Trzy publikacje o i dla Polonii

W ramach projektu „Wielka Polska Rodzina – wspólnie w imieniu Polski” ukazały się trzy książki w języku polskim adresowane do Polaków i Polonii: „Na Antypody z paszportem »w jedną stronę«”, „Kresowa bałagułka” i „Polska to rzecz wielka. Losy Polaków ze Wschodu osiadłych po 1945 roku w USA”.

Pierwsza z nich, „Na Antypody z paszportem »w jedną stronę«”, przedstawia sylwetki działaczy NSZZ „Solidarność”, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu z Polski bez prawa powrotu. Książkę napisała zamieszkała w Australii Jagoda Williams, sama mająca doświadczenie bycia działaczką „S”, we współpracy z Witoldem Łukasiakiem, Zbigniewem Koreywo i Grzegorzem Majchrzakiem. Autorce udało się dotrzeć do wykruszającej się grupy ludzi pierwszej „Solidarności”, którzy poświęcili tak wiele, walcząc o niezależną Polskę, którzy wyrwani ze swojego środowiska opuszczali przyjaciół i rodzinę, by zaczynać wszystko od nowa w dalekiej Australii, często nie znając języka angielskiego. Choć na obczyźnie mieszkają już wiele lat, tęsknota za krajem została.

„Kresowa bałagułka” to druga część (pierwsza ukazała się w 2020 roku) wywiadów dziennikarki prasowej i telewizyjnej ze Lwowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, polskim poetą i pisarzem, autorem kilkunastu książek, również o tematyce kresowej, rzecznikiem ochrony polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego na terenie pogranicza polsko-ukraińskiego i obecnej Ukrainy oraz budowania porozumienia między intelektualistami polskimi i ukraińskimi. Głównym tematem rozmów jest wojna na Ukrainie i związane z nią zagadnienia dotyczące nie tylko spraw etycznych, ale przede wszystkim troski o zabezpieczenie i zachowanie dziedzictwa kultury, tradycji i religii. Pozycja zawiera dwanaście wywiadów, które były drukowane na łamach „Nowego Kuriera Galicyjskiego”.

Książka „Polska to rzecz wielka. Losy Polaków ze Wschodu osiadłych po 1945 roku w USA” Marii Szonert-Biniendy ukazuje przeżycia wojenne i powojenne jedenastu Polek i Polaków, którzy po 17 września 1939 roku znaleźli się pod okupacją sowiecką, a po wojnie wyjechali do USA. Ich historie pozornie są podobne, jednak przy bliższym poznaniu widać, jak bardzo się różnią. Każda przedstawiona relacja odkrywa nowy fragment tragedii Polaków pod okupacją sowiecką, każda uzupełnia brakujące ogniwo obrazu „kolektywnej męki”, jak to określił w swych wspomnieniach Anatol Rychalski, czyli martyrologii narodu polskiego z rąk sowieckich oprawców.

Projekt „Wielka Polska Rodzina – wspólnie w imieniu Polski” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.