Spotkanie z Anną Onichimowską w Paderborn

Dzieci i młodzież sięgają po książki coraz rzadziej, po lektury – z coraz większą niechęcią. Coraz większym wyzwaniem dla nauczyciela  – również polonijnego  – jest zaproponowanie lektury, która wzbudzi niekłamane zainteresowanie. Udało się to w szkole Polskiej Macierzy Szkolnej w Paderborn. Stało się tak w przypadku książki Anny Onichimowskiej „Hera moja miłość”, w nietypowy sposób podejmującej trudną tematykę współczesnych uzależnień – również od narkotyków. Nie była to jedyna lektura. Najmłodsi poznali opowieść „O kocie, który został czarodziejem”, uczniowie grupy średniej czytali  „Najwyższą górę świata”. Przepiękne prace plastyczne, które powstały po lekturze, można było podziwiać w trakcie spotkania z Anną Onichimowską.

Uczniowie z Paderborn napisali wspólnie list do autorki, a ze swoimi nauczycielkami – Mają Flottmeier i Beatą Weis – zaczęli snuć plany zaproszenia jej do szkoły. Te plany urzeczywistniły się dopiero 13 października 2017 r. Stało się to możliwe dzięki projektowi „Pod znakiem Białego Orła” i współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja oraz dofinansowaniu ze strony Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w roku 2017.

Jakie to było spotkanie, jak liczni i różnorodni goście, jak wspaniała atmosfera tego polonijnego wydarzenia najtrafniej oddaje informacja autorstwa Mai Flottmeier:

Polska pisarka  Anna Onichimowska spotkała się z czytelnikami w Paderborn. Autorka przyjęła zaproszenie Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech i  w wypełnionej po brzegi sali restauracji Break Point przedstawiła kulisy swojego warsztatu literackiego. Autorka trafiła w serca i upodobania słuchaczy czytając  fragmenty swoich książek i dopowiadając anegdoty i ciekawostki o okolicznościach ich powstania. Dzięki temu, że pisze zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych, każdy znalazł coś dla siebie.  A na koniec był jeszcze czas na serdeczne rozmowy, autografy i zdjęcia.  Ciepła atmosfera spotkania i poczucie humoru gościa wieczoru na długo pozostaną w pamięci słuchaczy, a każdy z nich z pewnością sięgnie po książkę Anny Onichimowskiej. Spotkanie odbyło się dzięki finansowemu wsparciu dla Polonii ze strony Senatu RP oraz Fundacji Wolność i Demokracja.

Spotkanie rozbudziło apetyty czytelnicze, więc zaproszenie kolejnego autora czy autorki to pewnie kwestia czasu! Tak trzymać!


Projekt współfinansowany przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r.