Media Polskie na Wschodzie” – konferencja w Sejmie RP

22 kwietnia Sejmie RP odbyła się kolejna zorganizowana przez Fundację Wolność i Demokracja konferencja, poświęcona polskim mediom na wschodzie. Na konferencji obecni byli redaktorzy naczelni mediów polskich z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy oraz podsekretarz stanu ds. Polonii i polityki wschodniej Konrad Pawlik, przewodniczący sejmowej komisji Łączności z Polakami za Granicą Adam Lipiński, przedstawiciel KRRiT Andrzej Krajewski.

Podczas spotkania najczęściej pojawiały się pytania związane z przeciwdziałaniem rosyjskiej propagandzie w państwach byłego Związku Sowieckiego. Ważne informacje na temat funkcjonowania w białoruskich realiach polskiej mniejszości przekazała zebranym w Sejmie Andżelika Borys. Z jej słów wynika, że pomimo prób ocieplenia wizerunku Łukaszenki i jego poglądu na działania rosyjskie w Donbasie, polityka Białorusi względem Związku Polaków nie zmienia się.

Podobnie o presji rosyjskiej wypowiadał się również Jerzy Wójcicki z Winnicy, Ryszard Stankiewicz z Łotwy oraz Zygmunt Klonowski z litewskiego „Kuriera Wileńskiego”. Wszyscy oni odnotowali znaczny wzrost rosyjskich inwestycji w media, mające na celu doprowadzenie do wiadomości mieszkańców innych krajów wizji „ruskiego mira” oraz ciągłym zagrożeniu rosyjskiej inwazji także na kraje bałtyckie.

Po każdym z wystąpień prelegentów rozpoczynała się dyskusją, na której bardzo aktywnie omawiano propozycje dotyczące włączenia polskich mediów na Łotwie w dwuletni system dofinansowania z dotacji Rządu RP oraz o skutecznym wykorzystaniu polskich mediów na wschodzie, jako elementu walki z rosyjską propagandą. Dla przykładu – właśnie polskie media na Ukrainie jako jedni z pierwszych przeciwstawili się presji prorosyjskiego reżimu Janukowicza i od początku Rewolucji Godności do dziś prowadzą agresywną politykę redakcyjną, skierowaną na zdementowanie kłamliwych doniesień rosyjskich mediów, typu LiveNews czy Russia Today. Tutaj niskobudżetowe media polskie na wschodzie mają do czynienia z mediami rosyjskimi, które mogą liczyć na miliony dolarów wsparcia finansowego ze strony putinowskiego reżimu, ale przez możliwość swobodnego mówienia i relacjonowania tego, co się dzieje na wojnie, w gospodarce, te niewielkie media polonijne są dużo bardziej wiarygodne, niż media rosyjskie.

Druga część konferencji w całości była poświęcona pytaniom, związanym z działalnością Federacji Mediów Polskich na Wschodzie – organu, mającego na celu reprezentowanie i obronę interesów wszystkich redakcji polskich na wschodzie. Na jej zakończenie zostały wspólnie przyjęte postulaty, które zostaną przekazanie do sejmowej i senackiej Komisji LPG oraz polskiego MSZ, które jak podkreślił prezes Fundacji Wolność i Demokracja: „podejmują kluczowe decyzje w przyznawaniu środków i dotacji dla środowisk polskich poza granicami kraju”.