„Kordiana” czytano w Żytomierzu
Na lekturę trzynastej edycji akcji organizowanej przez Prezydenta RP został wybrany dramat romantyczny Juliusza Słowackiego opowiadający o walce Polaków z caratem. Czytanie odbyło się w Bibliotece Obwodowej.
Co roku Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie jest inicjatorem Narodowego Czytania w Żytomierzu. Tak było i w tym roku. 7 września Związek Polaków wspólnie z Kongresem Oświaty Polonijnej zaprosiły miłośników polskiej literatury do uczestnictwa w akcji. To ważne wydarzenie tradycyjnie połączono z uroczystą inauguracją roku szkolnego w Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej im. I. J. Paderewskiego.
Wiktoria Laskowska-Szczur zaznajomiła obecnych z działalnością i osiągnięciami uczniów szkoły. Ks. kanonik Wiktor Makowski wspominał swoje dzieciństwo, które przypadło na czasy sowieckie, kiedy wszystko co polskie spotykało się z represjami. Zachęcał obecnych do nauki języka i literatury polskiej, poznawania kultury kraju przodków oraz pobłogosławił wszystkich na nowy rok szkolny.
Laureaci konkursów recytatorskich mistrzowsko wykonali wiersze, zespół Dzwoneczki pod kierunkiem Maryny Metelskiej upięknił uroczystość występem.
Uczniowie polskiej szkoły, nauczyciele, pracownicy biblioteki i seniorzy z niecierpliwością czekali na spotkanie z Juliuszem Słowackim. Nie wszyscy uczestnicy czytania stawili się w bibliotece, część osób połączyła się online.
Przybyłych powitała prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur i odczytała list prezydenta RP do uczestników Narodowego Czytania. „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością »Kordiana«. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski” – zaznaczył w liście Andrzej Duda.
„Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze” – napisał prezydent.
Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, „Kordian” jest niezwykle aktualny.
Strofy Słowackiego czytali prezesi organizacji polskich Wiktoria Laskowska-Szczur, Maria Piwowarska (Asocjacja Polaków Żytomierszczyzny) i Walentyna Żurawlowa (Uniwersytet Trzeciego Wieku), nauczycielki języka polskiego Tetiana Petrowska, Anita Perlińska i Izabella Has (ORPEG), uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. Ignacego Jana Paderewskiego, członkowie Teatru ModernPol oraz mieszkańcy Żytomierza. Każdy z zebranych odczytał wybrany fragment, przenosząc słuchaczy w czasy zaborów, kiedy Polska marzyła o odzyskaniu wolności.
Anita Perlińska i Izabella Has podziękowały uczniom i nauczycielom za dotychczasową pracę i zaprosiły ich na zajęcia w kolejnym roku szkolnym.
„Kolejny raz, ze względu na agresję rosyjską, jesteśmy zmuszeni do wybrania hybrydowej formy Narodowego Czytania, ale całym sercem jestem z Wami! − powiedziała Wiktoria Laskowska, która z obecnymi w Żytomierzu łączyła się z Polski. − Wielu uczniów naszej szkoły pozostało w Polsce, niektórzy stali się studentami wyższych uczeni. Jestem z nich dumna! Swoje osiągnięcia zawdzięczają naszej szkole, Związkowi Polaków, nauczycielom. Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy spotykamy się razem, polska literatura jeszcze silniej nas jednoczy. Życzę zdrowia, sił i wytrwałości w nowym roku szkolnym i pokoju!”.
Uczestnicy akcji otrzymali dyplomy z pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania 2024. Imprezę zakończył poczęstunek.
Warto zaznaczyć, że wojna i trudne warunki sprawiły, iż polska społeczność w Żytomierzu jest wyjątkowo spragniona kontaktu ze słowem polskim i polską kulturą.
Dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Przedsięwzięcie „Biało-czerwone ABC. Program wspierania szkół społecznych na Ukrainie Cz. II” realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja.
Wiktoria Laskowska