16 maja 2020 roku, minie sto lat od spotkania w Winnicy Józefa Piłsudskiego i Atamana Semena Petlury.

16 maja 2020 roku, minie sto lat od spotkania w Winnicy Józefa Piłsudskiego i Atamana Semena Petlury.  W 100. rocznicę sojuszu Piłsudski – Petlura, zapraszamy do obejrzenia unikalnych kadrów z archiwalnego filmu “Polonia Restituta” z roku 1928 oraz materiałów przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Centrum Historii Winnicy.

Zdjęcia można zobaczyć klikając tutaj
Zrealizowany w roku 1928 film przedstawiający wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości i ukształtowania jej granic po latach zaborów  można zobaczyć  tutaj
Film niemy Polonia Restituta 1918 – 1920 to wykonana na początku 1928 roku kompilacja ujęć dokumentalnych zarejestrowanych w czasie walk niepodległościowych i Bitwy Warszawskiej. Zostały one zrealizowane na zamówienie Sztabu Generalnego przez operatorów Centralnego Urzędu Filmowego z myślą o zagranicznej dystrybucji.
Polonia... jest jednym z niewielu przedwojennych filmów dokumentalnych, na których można zobaczyć Józefa Piłsudskiego. Oprócz Marszałka w filmie pojawiają się m.in.: Leopold Skulski, gen. Edward Rydz-Śmigły, gen. Lucjan Żeligowski i Józef Beck.Film ukazuje m.in.: niemiecką okupację Warszawy, walki z Ukraińcami o Galicję Wschodnią, wyzwolenie Wilna, wojnę polsko-sowiecką, sojusz polsko-ukraiński i zdobycie Kijowa, kontrofensywę polską w sierpniu i wrześniu 1920 r., zawarcie pokoju ryskiego oraz główne postaci tych wydarzeń.

Konserwację, rekonstrukcję i restaurację dzieła wykonała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym. W 2018 roku film został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. To pierwszy utwór kinematograficzny figurujący w rejestrze.