Czytanie Narodowe 2019 i rozpoczęcie roku szkolnego w Sławucie

 

Tradycyjnie zaczęliśmy ten rok szkolny od Czytania Narodowego.

Lecz w roku 2019 dla członków ZPU, Oddział w Sławucie, to wydarzenie było bardzo specjalne. Dlatego że autorem jednej z wybranych do czytania noweli, była nowela „Sawa”, autora, urodzonego w naszym mieście, w Sławucie Henryka Rzewuskiego – polskiego powieściopisarza i publicysty. H. Rzewuski był twórcą tzw. gawędy szlacheckiej. Do jego najważniejszych dzieł zaliczamy: „Pamiętniki Jana Seweryna Soplicy, cześnika parnawskiego”, „ Mieszczaniny obyczajowe”, „Listopad”, „Zamek królewski”.

Najważniejszym jest to, że w tegorocznym czytaniu mieliśmy zaszczyt czytać nowelę razem z wicekonsul KG RP w Winnicy Joanną Szeligą oraz wicekonsulem – Bartoszem Szeligą, a także –  księdzem biskupem Janem Niemcem. Na Czytaniu również był obecny ksiądz proboszcz sławuckiej parafii Jan Szańca. Oprócz wielce szanownych gości nowelę czytali nasi członkowie, nauczycielki; uczennicy polskiej Szkoły Sobotniej oraz jej absolwentki, które już są studentkami polskich uczelni i naszą dumą.

Na początku Czytania wszyscy obecni otrzymali błogosławieństwo od księdza biskupa Jana Niemca. Czytanie odbyło się w ciepłej rodzinnej atmosferze.

Specjalnie z okazji Czytania Narodowego sławutczanie otrzymali specjalną pieczątkę od Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyrażamy odrębne słowa wdzięczności Adamowi Chłopku, Dyrektorowi Centrum Metodycznego w Drohobyczu za przekazanie książek do czytania. W tym roku Czytanie w Sławucie odbyło się w bardzo fajnym miejscu dla takiego przedsięwzięcia – Miejskiej Bibliotece, zapewniła nam taką możliwość Pani Dyrektor Nadia Horopacha. No i oczywiście, kolejne podziękowanie Fundacji Wolność i Demokracja, która przesłała wydanie specjalne do Czytania Narodowego i dzięki której mamy możliwość przeprowadzenia takich przedsięwzięć na godnym poziomie.

 Autor: Larysa Cybula, ZPU, Oddział w Sławucie, 

„Sawa” Henryka Rzewuskiego zabrzmiała w jego rodzinnej miejscowości – Sławucie

 

Organizacja Czytania Narodowego w Sławicie została zorganizowana w ramach realizacji projektu “Wielka polska rodzina. Dofinansowanie wydarzeń wzmacniających polskość.”  realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja przy wsparciu Senatu RP.