IV turnus “Warszawskiego lata z Polską”
W dniach 31 lipca – 9 sierpnia młodzież polskiego pochodzenia z Ukrainy – Browarów, Mariupola, Żytomierza oraz Zdołbunowa miała możliwość poznawania kraju swoich przodków i ćwiczenia języka polskiego.
Uczestnicy IV już turnusu projektu edukacyjnego „Warszawskie Lato z Polską” przyjechali do stolicy Polski w niezwykle ważnym dla tego miasta momencie – w przeddzień 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Właśnie z tej okazji rano 1 sierpnia nasi młodzi goście wzięli udział w ożywionej lekcji historii. Rekonstruktorzy z GRH WiN w przystępny sposób opowiedzieli o historii Polski w latach 1939 – 1945. Dużą część spotkania poświęcono Powstaniu Warszawskiemu. Młodzież mogła dowiedzieć się, jak wyglądały mundury Powstańców, jak funkcjonowała walcząca stolica – co robiono w wolnym czasie, jak komunikowały się ze sobą oddziały, co pisała prasa powstańcza i wiele innych ciekawych rzeczy. Spotkanie miało miejsce na warszawskim Żoliborzu, a więc w miejscu powstańczych walk. O godzinie 17, a więc w godzinę “W” nasi goście pojechali do centrum Warszawy, aby zobaczyć, jak miasto na minutę “wstrzymuje oddech”. – Tego nie można opisać słowami, – mówiły dzieci – to trzeba zobaczyć, usłyszeć jak wyją syreny, biją dzwony i zatrzymują się wszystkie samochody.
W związku z rocznicą sierpniowego zrywu odbyła się wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz projekcja filmu „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”
W ramach wyjazdu nasi goście odwiedzili Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie, Pałac w Łazienkach. Dla młodych badaczy i naukowców przyjemną niespodzianką stało się zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik wraz z Planetarium. Oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty na Stadionie Narodowym. Oprócz wycieczek odbywały się także zajęcia z języka polskiego oraz doskonalenia miękkich kompetencji. Dodatkowo uczestnicy uczyli się tańczyć belgijkę.
Projekt „Wyjazd Edukacyjny Dzieci i Młodzieży Polskiego Pochodzenia ze Wschodu do Polski – Warszawskie Lato z Polską” jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP w ramach konkursu „Wspieranie oświaty polonijnej z zakresu doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz organizowania kolonii i innych form wypoczynku dzieci i młodzieży”.