Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek… dziś obchodzimy 85 rocznicę śmierci Pierwszego Marszałka Polski, Józefa Klemensa Piłsudskiego

O wielkich postaciach, które złotymi zgłoskami zapisały się w polskiej historii, pamiętać należy ciągle, choć oczywiście rocznice, takie jak dzisiejsza, są dobrymi okazjami, by tę pamięć odświeżyć.

“Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek.  Czynami swemi budził u wszystkich – po wszystkie krańce Polski – iskry tęsknot do wielkości. Miliony tych iskier z milionów serc wracały rozżarzone miłością do tego, który je wskrzeszał, aż stał się on jasnością, spływającą na całą naszą ziemię, i płomieniem, wytapiającym kruszec bezcenny, który w skarbcu narodowym wartości moralnych pozostanie odtąd na wieki. Wielkie dziedzictwo pozostawił w spadku po sobie ten potężny władca serc i dusz polskich”.

12 maja 1935 roku, w Belwederze, zmarł Pierwszy Marszałek Polski, Józef Klemens Piłsudski.
6 dni po śmierci, jego zabalsamowane ciało spoczęło w krypcie św. Leonarda pod katedrą na Wawelu (docelowo Marszałek spoczął w specjalnie przygotowanej krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów).

Dokładnie rok po śmierci, zgodnie z ostatnią wolą Marszałka, jego serce spoczęło u stóp matki, w kwaterze wojskowej na cmentarzu na Rossie w Wilnie.

W dniu 85 rocznicy wspominamy jednego z największych Polaków, twórcę Niepodległości, Naczelnego Wodza Wojska Polskiego w Wojnie polsko – bolszewickiej.