Święto Niepodległości w Gródku Jagiellońskim
W tym roku w naszej Szkółce świętowaliśmy Dzień Niepodległości w dwóch etapach. 11 listopada odwiedziliśmy Cmentarz Łyczakowski, pojechaliśmy do naszych Orląt. Postawiliśmy im tysiąc zniczy i położyliśmy sześćset żywych kwiatów. Białe krzyże i czerwone róże, które tuliły się do płyty nagrobka, jakby chciały wyszeptać: „My o Was pamiętamy. Pamiętamy o Waszej krwi przelanej za naszą wolność”. Obecność na tym cmentarzu zawsze zostawia w nas pieczęć w myślach i w sercu oraz pytanie: Czy my bylibyśmy tak silni duchem, by oddać swoje życie za Ojczyznę? Tego dnia odwiedziliśmy również żołnierzy ukraińskich, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny. To takie współczesne Orlęta.
Drugi etap to wspólna radość z bycia wolnymi, z bycia razem. 14 listopada 54 osoby z naszej szkółki brały udział w konkursach, zabawach i wspólnym obiedzie. Najbardziej podobał się wszystkim konkurs robienia mapy Polski ze sznurka, karteczek i kamieni. W tym roku ciastka biało-czerwone zniknęły jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Furorę zrobiły kwiaty z balonów, szczególnie wśród dzieci, ponieważ mogły być wszystkim podczas zabawy. Nie zabrakło modlitwy za naszych przodków, którzy przekazali nam wiarę i język. Jesteśmy wdzięczni, ogromnie wdzięczni naszym dobrodziejom, którzy dzięki swej hojności uczynili te dni naprawdę świątecznymi.
Działalność Szkółki Języka Polskiego funkcjonującej przy Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (siostry pallotynki) w Gródku Jagiellońskim jest realizowana w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja „Biało-czerwone ABC. Wspieranie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na Ukrainie”. Projekt dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.
s. Karolina Słomińska