Pamięć Żołnierzy Wyklętych

tropem_wilczym_logo

“Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony jaki święto państwowe dopiero w 2011 roku. Dzięki żmudnej pracy historyków i pasjonatów udało się w końcu przełamać obowiązującą przez blisko pół wieku, kłamliwą, zaczadzoną komunistyczną propagandą narracje o tych ludziach, których władze PRL określały mianem faszystów, kolaborantów hitlerowskich czy zwyczajnych bandytów…

Pozbawieni wszelkich praw, bezlitośnie tropieni, więzieni a bardzo często też i mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Wojskowej Informacji, ostatni żołnierze Wolnej Polski, niezłomni w składanych przysięgach i bezkompromisowi w kwestii współpracy z nowym okupantem, w końcu mogą zostać należycie uhonorowani.

Fundacja Wolność i Demokracja w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizuje bieg “Tropem Wilczym”. Nazwa wydarzenia nawiązuje do słów Zbigniewa Herberta zaczerpniętych z wiersza pt. “Wilki”:

Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy

Bieg jest jednak jedynie ostatnim, najbardziej spektakularnym ogniwem w łańcuchu działań Fundacji WiD poświęconych promocji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Fundacja przygotowała oraz rozpowszechnia wśród szkół w całej Polsce multimedialne lekcje fakultatywne poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych. Szczególnie dużym zainteresowaniem zajęcia cieszą się wśród nauczycieli oraz uczniów gimnazjów i liceów.

System wartości Wyklętych, także dzisiaj może służyć młodym pokoleniom za wzorzec. Wydarzenie niesie silne patriotyczne przesłanie, zarazem jest atrakcyjne dla młodych pokoleń: bieganie jest aktywnością coraz bardziej popularną, a pokazy grup rekonstrukcyjnych sprawiają, że poza biegaczami na wydarzenie trafia z przekazem także do osób niebiegających.

small_tropemwilczym_106small_tropemwilczym_083 small_tropemwilczym_053 small_tropemwilczym_101small_tropemwilczym_001

Dołącz do fanów biegu Tropem Wilczym na Facebooku.

Koordynatorzy projektu:

Olga Semeniuk

– Specjalizuje się w problematyce białoruskiej. Absolwentka Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej (Europeistyka Wschodniosłowiańska). Ma na swoim koncie szereg zrealizowanych projektów na Wschodzie, m.in:
-National Endowment for Democracy. Poprawa efektywności i bezpieczeństwa pracy w krajach postsowieckich;
-Budowanie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Organizacja warsztatów studyjnych w Polsce dla reprezentantów społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi;
– Organizacja brytyjsko-polskiej konferencji “Wiedzieć jak. Polsko-Brytyjskie Doświadczenie – Demokracja w Akcji”. Jako konsultant OBWE i w ramach programu RITA organizowała m.in. wizyty studyjne dla polityków z Kazachstanu, młodzieży z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Członek Białoruskiej Grupy Roboczej w ramach Grupy Zagranica, wielokrotnie uczestniczyła w debatach o Partnerstwie Wschodnim.

Wojciech Nowicki

w latach 2007-2011 dziennikarz prasowy i telewizyjny, specjalizujący się tematyce społecznej. Od roku 2011 menadżer prowadzący działania marketingowe dla międzynarodowych korporacji oraz koordynator projektów w sektorze NGO. Uczestnik studiów III stopnia w zakresie nauk społecznych.