Święto Niepodległości w Złoczowie

Dnia 12 listopada 2017 roku w Sobotniej Szkole Polskiej Mniejszości Narodowej w Złoczowie odbyła się uroczysta akademia z okazji święta 11 listopada zwanego Świętem Niepodległości. W tym roku przypada 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów.

Program artystyczny przygotowany został przez uczniów Sobotniej Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Złoczowie pod kierunkiem nauczycieli pani Bożeny Majewskiej oraz Luby Muryn.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu oraz powitania zaproszonych gości. W uroczystości wzięli udział przedstawiciel Konsulatu RP we Lwowie pan Tomasz Wicha, proboszcz parafii pod wezwani

 

em WNMP w Złoczowie ks. Michał Hołdowicz, oraz członkowie i sympatycy Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Złoczowskiej.

Następnie nauczyciel pani Bożena Majewska wprowadziła zgromadzonych w atmosferę poprzedzającą datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowała sytuację polityczną kraju jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ukazała ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.

Część artystyczna obejmowała montaż słowno muzyczny, treści historyczne, wiersze oraz pieśni patriotyczne. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny począwszy od zaborów poprzez powstania i zrywy niepodległościowe, a skończywszy na roku 1918. Występ uświetniony został przez występ chóru działającego przy szkole „Bijące serduszka”.

Zaproszeni goście oraz członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Złoczowskiej z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

 

Bożena Majewska
nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG
Ukraina, Złoczów