Wieści z Krasiłowa

1506_krNa przełomie maja i czerwca Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Krasiłowa przeprowadziło akcję „Edukacja w Polsce”.

Zamierzeniem członków Stowarzyszenia było zapoznanie potencjalnych studentów z polskimi uczelniami, zachęcanie ich do nauki języka polskiego oraz prezentacja podręcznika „Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty!”, wydanego przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach realizacji projektu Biało-Czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Działacze z polskiej organizacji odwiedzili wszystkie pięć krasiłowskich szkół, a nawet przedszkole nr 10, gdzie przeprowadzili monitoring dzieci polskiego pochodzenia.

Po hucznych obchodach Święta Konstytucji 3 maja w Starokonstantynowie i udziale w Biegu „Orła z Tryzubem” z okazji 96. rocznicy sojuszu Piłsudski-Petlura krasiłowscy Polacy uczestniczyli w akcji ulicznej „Do Europy przez książkę”  http://krasylivcrb.at.ua/news/vulichna_akcija_do_evropi_cherez_knigu/2016-05-20-340, w ramach której Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe przygotowało wystawę „Edukacja w Polsce”. Logicznym finałem imprezy było umieszczenie stałej witryny w Centralnej Rejonowej Bibliotece poświęconej edukacji w Polsce http://krasylivcrb.at.ua/. Podobna prezentacja ma powstać także w wersji elektronicznej.

Wielką radością była piękna uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, w której wzięło udział czworo dzieci z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Krasiłowie.

Projekt „Biało- Czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Rusłan Garnyk, prezes PKOSK, 15.06.16 r., „Słowo Polskie”

Zobacz artykuł

1506_krasilow-3 1506_krasilow-7 1506_krasilow-13 1506_krasilow-12