Dzień konstytucji w Równem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3 maja w Domu Parafialnym przy kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Równem Towarzystwo Kultury Polskiej im. Władysława Reymonta na Rówieńszczyźnie obchodziło Święto Konstytucji 3 maja.
Uroczystość otworzył Władysław Bagiński, prezes Towarzystwa, który przywitał obecną na akademii konsul generalną Rzeczypospolitej w Łucku Beatę Brzywczy, gości i licznie zgromadzonych członków Towarzystwa.
Pośrodku sali stanął banner z reprodukcją obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Uczniowie Szkoły Języka Polskiego przy Towarzystwie Kultury Polskiej na Równieńszczyźnie pod opieką nauczycielki języka polskiego Barbary Włodarczyk przygotowali program popularno-naukowy. Opowiedzieli w nim, jak doszło do uchwalenia Ustawy Rządowej, opisali obraz Matejki i przedstawili najważniejsze postanowienia konstytucji, podkreślając jej znaczenie dla narodu polskiego. Program wzbogacony został o pieśni i wiersze związane tematycznie z uchwaleniem Konstytucji 3 maja. Podniosłego charakteru występom dodał poczet sztandarowy Związku Harcerstwa Polskiego na Ukrainie.
W programie wziął udział zespół wokalno-instrumentalny Przyjaźń pod kierownictwem Michała Nazarenko i zespół artystyczny Wesoły Wieczór pod kierownictwem Swietłany Gemberg. Część artystyczną zakończył występ zespołu młodzieżowego Faustyna, którym kieruje pani Andżelika Fedorowa.
Następnie głos zabrała konsul generalna RP w Łucku Beata Brzywczy, jeszcze raz podkreślając znaczenie Konstytucji 3 maja dla państwowości polskiej. Podziękowała za przygotowanie uroczystości, prezesowi i członkom Towarzystwa za wieloletnią współpracę i – w związku z kończącą się kadencją – pożegnała zebranych.
Po części oficjalnej na terenie przykościelnym odbyła się nieoficjalna część uroczystości: ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.
Barbara Włodarczyk, nauczycielka języka polskiego z ORPEG

DSC08112

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

godlo_z podpisem