Swiatłana Aleksijewicz wzywa do uwolnienia Sawczenko

Białoruska noblistka razem z 270 znanymi osobami z 20 krajów podpisała list do europejskich liderów, w którym domaga się doprowadzenia do wypuszczenia ukraińskiej pilotki przetrzymywanej w Rosji. Sawczenko od trzech dni prowadzi suchą głodówkę.

„Uratowanie Nadiji Sawczenko – to test na efektywność międzynarodowej dyplomacji i na nasze oddanie europejskim wartościom”.

„Rosyjska władza narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe i konstytucję własnego kraju, drwi z wspólnoty międzynarodowej i ignoruje umowy mińskie” – podkreślają autorzy listu.

Wśród jego sygnatariuszy oprócz Aleksijewicz znaleźli się min.: polska reżyser Agnieszka Holland, bard Jacek Kleyff, pisarz Andrzej Stasiuk, francuski filozof Bernard Henry-Levy, laureatka literackiej nagrody nobla Austriaczka Elfriede Jelinek, Markus Merkel – b. minister spraw zagranicznych Niemiec, Guy Verhofstadt – przewodniczący europejskich liberałów i demokratów, litewski noblista – pisarz Tomas Venclova itd.

Podpisz list otwarty do przywódców europejskich

Według informacji przekazanych przez ukraińskiego konsula na Ukrainie Ołeksandra Kowtuna, u Sawczenko pojawiły się problemy typowe dla osób silnie odwodnionych czyli przyspieszenie akcji serca, problemy z utrzymaniem temperatury ciała. Pilotka zapowiedziała, że wystąpi z ostatnim słowem podczas  rozprawy 9 marca.

Czytaj więcej>>> Ostatnie słowo Nadii Sawczenko: Rosja tak czy inaczej odeśle mnie na Ukrainę – żywą lub martwą

Swiatłana Aleksijewicz przekazała Nadzieji Sawczenko list i swoje książki

Jb/ www.belsat.eu/pl/ www.pravda.com.ua