Wspólny front. Wielkoformatowa gra planszowa o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku odbyła się w Chmielnickim

5 i 7 grudnia w Chmielnickim na Ukrainie uczniowie szkół sobotnich wzięli udział w rozgrywkach wielkoformatowej gry planszowej  „Wspólny front. Wielkoformatowa gra planszowa o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku”. Działanie jest realizowane przez  Fundację Wolność i Demokracja  w ramach  projektu  „ Sojusz Piłsudski – Petlura 1920 r. Razem o wolności”.  Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Gra planszowa wielkoformatowa jest skierowana do uczniów szkół sobotnich i punktów nauczania przy organizacjach polonijnych i zostanie przeprowadzona przez instruktorów Fundacji WiD w 6 placówkach oświatowych na Ukrainie. Grze towarzyszy wprowadzenie do tematyki gry w postaci prezentacji multimedialnej, krótki wykład oraz wprowadzenie do gry, które pomogą lepiej zrozumieć zagadnienie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Gra składa się z dużej planszy wydrukowanej na płótnie banerowym o wymiarach 6mx6m, po której uczestnicy mogą chodzić. Plansza w grze ‘Wspólny front”. przedstawia teren, na którym w latach 1919-1920 toczyła się wojna polsko-bolszewicka. Podczas gry uczestnicy zapoznają się więc z geografią ziem, na których toczono najważniejsze bitwy tej wojny. Wcielają się w role polityków i dowódców wojskowych, którzy przeprowadzają kampanie wojskowe – przemieszczają armie, dbają o ich zaopatrzenie, toczą bitwy i prowadzą negocjacje. Wykorzystane są także duże, drewniane figurki reprezentujące kolejne armie i dywizje. Gra składa się  także z kart oraz dużych kości. Gracze podczas rozgrywek tworzą cztery zespoły – Polaków, Ukraińców, bolszewików i tzw. „białych”. Jednocześnie w rozgrywce bierze udział  12 uczestników.

W Chmielnickim w 6 rozgrywkach wzięli udział uczniowie 3 placówek oświatowych:

Polska szkoła sobotnio-niedzielna przy Chmielnickim Obwodowym Oddziale Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie  –  2 rozgrywki,  Związek Polaków przy kościele pw “Jezusa Chrystusa – Króla Wszechświata” –   1 rozgrywka i

Chmielnicki – Centrum języków i kultur słowiańskich, oddział polski  – 1 rozgrywka.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z realizacji projektu w Chmielnickim