XI Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie za nami
13-14 listopada w Warszawie odbył się XI Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. Dziennikarze z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rosji i Czech dyskutowali o bieżących problemach środowiska i kierunkach rozwoju polskich mediów zrzeszonych w Federacji. Wybrano też nowe władze.
Na czele organizacji stanęła Halina Szczotka, redaktor naczelna miesięcznika „Zwrot” i portalu Zwrot.cz z Czech. W Zarządzie znaleźli się Rajmund Klonowski z „Kuriera Wileńskiego”, Jerzy Wójcicki, redaktor naczelny „Słowa Polskiego” z Ukrainy, Andrzej Pisalnik, redaktora portalu znadniemna.pl z Białorusi, oraz Ryszard Stankiewicz, redaktor naczelny czasopisma „Polak na Łotwie” z Łotwy. Wszyscy oni w przeszłości stali na czele Federacji, dlatego będą mogli służyć nowej prezes swym doświadczeniem i staną się dla niej silnym wsparciem.
Do rady programowej wybrano Witalija Chmielewskiego, wiceprezesa Związku Polaków w Kazachstanie, prezesa Karagandyjskiego Stowarzyszenia Polaków „Polonia”, Annę Paniszewą, działaczkę polskiej mniejszości na Białorusi, przez lata dyrektor polskiej szkoły w Brześciu, Wiktorię Laskowską, redaktor naczelną kwartalnika „Tęcza Żytomierszczyzny” z Żytomierza, przedstawiciela redakcji „Jutrzenka” z Mołdawii i Romualda Mieczkowskiego, redaktora naczelnego kwartalnika „Znad Wilii” z Litwy.
Głównym tematem tegorocznego zjazdu była sytuacja dziennikarzy polskich na Wschodzie oraz wyzwania, przed którymi stają media polskie poza granicami kraju. Uczestnicy rozmawiali na temat roli mediów polskich na Wschodzie jako instytucji wspierających lokalne społeczności oraz narzędzi, które mogą być wykorzystywane w tej roli. Dyskusje dotyczyły m.in. crowdfundingu, instrumentów Unii Europejskiej oraz roli Międzynarodowych Domów Spotkań. W panelu wzięli udział Olgierd Dobrowolski (Fundacja Instytut Suwerennej) oraz Łukasz Kierzkowski (Fundacja W Dobrym Tonie), a moderatorem był Rajmund Klonowski.
Kolejnym tematem był wpływ nowych mediów na zachowanie języka polskiego. Paneliści, w tym Denys Ogrodnijczuk („Mozaika Berdyczowska”) oraz Halina Szczotka, zastanawiali się, jak najlepiej wspierać język polski w kontekście rozwijających się technologii komunikacyjnych oraz w jaki sposób zaangażować młodych ludzi do tworzenia treści i do ich odbierania.
Ostatni panel poświęcony był roli mediów polskich za granicą w rozwiązywaniu konfliktów związanych z polityką historyczną, zwłaszcza w kontekście gloryfikacji kolaborantów nazistowskich i sowieckich w krajach działania mediów członkowskich Federacji. W dyskusji wzięli udział Maciej Dancewicz (Fundacja Wolność i Demokracja) oraz Jerzy Wójcicki.
Przedstawiono trzy apele: pierwszy dotyczy pilnego wsparcia polskich dziennikarzy przebywających na uchodźstwie w Polsce, drugi koncentruje się na uwolnieniu Andrzeja Poczobuta, dziennikarza uwięzionego na Białorusi, trzeci dotyczy zbudowania stałego modelu finansowania dla mediów polskich za granicą.
Federacja Mediów Polskich na Wschodzie (FMPnW) jest organizacją zrzeszającą polskie redakcje działające na terenach krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jej głównym celem jest wspieranie polskojęzycznych mediów oraz ochrona wolności słowa w regionach, gdzie sytuacja polityczna i społeczna często utrudnia niezależne dziennikarstwo.