Z Kostopola do Żegiestowa

W dniach od 12 do 16 sierpnia odbył się wyjazd dzieci z Kostopola do Żegiestowa (Polska), w ramach projektu „Ekspedycja Polska – letnie wyjazdy edukacyjne. Ukraina – Kostopol. Wycieczka do Polski (Łańcut, Krynica Zdrój, Kraków, Bukowina Tatrzańska, Rzeszów)”.

Mieliśmy okazję odwiedzić kilka z najpiękniejszych i najbardziej historycznych miejsc w Polsce, jak Rzeszów, Bukowina Tatrzańska, Kraków, Łańcut, Żegiestów, Krynica-Zdrój czy Muszyna. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Łańcuta, który zachwycił uczestników swoją architekturą. Kolejny przystanek grupa miała w bardzo pięknej miejscowości Żegiestów położonej w Beskidzie Sądeckim nad rzeką Poprad. Podczas wycieczki do Krynicy-Zdroju i Muszyny – popularnych uzdrowisk w Beskidach, wśród górskich krajobrazów dzieci mogły nie tylko odpocząć, ale także spróbować wód mineralnych słynnych w całym regionie. Spacerowały po malowniczych ścieżkach oraz odwiedziły krynicki park doświadczeń fizycznych oraz zwiedzały Ogrody Sensoryczne w Muszynie. Po pełnym wrażeń dniu spędziły czas przy ognisku, śpiewając piosenki, opowiadając historie i zacieśniając więzi z nowymi przyjaciółmi.

Następnego dnia czekał na nas Kraków, będący jednym z najstarszych i najważniejszych miast Polski. Ofiarował dzieciom niezrównaną lekcję historii. Zwiedzanie Wawelu, Zamku Królewskiego i Katedry Wawelskiej przybliżyło wycieczkowiczom czasy polskich królów i historyczne wydarzenia, które miały miejsce w tym mieście. Słuchając cudownego śpiewu w kościele Mariackim, mieli okazję poczuć się, jakby byli sam na sam z Bogiem, jakby dotykali czegoś pięknego. Tego typu wycieczki są niezwykle ważne dla rozwoju osobistego młodych ludzi.

Miłą przyjemnością dla dzieci była wizyta w Bukowinie Tatrzańskiej. O tamtejszym basenie termalnym cały czas mówili: „To nie basen termalny, to bardzo wielki park wodny”, ponieważ niektóre dzieci po raz pierwszy odwiedziły takie miejsce, a nawet po raz pierwszy przyjechały do Polski. Nie była to jedyna atrakcja tego dnia. Po obiedzie pojechaliśmy na spływ Dunajcem. Mieliśmy bardzo długą i piękną trasę (21 km). Podczas spływu dzieci mogły nauczyć się odpowiedzialności oraz współpracy w grupie. Tego typu doświadczenia budują ich pewność siebie i rozwijają umiejętności społeczne.

Ostatnim przystankiem był Rzeszów, gdzie uczestnicy poznali współczesne oblicze Polski, odwiedzając nowoczesne instytucje oraz spotykając się z lokalną społecznością.

Fundacja Wolność i Demokracja, która zorganizowała ten projekt, dąży do wzmacniania współpracy i przyjaźni między narodami, a także do wspierania edukacji młodych ludzi. To doskonały przykład, jak poprzez wspólne działania można zbliżać do siebie społeczności, a jednocześnie inspirować młode pokolenie do odkrywania i poszerzania swoich horyzontów. To na pewno wspaniałe doświadczenie, które dzieci z Kostopola będą wspominać przez lata!

Ten projekt jest wspaniałą inicjatywą, która łączy edukację, kulturę i wypoczynek. Wycieczka dała młodzieży z Kostopola szansę na poznanie kultury, tradycji, historii i piękna Polski, a jednocześnie na nawiązanie nowych znajomości i integrację z Polakami. Poprzez wizyty w różnych regionach Polski mogła dostrzec różnorodność kulturową kraju, od góralskich zwyczajów w Bukowinie Tatrzańskiej czy Żegiestowie po historyczne dziedzictwo Krakowa. Nie do przecenienia było też to, że pobyt w kraju nad Wisłą był dla jego uczestników czasem wytchnienia, zapomnienia o wojnie i związanych z nią przeżyciach, czasem spokoju, bez  bomb i alarmów.

Projekt „Ekspedycja Polska – letnie wyjazdy edukacyjne. Ukraina – Kostopol. Wycieczka do Polski (Łańcut, Krynica Zdrój, Kraków, Bukowina Tatrzańska, Rzeszów)” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja. Dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Mirosława Snitczuk