Cud nad Wisłą: obchody 97 rocznicy w Berdiańsku
O Bitwie Warszawskiej, stoczonej w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej i o jej znaczeniu – zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią, Polacy Berdiańska pamiętali zawsze. Z tej okazji zawsze w Domu Polskim, w gronie rodaków, odbywały się uroczystości i akademii, ale w tym roku postanowiono zorganizować obchody tej daty publicznie. Uroczystości stały się ważnym wydarzeniem wielokulturowego Berdiańska, o czym świadczy obecność prezesów i członków organizacji narodowościowych miasta: Greków, Niemców, Ormian, Żydów i Bułgarów oraz reprezentantów władz lokalnych.
Głównym punktem uroczystości było poświęcenie przez księdza Rafała Szkopowca, a następnie podniesienie polskiej flagi narodowej na masztu na placu Europejskim.
Prezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa „Odrodzenie” prof. Lech Suchomłynow opowiedział zgromadzonym na placu miejscowym Polakom i licznym mieszkańcom miasta o tym, że batalia o Warszawę określana jest osiemnastą, przełomową bitwą w skali świata. Zapewniła Polsce niepodległość i uratowała Europę przed bolszewizmem. Prezes podkreślił, że Bitwa Warszawska pochłonęła życie 4,5 tysiąca polskich żołnierzy. Liczba zabitych w szeregach Armii Czerwonej nie jest znana. Wielu żołnierzy sowieckich dostało się do polskiej niewoli oraz było internowanych przez Niemców.
Następnie został odczytany „Apel pamięci w rocznicę wspólnego zwycięstwa nad bolszewizmem w 1920 roku” wystosowany przez Ambasadę Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej:
„W rocznicę „Cudu nad Wisłą” 15 sierpnia 1920 r. oddajemy hołd poległym oficerom i żołnierzom Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz ich Towarzyszom Broni Wojska Polskiego, którzy ramię w ramię bronili Europy przed nawałą bolszewicką.
Cześć ich pamięci!
Śniąc o wolnej Ukrainie, ukraińscy żołnierzy nie szczędzili krwi w walce o niepodległą Polskę.
Pamiętamy apel Marszałka Józefa Piłsudskiego z dnia 17 maja 1920 roku: „W imieniu Polski wznoszę okrzyk: niech żyje wolna Ukraina!”
Niech wspólnie przelana krew na polach bitew za Wolność Waszą i Naszą oświęci i wzmocni trwałe braterstwo między naszymi zaprzyjaźnionymi Narodami – Ukraińskim i Polskim!”.
Przemawiający przedstawiciele władz miasta i organizacji pozarządowych także mówili o braterstwie dwóch narodów i misji Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz ich Towarzyszy Broni – Wojska Polskiego.
Na zakończenie polska młodzież Berdiańska przygotowała program artystyczny, czym, niewątpliwie, pokazała piękno słowa i tańca polskiego.
Działalność Centrum Języka i Kultury Polskiej przy Polskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwie „Odrodzenie” finansowana jest w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską w Polsce i na Ukrainie” współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku.