
W Szkole Polskiej w Kowlu powitano wiosnę
4 kwietnia, w piątek, w Szkole Polskiej działającej przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu odbyła się lekcja tematyczna: „Powitanie wiosny”. Tego dnia pogoda jeszcze sprzyjała, bo potem, niestety, zima wróciła i zrobiło się naprawdę mroźno, zgodnie z przysłowiem „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”.
Najpierw uczniowie obejrzeli film opowiadający o obchodach świąt państwowych, religijnych oraz zwyczajów i obrzędów w całym okresie wiosennym od prima aprilis przez Wielkanoc z lanym poniedziałkiem, święto Konstytucji 3 maja, Boże Ciało, Zielone Świątki, Dzień Matki aż do poprzedzającą dzień św. Jana noc świętojańską, zwaną sobótką, z puszczaniem wianków na wodę, skakaniem przez ognisko, poszukiwaniem kwiatu paproci i ziół, które mają moc ochronną.
Następnie uczniowie przystąpili do zajęć plastycznych, w czasie których malowali swoje wyobrażenia wiosny, pięknej przyrody i symboli nadchodzącej Wielkanocy. Potem nastąpiła część literacka, w której recytowali wiersze poetów polskich mówiące o wiośnie. Kolejnym etapem zajęć było odegranie scenki zatytułowanej „Sukienka dla Wiosny”. Dziewczynki ofiarowywały swoje dary Pani Wiośnie i szyły dla niej piękną, kolorową suknię. Na koniec wszyscy usiedli przy stole i, odpoczywając, pili herbatę i jedli słodycze.
Materiały do zajęć i samą lekcję z okazji nadejścia wiosny przygotowały Irena Herka i Waleria Marczuk. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z tego, że mogli wykazać się umiejętnościami plastycznymi, recytatorskimi i wiedzą na temat polskich świąt religijnych, państwowych i ludowych, a jednocześnie przyswoić nową wiedzę. Cieszyło ich również to, że mogli wspólnie posiedzieć przy stole i porozmawiać.
Wiesław Pisarski, nauczyciel skierowany przez ORPEG do Kowla