Dobroczynność po polsku w Odessie

 

W grudniu odescy Polacy po raz kolejny udowodnili, że mają otwarte serca napełnione miłością do bliźnich. Tradycyjnie wzięliśmy udział w IX Jarmarku Dyplomatycznym, który miał miejsce 7 grudnia 2019 roku w budynku Dworca Morskiego. Celem tegorocznej akcji charytatywnej był zakup sprzętu medycznego do Szpitala Położniczego nr 1 w Odessie.

Całość wydarzenia umilały występy zespołów muzycznych. Po raz pierwszy polski zespół miał zaszczyt otworzyć całe wydarzenie. Nasz chór „Polskie Kwiaty” pod kierownictwem Swietłany Samojlenko wspólnie z zespołem „Kozackie Koło” wykonał polsko-ukraińską kolędę „Boże Narodzenie nadchodzi” / «За віконечком Різдво» autorstwa cudownej i utalentowanej Łarysy Kozłowskiej, która jest kierownikiem „Kozackiego Koła”. Także zabrzmiały polskie kolędy oraz piosenki bożonarodzeniowe. Publiczność była zachwycona występem naszego chóru, zespołu dziecięcego „Krakowiaczek” (kierownik pani Julia Strecowa) oraz solisty pana Juliana Gonczarenki, o czym świadczyła duża liczba widzów skupionych wokół sceny.

Ogromną przyjemnością dla nas była rozmowa z merem Odessy Gennadiem Truchanowym, złożyliśmy sobie życzenia i dowiedzieliśmy się, że nasz mer też ma polskie pochodzenie i dużo wie o polskich tradycjach.

Po występie udaliśmy się na zakupy prezentów dla swoich bliskich w taki sposób wspierając główny cel Jarmarku.

Zdjęcia Olga Krawcowa, Jerzy Lipiecki