II etap IV Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą – on-line

II etap Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą “W drodze do Niepodległości” dla uczestników z Ukrainy, Białorusi, Holandii, Belgii, Francji i Grecji odbędzie się on-line. Od 21 kwietnia egzaminy będą odbywały się przed okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi w trzech ośrodkach uniwersyteckich, zgodnie z Regulaminem Olimpiady i ustalonym harmonogramem. 

W marcu odbyły się egzaminy w Monachium dla uczniów z Niemiec i Austrii, oraz w Wilnie dla uczestników z Litwy.

Do II etapu Olimpiady zostało zakwalifikowanych 90 uczniów z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, Austrii, Holandii, Belgii, Francji i Grecji.

I etap IV Olimpiady Historii Polski odbył się w 25 szkolnych komisjach egzaminacyjnych w 10 krajach. W dniach 15 i 16 listopada 2019 roku młodzież polskiego pochodzenia przystąpiła do egzaminu pisemnego Olimpiady Historii Polski na terenie: Ukrainy – w Chmielnickim, Kijowie, we Lwowie, w Łucku, Równem, Winnicy, Żytomierzu, Odessie, Kropywnyckim i Krzywym Rogu; Białorusi – w Grodnie, Mińsku, Berezie; Litwy – w Wilnie; Niemiec – w Berlinie, Monachium, Norymberdze, Remseck; Austrii – w Wiedniu; Holandii – w Hadze; Belgii – w Antwerpii i Mons; Norwegii – w Oslo; Francji – w Paryżu oraz Grecji – w Atenach. Ponad 300 osób zmierzyło się z pytaniami z zakresu historii Polski od Piastów do współczesności. Oficjalna inauguracja IV edycji Olimpiady odbyła się 16 listopada 2019 roku we Lwowie w Szkole Średniej nr 10 im. św. Marii Magdaleny.

III etap Olimpiady planowany jest w Warszawie.

Nagrodą główną dla grupy laureatów Olimpiady Historii Polski są indeksy na Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Dodatkowo dla uczestników III etapu przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym kilkudniowy pobyt w Polsce.

Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą jest inicjatywą Fundacji Wolność i Demokracja oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego. W skład Komitetu Głównego Olimpiady wchodzą członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego, profesorowie reprezentujący poszczególne Uniwersytety oraz przedstawiciele Fundacji. Partnerami Olimpiady są Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, przy wsparciu placówek Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Instytutu Pamięci Narodowej.

 

REGULAMIN OLIMPIADY HISTORII POLSKI IV EDYCJA 2019/2020 

HARMONOGRAM OLIMPIADY HISTORII POLSKI IV EDYCJA 2019/2020  

kontakt: [email protected]

 

ORGANIZATORZY: 

     

 

 

 

 

PARTNERZY: