Olimpiada Historii Polski – to lifestyle… relacje z Odessy

Otrzymaliśmy świetne wiadomości z Warszawy- wyniki II etapu IV Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą realizowanej przez Fundację Wolność i  Demokracja!!! Możemy podzielić się z Państwem naszą radością i poprosić dalej trzymać kciuki za nas!
Uczennica naszej szkoły sobotnio-niedzielnej  przy Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie Maria Kutinowa jest zakwalifikowana do III, już finałowego, etapu!
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom II etapu, którym nie wystarczyło parę punktów do zakwalifikowania: Katarzynie Wozniczce, Artemu Andrejewu, Oldze Lugowskej. Wiemy, jak dużo pracowaliście przez cały rok szkolny, doceniamy to! Każdy z was zrobił fantastyczny wysiłek i udowodnił, że bez względu na to, że jesteście daleko od Ojczyzny, jesteście dumnymi Polakami i miłośnikami historii Polski.
Od września miesiąca oprócz zwykłych lekcji historii Polski, młodzież poświęcała czas wolny na zajęcia dodatkowe: mogli ich Państwo zobaczyć w ścianach Stowarzyszenia i rano i późnym wieczorem, mogli słyszeć dyskusję na korytarzu, w kuchni, wszędzie.
Udział w Olimpiadzie pomógł im dowiedzieć się wiele nowego, poznać samych siebie: walczyć ze stresem, z błędami językowymi, znaleźć tematy, które są bliskie, spróbować zrozumieć trudniejsze dla siebie epoki historyczne.
Wszyscy są różni, każdy ma swoje zamiłowanie historyczne. Na przykład, Olga jest zainteresowana historią II wojny światowej, szczególnie, Powstaniem Warszawskim, którego dotyczyła jej prezentacja w II etapie. Kasia już drugi rok zajmuje się tematem Solidarności i życia w PRL, fascynuję jej, również, postać św.Jana Pawła II. Maria, która również interesuje się historią PRL-u, dla II etapu przeprowadziła prawdziwe badanie, w którym porównywała informację o życiu w latach 70. umieszczone w podręcznikach ze wspomnieniami Polaków, których ona anketowała. Artem, jedyny chłopak w gronie uczestników II etapu, jest miłośnikiem Nowożytności. Potrafił przeanalizować tak trudny temat, jak przyczyny rozbiorów Polski.
Wiemy, że w następnym roku szkolnym będziecie kontynuowali swoje przygody z Historią, bo, jak ktoś z was powiedział, Olimpiada Historii Polski- to lifestyle.
Marii Kutinowej życzymy powodzenia w III etapie! Pamiętaj, że zaczynało was jedenaścioro, teraz tylko ty bronisz imię rodzimego Stowarzyszenia. Wierzymy, że ciężka praca, zawsze popłaca, i, jak mówił filozof rzymski Seneca – Per aspera ad astra.

Autor : Swietłana  Zajcewa – Wełykodna

Prezes Związeku Polaków na Ukrainie
Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie

 

 

Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą jest inicjatywą Polskiego Towarzystwa Historycznego organizowaną przez Fundację Wolność i Demokracja. W skład Komitetu Głównego Olimpiady wchodzą członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego, profesorowie reprezentujący poszczególne Uniwersytety oraz przedstawiciele Fundacji. Partnerami Olimpiady są Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, przy wsparciu placówek Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Instytutu Pamięci Narodowej. Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.