Polskość kultywowana w Zwiahlu

Przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym „Polonia Zwiagielszczyzny” w Zwiahlu działa Polska Szkoła Sobotnia, w której prowadzone są lekcje języka polskiego i historii Polski. W roku 2023/2024 do placówki zapisało się 174 uczniów.

Szkoła oferuje również bogaty program wydarzeń kulturalnych. I tak z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najważniejszych badaczy w dziejach nauki polskiej, twórcy teorii heliocentrycznej, przeprowadzone zostały lekcje tematyczne. 21 lutego w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego odbyły się akademia, dyktando, konkurs recytatorski, były gry i krzyżówki. Z kolei Święta Wielkanocne stały się okazją do zapoznania uczniów z wiążącymi się z nimi zwyczajami i tradycjami, przygotowania koszyczków i palm wielkanocnych.

Majowe święta szkoła upamiętniła lekcjami historii na temat Dnia Polonii, Dnia Flagi RP i pierwszej polskiej ustawy zasadniczej. Uczniowie sprzątali i sadzili kwiaty wokół pomników polskich żołnierzy, którzy zginęli 27 czerwca 1920 roku we wsi Susły za wolność ojczyzny, malowali plakaty na temat Konstytucji 3 maja, młodsi wykonali chorągiewki i rysunki oraz uczyli się wierszy patriotycznych. Poległych w heroicznej walce niedaleko Zwiahla żołnierzy 1. Kompanii 13. Batalionu Saperów uczczono podczas osobnych uroczystości z okazji 103. rocznicy bitwy pod Susłami, w których udział wzięła szkolna społeczność.

W kształtowanie postaw patriotycznych wpisują się też obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego uczniowie układali puzzle, uczyli się piosenek, wierszy, czytali fragmenty historii Polski. Uroczystość, na którą zaproszono rodziców i gości z Żytomierza – zespół Kwiaty z Domu Polskiego – odbyła się na pięknie udekorowanej scenie. Zaśpiewano hymny Polski i Ukrainy. Zabrzmiały pieśni patriotyczne, uczniowie recytowali wiersze.

Szkoła wzięła udział w Narodowym Czytaniu (8 września). Sześcioro jej uczniów uczestniczyło w Konkursie Recytatorskim im. Adama Mickiewicza „Kresy 2023” w Kijowie (17-18 listopada). Konkurs recytatorski poezji polskiej odbył się również w Susłach z udziałem 40 recytatorów.

Mikołajki dla młodszych dzieci były ostatnia szkolną imprezą w tym roku.

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania szkół społecznych na Ukrainie” realizowany jest przez Fundację Wolność i Demokracja, dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.