Dobroczynność po polsku w Odessie

W grudniu Polacy z Odessy po raz kolejny udowodnili, że mają otwarte serca napełnione miłością do bliźnich. Tradycyjnie wzięli udział w IX Jarmarku Dyplomatycznym zorganizowanym w budynku Dworca Morskiego 7 grudnia 2019 roku. Celem tegorocznej akcji charytatywnej był zakup sprzętu medycznego dla Szpitala Położniczego nr 1 w Odessie.
Wydarzenie umilały występy zespołów muzycznych. Po raz pierwszy Jarmark miał zaszczyt otworzyć zespół polski. Chór Polskie Kwiaty pod kierownictwem Swietłany Samojlenko z zespołem Kozackie Koło wykonał polsko-ukraińską kolędę „Boże Narodzenie nadchodzi”/ „За віконечком Різдво” autorstwa utalentowanej Larysy Kozłowskiej, która jest kierownikiem Kozackiego Koła. Podczas wydarzenia zabrzmiały także polskie kolędy i piosenki bożonarodzeniowe. Publiczność była zachwycona występem chóru, zespołu dziecięcego Krakowiaczek (kierownik Julia Strecowa) oraz solisty Juliana Gonczarenki, o czym świadczyła duża liczba widzów skupionych wokół sceny.
Ogromną przyjemnością dla zebranych Polaków była rozmowa i składanie sobie życzeń z merem Odessy Gennadijem Truchanowem. Okazało się, że mer też ma polskie pochodzenie i dużo wie o polskich tradycjach.
Po występach wszyscy udali się na zakupy prezentów dla swoich bliskich, w taki sposób wspierając główny cel Jarmarku.

Zdjęcia Olga Krawcowa, Jerzy Lipiecki