POLSKIE NOWELE W ODESSIE
Już po raz czwarty włączyliśmy się w przebieg ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Z ośmiu nowel zaproponowanych przez parę prezydencką wybraliśmy „Katarynkę” B. Prusa oraz „Dym” M. Konopnickiej.
Do czytania zaprosiliśmy członków naszego stowarzyszenia, uczniów szkoły sobotnio-niedzielnej oraz naszych gości uczniów XXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Warszawie, których gościmy od 4 września w ramach projektu „Wspólna klasa – najlepiej po polsku”, współfinansowanego przez Minsterstwo Edukacji Narodowej za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Artystycznymi dodatkami do lektury nowel był taniec „Trojak” w wykonaniu naszego zespołu tanecznego, występ chóru „Polskie Kwiaty” pod kierownictwem Swietłany Samojlenko oraz muzyczno-taneczna miniatura „Pieśń pięknej sowy”, którą przygotowała pani Natalia Płochotnikwraz z młodą tancerką Wiolettą Krynicką.
Niezmiernie wzruszającym momentem było wysłuchanie wiersza napisanego przez Marię Konopnicką na otwarcie „Dom u Polskiego w Odessie” w roku 1906. Wiersz został zamieszczony w dodatku do numeru 18 „Życia Polskiego” w dniu 17/30 września 1906 roku. Trzy młode uczennice Olga Ługowska, Olga Babj, Nadia Lewicka w przepięknym wykonaniem oddały hołd tym którzy ponad 110 lat temu tworzyli w Odessie polską diasporę.
Na pamiątkę wydarzenia, każdy czytający uczestnik otrzymał specjalnie wydrukowany, okolicznościowy egzemplarz książki zawierający nowele „Dym” i Katarynka”. Tradycyjnie na końcu imprezy ucczestnicy dostali róże z rąk pani prezes Swietłany Zajcewej-Wełykodnej. Takoż został rostrzygnięty konkurs fotograficzny „Moja zabytkowa praca”, gdzie najlepsze prace otrzymały dyplomy wyróżnienia oraz nagrody.
Na czytaniu mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicielkę Fundacji „Polonia-Kresy” panią Leokadię Okos, której podziękowaliśmy za cudowny pobyt naszych dzieci na warsztatach teatralno-tanecznych w czerwcu br, oraz przedstawicieli Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie.
Po zakończeniu czytania można było wykonać na nich pamiątkowy stempel.
Całą imprezę pięknymi i refleksyjnymi słowami podsumował pan konsul Mateusz Marszałek.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczne Narodowe Czytanie.
Działanie jest współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.
Autorzy: Sylwia Cichoń, Swietłana Zajcewa-Wełykodna
Zdjęcia: Olga Krawcowa