O Kuklińskim w Londynie za sprawą projektu regrantingowego Fundacji

860

16 października uroczyście otwarto wystawę „Pułkownik Kukliński – polska samotna misja” w Windsor Hall przy kościele pw. NMP na Ealingu. Ekspozycję można było oglądać do 23 października.

Podczas otwarcia wystawy na Ealingu odbył się wykład dr. Andrzeja Smolińskiego dotyczący dokonań płk. Ryszarda Kuklińskiego. Wydarzenie to zgromadziło około 200 Polaków mieszkających w Londynie, dla których była to wyjątkowa okazja do zapoznania się z historią heroicznej walki płk. Kuklińskiego o wolną Polskę. W otwarciu wystawy brali udział urzędnicy państwowi, m.in. szef gabinetu Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski oraz ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Do 23 października wystawę obejrzało około 1000 osób.
24 października prezentacja wystawy odbyła się w Ognisku Polskim przy 55 Princes Gate. Tego samego dnia dowiedzieliśmy się, że płk Kukliński na wniosek ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza został mianowany przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę generałem brygady, co przydało ekspozycji szczególnego charakteru. Uroczystość w Ognisku Polskim zakończyła się wystąpieniem dyrektora Izby Pamięci płk. Kuklińskiego Filipa Frąckowiaka. W spotkaniu uczestniczył konsul RP w Londynie Krzysztof Grzelczyk.
Wystawa „Płk. Kukliński – polska samotna misja” pokazana w Londynie składa się z 19 plansz prezentujących życiorys Ryszarda Kuklińskiego i jego bohaterską misję powstrzymania wojennych planów Związku Sowieckiego w latach 70. i 80. XX wieku.
Na wystawie znalazło się ponad sto reprodukcji fotografii i kopii dokumentów, w tym mapy sztabowe planów ataku Układu Warszawskiego na zachodnią część Europy. Są także dokumenty unaoczniające uzależnienie Polski od Związku Sowieckiego i Armii Czerwonej eksponowane w Izbie Pamięci Pułkownika Kuklińskiego. Wystawa prezentuje także tradycje wspólnej walki o wolność Stanów Zjednoczonych i Polski. Opisy zdjęć wydrukowane są w języku polskim i angielskim, dzięki czemu ekspozycja jest dostępna nie tylko dla Polonii.
Wystawa została przygotowana przez Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego oraz Archiwum Akt Nowych we współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja.
Ekspozycja „Pułkownik Kukliński – polska samotna misja” do tej pory była pokazywana między innymi w Parlamencie Europejskim w Brukseli i na Węgrzech.

Relacja TVP Polonia z wernisażu wystawy

01 02 03


Projekt „Pułkownik Kukliński – polska samotna misja” Fundacji Józefa Szaniawskiego jest realizowany w ramach zadania publicznego „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.”
współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą z programu pn: „Bliżej Polski. Regranting”
realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.godlo_z podpisem