TROPEM WILCZYM BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

O BIEGU

Od 2013 roku Fundacja Wolność i Demokracja realizuje projekt Tropem Wilczym – bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W setkach miast Polski tego samego dnia odbywają się okolicznościowe biegi dla uczczenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Ideą Biegu jest propagowanie wiedzy z zakresu historii najnowszej w sposób atrakcyjny dla osób w każdym wieku oraz popularyzacja biegania jako formy rodzinnego spędzania wolnego czasu. Więcej o idei biegu …

Biegacze z całego kraju mogą już zdobyć numer startowy za pomocą formularza zgłoszeniowego i rozpocząć treningi do jednego z kilku biegów wybierając odpowiednią trasę dla siebie. W każdej edycji, będzie można pobiec trasą honorową, obligatoryjną dla wszystkich miast – 1963 m. Symboliczny dystans to rok śmierci ostatniego Niezłomnego, który poległ w walce czynnej – Józefa Franczaka pseud. Lalek, Laluś.

Na uczestników biegu czeka wyjątkowy pakiet startowy, który zawiera między innymi unikatowe koszulki z Bohaterami edycji Biegu Tropem Wilczym, wybranymi spośród tych Żołnierzy, którzy przeżyli represje i pokazali swoją niezłomność w życiu codziennym, w czasach pokoju i teraźniejszości.

3 marca 2019 r. VII edycja Biegu Tropem Wilczym  odbędzie się w 360 miejscowościach z udziałem 75 000 biegaczy w różnym wieku. Z ideą Pamięci Żołnierzy Wyklętych pobiegną takie metropolie jak Sydney oraz Keysborough Melbourne, bieg odbędzie się również w Wilnie, Wiedniu, Londynie, Chicago, Nowym Yorku czy Herdorf.

Zapisz się na bieg: www.tropemwilczym.pl 

BOHATEROWIE VII EDYCJI BIEGU

W 2019 roku Fundacja Wolność i Demokracja, główny organizator i pomysłodawca biegu, przybliży historię bohaterów takich jak Barbara Otwinowska, Stanisława Rachwałowa, Antoni Heda, Władysław Siła Nowicki, Paweł Jasienica oraz Kapitan Jerzy Stawski – ostatni żyjący żołnierz Warszyca.


Barbara Otwinowska (1924-2018) ps. Witek Błękitny, Baśka, starszy strzelec, sanitariuszka i łączniczka AK, uczestniczka powstania warszawskiego. Po jego upadku wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. Aresztowana w 1947 roku w związku z procesem rtm. Witolda Pileckiego, skazana na 3 lata więzienia. Więziona m.in. w Fordonie.


Antoni Heda (1916-2008) ps. Szary, dowódca oddziałów partyzanckich ZWZ i AK, po wojnie żołnierz formacji niepodległościowych: Ruch Oporu Armii Krajowe, Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj, NIE. Dosłużył się stopnia gen. Bryg. Wojska Polskiego. Wsławił się odbiciem w 1945 roku z kieleckiego więzienia UB kilkuset więzionych akowców. Poszukiwany przez UB w 1948 roku aresztowany. Karę śmierci zamieniono mu na dożywocie. Siedział na Rakowieckiej, w Rawiczu i we Wronkach do 1956 roku.


Kpt. Jerzy Stawski (ur. 1927) ps. Lubicz, Giewont, członek Szarych Szeregów, żołnierz AK i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, uczestnik wielu akcji zbrojnych i sabotażowych aż do wkroczenia wojsk sowieckich. Poszukiwany przez UB ukrywał się. Dzisiaj w stopniu kapitana.


Leon Lech Breynar (Paweł Jasienica) (1909-1970), oficer AK, w 1944 roku uczestnik walk o Wilno. W Brygadzie Wileńskiej AK adiutant Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Aresztowany przez UB w 1948 roku podczas akcji likwidacji grupy wileńskiej do końca życia inwigilowany.


Stanisława Rachwał (1906-1984) działaczka konspiracyjna od 1939 roku. Dwukrotnie więziona w aresztach w Krakowie oraz w obozach koncentracyjnych w Auschwitz, Ravensbruck i Neuestadt-Glewe. Po wojnie zaangażowała się w działalność WiN. Aresztowana w 1946 roku, została skazana na śmierć. Wyrok zamieniono jej na dożywocie. Na wolność wyszła w 1956 roku.


Władysław Siła-Nowicki (1913-1994) ps. Stefan, Bogdaniec, żołnierz AK, walczył w powstaniu warszawskim. Od 1945 roku w WiN. Aresztowany w 1947 podczas próby ucieczki na Zachód. Wyrok śmierci zamieniono na dożywocie. Z więzienia wyszedł w 1956 roku. W PRL działacz opozycji antykomunistycznej, współpracownik KOR.




HISTORIA BIEGU:

2013 – Warszawa 50 biegaczy

2014 – Warszawa 1500 biegaczy

2015 –  81 miast 21 000 biegaczy

2016 – 170 miast 40 000 biegaczy

2017 – 230 miast 60 000 biegaczy

2018 – 300 miast 70 000 biegaczy

2019 – 360 miast 75 000 biegaczy

Mapa biegów 2019

Cel charytatywny biegu!

Wzorem żołnierzy Niezłomnych ten dzień będzie też pełny aktywnych działań mających na celu charytatywną i skuteczną pomoc najsłabszym, będzie też można oddać krew by nie tylko biegiem ale też realnym czynem podążać śladem tych, dla których ojczyzna i drugi człowiek byli na pierwszym miejscu.

Wyklęci walczyli ryzykując życie – my walczymy aby ratować życie. Mówimy wiele o wartościach najwyższych.

  • zachęcamy do oddawania krwi, w Warszawie będzie możliwość oddania krwi w trakcie Biegu Tropem Wilczym,
  • wspieramy zbiórkę pieniężną dla:
    • Małgosi: https://www.siepomaga.pl/tropemwilczym Do pokonania choroba genetyczna Canavan, która zaatakowała malutką Małgosię. To musi być szybki bieg, żeby zdążyć zebrać pieniądze na kurację Małgosi w USA, do której się zakwalifikowała. Wiele dzieci nie zdążyło. Ale Małgosia może żyć!
    • Bartka: 98 1140 1010 0000 5060 3200 1046 – konto Fundacji Wolność i Demokracja z dopiskiem: dla Bartka. Bartek zbiera na protezę nóżki.

Pokażmy, że nosimy nie tylko koszulki z wizerunkami Niezłomnych ale też ich niezłomne postawy staramy się nieść, bo my też możemy zachować się jak trzeba!

Warto być z nami!

Zaangażowane miasta dostarczą sportowcom, kibicom oraz wszystkim, którzy zdecydują się spędzić ten dzień w atmosferze historyczno-kulturalnego eventu, moc atrakcji takich jak koncerty, gry terenowe, spotkania z żywymi świadkami historii, prezentacje wyposażenia żołnierzy oraz emisje filmów pokazujących losy Żołnierzy Wyklętych, a także przybliżą historię pokazami VR-owymi. Wzorem żołnierzy Niezłomnych ten dzień będzie też pełny aktywnych działań mających na celu charytatywną i skuteczną pomoc najsłabszym, będzie też można oddać krew by nie tylko biegiem ale też realnym czynem podążać śladem tych, dla których ojczyzna i drugi człowiek byli na pierwszym miejscu.

Zapisz się na bieg: www.tropemwilczym.pl 

Bieżące informacje na FB i YouTube 

Zapraszamy wraz z Ambasadorami Biegu!

Tak było – Relacja z 2018 roku

Skip to content