XI Konkurs „Życie i posługa Jana Pawła II” zorganizowany w Szkole Polskiej w Kowlu

Do tradycji Szkoły Polskiej w Kowlu należy uczczenie Dnia Papieskiego konkursem o życiu oraz posłudze kapłańskiej papieża Jana Pawła II, który zasiadał na Stolicy Piotrowej przez prawie 26 lat.  Tegoroczny,  XXIV Dzień Papieski odbył się pod hasłem przypominającym o ostatnim okresie życia ludzkiego: „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”.

Uczniowie Szkoły Polskiej przypominają papieża Polaka poprzez udział w konkursie o Jego życiu i posłudze kapłańskiej, biskupiej, kardynalskiej i papieskiej. O godzinie 18 w szkole rozpoczęło się spotkanie z udziałem podopiecznych placówki, ich rodziców i członków Towarzystwa Kultury Polskiej w Kowlu. Na początku prezes TKP Anatolij Herka przywitał przybyłych i podkreślił zasługi Jana Pawła II dla Polski, Polaków i całego świata. Następnie Irena Herka opowiedziała o życiu papieża, który kochał wszystkich ludzi bez względu na kolor skóry i wyznanie religijne, pragnął pokoju, sprawiedliwości i świata bez wojen. Następnie został zaprezentowany film o życiu, podróżach i niezapomnianych słowach Jana Pawła II .

Potem odbył się konkurs. Wzięło w nim udział siedmioro uczestników. Pytania dotyczyły całego okresu życia wielkiego rodaka. Poziom ich trudności był zróżnicowany: za łatwiejsze przyznawano 1 punkt, za trudniejsze – 2 punkty. Uczestnicy sami wybierali, na które chcą odpowiadać. Co do I miejsca nie było wątpliwości – zdecydowanie wygrał najmłodszy konkursowicz Artem Kinder. Zacięta rywalizacja odbyła się o II i III miejsce. Ostatecznie II zdobyła mama Artema, Kateryna Kinder, pokonując Janę Wiśniewską, która uplasowała się na III miejscu.

Nagrody i dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Chętni otrzymali teksty wierszy i piosenek, które będą potrzebne do przygotowania występu z okazji zbliżającej się 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wiesław Pisarski nauczyciel skierowany przez ORPEG do Kowla

                                                                                             

Dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Przedsięwzięcie „Biało-czerwone ABC – Program wspierania szkół społecznych na Ukrainie. Cz. I” realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja.