycji konkursu historycznego „Patria Nostra” w Poznaniu z filmem o organizacji Wolność i Niezawisłość.

W tym roku mieli przyjemność wziąć udział w IV edycji tego konkursu. Po raz pierwszy był to finał ogólnoświatowy. Kowelscy uczniowie pojechali tam z filmem o pierwszym sejmie odrodzonej Rzeczpospolitej, który działał w latach 1919 – 1922 i uchwalił dwie konstytucje: Małą Konstytucję i Konstytucję Marcową.

W Warszawie odbyła się uroczysta Gala Finałowa, na której zostały przyznane miejsca, wyróżnienia, wręczone nagrody, dyplomy i upominki dla wszystkich uczestników oraz zaprezentowane wszystkie filmy biorące udział w finale światowym. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w marszu niepodległości, spotkania z senatorem prof. Janem Żarynem i posłuchania opowieści o jednym z ojców odzyskania niepodległości przez Polskę Ignacym Janem Paderewskim, zwiedzania najciekawszych miejsc w Warszawie, spacerów po Starym Mieście, Łazienkach, Ogrodzie Botanicznym, obejrzenia pomników i pięknie prezentującej się stolicy w kolorach biało – czerwonych. Nauczyciele wysyłani do pracy dydaktycznej przez ORPEG spotkali się z Dyrektor – panią Anną Aleksandrą Radecką.

Nasi uczestnicy Julia Sech, Diana Turyk i Anton Herka zdobyli dobre 12 miejsce wśród 37 prac konkursowych.

W trzecim dniu finału uczestnicy wyruszyli do dawnej stolicy Polski – Krakowa. Po drodze zjedli posiłek w pięknej restauracji „Da Vinci” pod Kielcami, niedaleko zamku w Chęcinach.

W Krakowie uczniowie z różnych państw zwiedzili Wawel, kopalnię soli w Wieliczce, Stare Miasto, dzielnicę Kazimierz. Mieli możność wzięcia udziału w wyczerpującym, ale bardzo interesującym queście miejskim po Krakowie oraz spacerów dziennych i wieczornych po urokliwym Krakowie.

Pełni wrażeń, po ciekawie spędzonych dniach w Warszawie i Krakowie uczestnicy podziękowali sobie za udział w finale i rozjechali się w swoje strony: do USA, Kazachstanu, Irlandii, Holandii, na Litwę, Białoruś i Ukrainę. Te dni na pewno pozostaną długo w ich pamięci, a nawiązane kontakty będą owocować nowymi projektami i działaniami w przyszłości.

 

Prezes TKP w Kowlu Anatolij Herka

Wieslaw Pisarski – nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG do Kowla

   

Projekt „Biało- czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie” współfinansowany przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.