Uczniowie z Udine poznają sławnych Polaków

Ze wsparciem Fundacji Wolność i Demokracja w Sobotniej Szkole Polonijnej działającej przy Stowarzyszeniu KLARIS w Udine (Włochy) rozpoczęliśmy cykl spotkań „Sławni Polacy”. Nasi rodacy znani są w świecie z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, literackiej, artystycznej i sportowej. Przedsięwzięciem tym pragniemy wzbudzić zainteresowanie uczniów polonijnych historią sławnych Polaków we Włoszech i na świecie oraz związaną z tym historią, geografią i kulturą polsko-włoską.

W czasie spotkania miłym zaskoczeniem było dla nas to, że zdjęcie rentgenowskie jednoznacznie kojarzyło się wszystkim z Marią Skłodowską-Curie, Układ Słoneczny z Mikołajem Kopernikiem, a fortepian i Łazienki z Fryderykiem Chopinem. Duże zainteresowanie wzbudziła informacja, że wynalazcą wycieraczek samochodowych jest nasz rodak Józef Hoffman, założyciele studia filmowego Warner Bros pochodzą z Mazowsza, Olga Tokarczuk mieszka w mieście krasnali, a z Kołobrzegu wywodzi się „Lady Tyson” – Agnieszka Rylik.

Mówiliśmy o rakietach Igi Świątek i być może lekko przesadziliśmy, zakładając, że Robert Lewandowski korzystał z Warszawskiej Kolei Dojazdowej, kiedy grał w Zniczu Pruszków, ale fakty są takie, iż Pola Negri zamiast psa wolała mieć tygrysa na smyczy, a Jan Paweł II lubił sporty zimowe, wycieczki górskie i spływy kajakowe!

Nie tylko wzbudziliśmy zainteresowanie uczniów ich rodakami, ale też powoli przymierzamy się do zorganizowania spotkań… Dzieci powiedziały nam wprost, z kim chciałyby porozmawiać i kogo poznać.

Działanie realizowane w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja „Biało-czerwone ABC. Wspieranie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na świecie”. Projekt dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach konkursu ,,Wspieranie dzieci i młodzieży polonijnej oraz polskiej mieszkającej poza granicami Polski 2023”.